bxs1

در اواسط چرخه پریودی، دیواره های رحم کم کم ضخیم می شود و آماده بارداری می شود. اگر این اتفاق نیفتد، لایه تشکیل شده پوشش رحم جدا شده و باعث خونریزی در طول پریودی می شود. گاهی اوقات لخته خون ها باعث خونریزی ماهانه می شوند. این لخته خون ها از 0.5 میلیمتر تا 4-3 سانتی متر می باشد. در واقع اگر مخمرها مانع از لخته شدن خون شوند، خون در واژن لخته می شود و در نوار بهداشتی لخته های خون می بینید. این مسئله می تواند باعث از دست دادن خون زیادی شود.
توجه! اگر مقدار خون در پریودی بیشتر از 80 گرم در روز باشد، خونریزی شما خطرناک است. چگونه می توان مقدار خون از دست رفته در روز را اندازه گیری کرد؟ ابتدا نوار بهداشتی تمیز را وزن کنید سپس نوار بهداشتی استفاده شده را وزن کنید. تفاضل آن ها را اندازه گیری کنید و بنویسید. سپس 24 ساعت بعد نیز مقدار خونریزی را اندازه گیری کنید. اگر مقدار خونریزی شما زیاد است با پزشک تماس بگیرید.

bxs2

لخته های خون در پریودی ممکن است نشانه سقط جنین در سه ماهه اول بارداری باشد. بعلاوه لخته ها در این شرایط شکلی خاص دارند. رنگ آن ها معمولا زرد روشن یا خاکستری روشن است که نشانه تخمک های بارور ترشح شده با خون می باشد. متاسفانه در این حالت نمی توان بارداری را حفظ کرد. اگر در طول پریود لخته خون مشاهده کردید و به بارداری ناموفق شک داشتید به پزشک زنان مراجعه کنید. این مسئله می تواند به دلیل سقط جنین باشد.

bxs3

دلایل زیادی به غلظت جریان خون در پریودی تاثیر می گذارد. برخی از آن ها قابل چشم پوشی است اما برخی دیگر نیاز به درمان دارد. در ادامه دلایل لخته شدن خون در پریودی ذکر شده است.

bxs4

مطالعات نشان می دهد کمبود آهن موجب لخته شدن خون می شود. اگر کم خونی هنوز تشخیص داده نشده است نباید بلافاصله مصرف مکمل های آهن را شروع کنید. ابتدا آزمایش خون برای تعیین مقدار هموگلوبین انجام دهید. اگر مقدار آن پایین باشد پزشک مکمل تجویز می کند.

bxs5

کمبود مواد معدنی و مواد بیولوژیکی که فرایند تشکیل لخته خون را تنظیم می کنند باعث لخته شدن خون می شوند. همچنین کمبود ویتامین هایی مانند ث، پتاسیم و کا نیز باعث لخته شدن خون می شود. اگر مقدار آمینو اسید زیاد باشد لخته خون تشکیل می شود حتی اگر فاکتور لخته شدن خون کم باشد. 

bxs6

بعد از سقط جنین، مشکلات درد زایمان و برخی درمان ها لخته خون به صورت عوارض جانبی بروز می کند.

bxs7

این بیماری در خانم های بالای 50-40 سال دیده می شود. این بیماری با زخم شدن پوشش رحم به دلیل مشکلات درون رحمی ایجاد می شود. در نتیجه زخم های غشاء داخلی رحم زیاد می شود و باعث تحریک پریاختگی ماهیچه ای و رشد رحم می شود. آندرومتریوز با افزایش درد در هنگام پریودی و لخته شدن خون و درد شکم در فاصله بین پریودی ها همراه است.

bxs8

غده ماهیچه ای متعلق به گروه تومورهای خوش خیم مستقل از هورمون است. این غده ها باعث بزرگ شدن سایز رحم می شود. علائم اصلی غده ماهیچه ای شامل ناهنجاری های پریودی، پریودی دردناک با حجم زیاد خون و درد در قسمت پایین شکم در طول ادرار می باشد.

bxs9

این بیماری ها شامل پریاختگی غشاء داخل رحم و بواسیر رحمی می باشند. پریاختگی همراه با رشد شدید غشاء داخلی رحم می باشد. بواسیر رحمی تشکیل بواسیر در غشاء داخل رحم می باشد. هر دو بیماری قابل درمان می باشد. از آن جایی که این بیماری ها باعث رشد غشاء داخلی رحم می شود، باعث پریودی دردناک همراه با لخته خون نیز می شود.

bxs10

این مشکل به دلیل متعادل نبودن کروموزوم های ارثی مانند دیواره رحم ایجاد می شود. برخی از این بیماری ها به دلیل سیگار کشیدن مادر، مصرف الکل یا مصرف برخی داروهای غیر مجاز در بارداری در جنین ایجاد می شوند. متعادل نبودن رحم از خروج ترشحات پریودی جلوگیری کرده و باعث تجمع آن ها در رحم می شود.

bxs11

اگر پریودی شما منظم است اما گاها در ترشحات پریودی لخته خون مشاهده می کنید جای نگرانی نیست. اما برای اطمینان از بیماری هایی مانند آندرومتریوز یا فیبروئید رحمی بهتر است آزمایش خون بعد از پریودی انجام دهید. 
همان طور که گفته شد هفت دلیل برای وجود لخته خون در پریودی وجود دارد. بعلاوه به هم خوردن تعادل هورمونی نیز باعث ایجاد لخته خون در پریودی می شود. عملکرد درست بدن در خانم ها براساس وجود تعادل بین دو هورمون استروژن و پروژسترون می باشد. این هورمون ها تولید و جداسازی غشاء داخلی رحم را تنظیم می کنند. هنگامی که این تعادل به هم بخورد پوشش داخلی رحم ضخیم می شود و باعث ایجاد لخته خون در پریودی می شود.

.

منبع : ooma.ir