آکاایران: بیماری کبد چرب به دلیل تجمع چربی در سلول های کبد اتفاق می افتد. وجود چربی در کبد طبیعی است اما هنگامی که بیش از پنج تا ده درصد کبد چربی است، بیماری کبد چرب اتفاق افتاده است. تجمع چربی در کبد باعث می شود نسبت به بیماری های حساس تر باشد و باعث تورم می شود.

سلامت

دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد: بیماری ناشی از الکل و غیرالکلی. دلیل اصلی بیماری کبد چرب ناشی از الکل مصرف الکل به مقدار زیاد میباشد. در کبد چرب غیرالکلی، چربی به دلایل غیرمربوط به الکل در کبد تجمع می کند.
علاوه بر مصرف بیش از حد الکل، فاکتورهای خطرناک برای کبد چرب شامل کلسترول بالای خون، فشار خون بالا، چاقی، دیابت نوع دو، هپاتیت، افزایش وزن سریع و سوتغذیه می باشند. به طور کلی افراد مبتلا به کبد چرب علائمی نشان نمی دهند؛ بخصوص در ابتدای بیماری. برخی افراد شکم درد، خستگی، از دست دادن اشتها، احساس ناراحتی را تحمل می کنند. درمان موثری برای کبد چرب موجود نیست. اما با تغییر روش زندگی، رژیم غذایی و استفاده از داروهای خانگی می توان آن را درمان کرد.

سرکه سیب و درمان کبد چرب

سرکه سیب یکی از بهترین درمان ها برای بیماری کبد چرب است. این ماده باعث می شود از شر چربی های تجمع کرده نجات پیدا کنید و کاهش وزن اتفاق می افتد. همچنین باعث می شود کبدی سالم داشته باشید و تورم کبد کاهش می یابد.
یک قاشق غذاخوری سرکه سیب به یک لیوان آب گرم بیفزایید. مقدار کمی عسل به آن بیفزایید و روزی دوبار قبل از غذا بخورید. این درمان را چند ماه ادامه دهید.

لیمو  و درمان کبد چرب

علت کبد چرب

لیمو حاوی ویتامین ث می باشد؛ آنتی اکسیدانی قوی که به تولید آنزیم گلوتاتیون که توسط کبد انجام می شود کمک می کند. این آنزیم اثر مواد سمی را خنثی می کند. بنابراین لیمو به کبد برای سم زدایی کمک می کند.همچنین مطالعات نشان می دهد ترکیبی در لیمو وجود دارد که از ورم کبد جلوگیری می کند.لیمو را فشار دهید و آب آن را داخل یک لیوان آب بریزید. روزی دو تا سه بار آن را به مدت چند هفته مصرف کنید.دو تا سه لیمو نصف شده را به یک پارچ آب بیفزایید و آب آن را به طور منظم بنوشید.

برگ قاصدک  و درمان کبد چرب

گیاه قاصدک به عنوان یک ماده نیروبخش برای کبد استفاده می شود؛ این ماده می تواند بیماری کبد چرب را درمان کند. این ماده باعث سم زدایی کبد و افزایش سوخت و ساز چربی جمع شده در کبد می کند.همچنین مطالعات نشان میدهد ریشه قاصدک از بیماری کبد چرب غیرالکلی وابسته به چاقی جلوگیری می کند.یک قاشق چایخوری ریشه خشک قاصدک را داخل آب داغ بریزید. لیوان را به مدت پنج تا ده دقیقه بپوشانید. سپس مقدار عسل به آن بیفزایید و آن را بنوشید. این محلول را روزی سه فنجان به مدت چند هفته مصرف کنید.همچنین می توانید برگ های آن را به سالاد نیز بیفزایید یا به صورت پخته مصرف کنید.

نکته: در صورتی که باردار هستید یا دیابت دارید این ماده را مصرف نکنید.

چای سبز  و درمان کبد چرب

مطالعات نشان می دهد چای سبز حاوی کاتچین باعث بهبود عملکرد کبد در بیمارانی که از کبد چرب غیر الکلی رنج می برند می شود.چای سبز باعث می شود چربی جمع شده در اطراف کبد از بین برود و عملکرد کبد بهبود یابد. همچنین مصرف آن به صورت منظم باعث کاهش وزن و چربی بدن می شود.سه تا چهار فنجان چای سبز در روز مصرف کنید. این ماده شما را از بیماری کبد چرب محافظت می کند و از کبد مراقبت می کند.چای سبز همچنین به صورت مایع یا کپسول نیز موجود است. پیش از دریافت مکمل ها با پزشک مشورت کنید.

زردچوبه  و درمان کبد چرب

- زردچوبه دیگر ماده مغذی برای جلوگیری از کبد چرب است. 
- زردچوبه باعث می شود بدن راحت تر چربی ها را هضم کند بنابراین در کبد تجمع نمی کنند. همچنین به سم زدایی کبد کمک می کند.
- یک چهار قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با یک یا دو لیوان آب مخلوط کنید و بگذارید بجوشد. روزی دوبار به مدت دو هفته این محلول را بنوشید.
- همچنین می توانید نصف قاشق چایخوری زردچوبه را در شیر گرم مخلوط کرده و روزی یک بار بنوشید.
- مکمل های زردچوبه به صورت کپسول موجود است. برای مصرف مکمل با پزشک مشورت کنید.

شیرین بیان  و درمان کبد چرب

- همچنین می توانید از شیرین بیان برای درمان بیماری کبد چرب استفاده کنید.
- مطابق مطالعات انجام شده ریشه شیرین بیان باعث کاهش فعالیت برخی آنزیم ها در کبد چرب غیرالکلی می شود. همچنین تاثیر سموم را بر کبد کاهش می دهد.
- نصف قاشق چایخوری ریشه شیرین بیان را در یک فنجان آب داغ بریزید. لیوان را به مدت پنج تا ده دقیقه بپوشانید. مقداری عسل به آن بیفزایید سپس این چای را روزی دوبار بخورید.
- یک قاشق غذاخوری پودر شیرین بیان را با دو قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و روزی یک بار به مدت چند هفته بنوشید.
- پیش از مصرف مکمل های آن با پزشک مشورت کنید. زیرا ممکن است با قرص های فشار خون، دیابت یا تیروئید تداخل دارا باشند.

پاپایا  و درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

میوه پاپایا و تخمه های آن هر دو برای درمان بیماری کبد چرب مفید می باشند. همچنین پاپایا برای سوختن چربی بدن مفید است.دانه های خشک شده پاپایا را آسیاب کنید و با یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه مخلوط کنید. این محلول را به مدت یک ماه روزی دوبار بخورید.یک تکه میوه رسیده را با عسل هر روز بخورید.سوپ پاپای خام یا سالاد آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

انگور فرنگی  و درمان کبد چرب

انگور فرنگی هندی میوه ای موثر برای درمان کبد چرب است. این میوه آنتی اکسیدان قوی می باشد که حاوی ویتامین ث است و به عملکرد کبد کمک می کند.
همچنین به دفع سموم از کبد کمک می کند. بعلاوه این میوه برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت هستند نیز مفید است.
می توانید روزی سه تا چهار عدد از این میوه بخورید یا در غذا از آن استفاده کنید.
یک قاشق چایخوری پودر میوه را در یک لیوان آب گرم بریزید و روزی دوبار بخورید. سایر درمان های گیاهی در مقاله کبد چرب اشاره شده است و پیشنهاد میشود که حتما مطالعه کنید.

تغییر رژیم غذایی  و درمان کبد چرب

کبد چرب

 • رژیم غذایی گیاهی حاوی میوه، سبزیجات و حبوبات داشته باشید تا عملکرد کبد بهبود یابد و بیماری کبد چرب درمان شود.
 • از مصرف شربت های ذرت حاوی فروکتوز اجتناب کنید.
 • آرد گندم و آرد سفید در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا سه مانند ماهی، روغن ماهی و آجیل مصرف کنید.
 • موادغذایی سم زدا مانند بروکلی، کلم پیچ و کلم مصرف کنید. همچنین سبزیجات را به صورت بخارپز مصرف کنید.
 • میوه های سرشار از فیبر مانند سیب مصرف کنید. میوه های سرشار از قند نخورید.
 • از غذاهای سرخ شده و تند و چرب اجتناب کنید. سعی کنید غذاهای گیاهی بیشتر بخورید.

هر روز ورزش کنید:

ورزش روزانه و منظم باعث درمان کبد چرب می شود. ورزش منظم به تناسب اندام کمک می کند و از چاقی جلوگیری می کند. همچنین سوخت و ساز بدن افزایش می یابد و عملکرد کبد بهبود می یابد.
حداقل روزی سی دقیقه ورزش کنید. اگر تازگی شروع به ورزش کرده اید با حرکات سبک شروع کنید سپس حرکات را سنگین تر و پیچیده تر کنید. در ابتدا زیر نظر مربی ورزش را شروع کنید.

ایروبیک، راه رفتن و دویدن برای کبد مفید است. دوچرخه سواری، شنا و ورزش های تفریحی نیز موثر هستند.

نکات اضافی  در درمان کبد چرب

 1. اگر اضافه وزن دارید، در ابتدا شروع به کاهش وزن کنید. کاهش وزن سریع نیز باعث آسیب رسیدن به کبد می شود.
 2. رژیم غذایی متعادل داشته باشید که سرشار از فیبر است و مقدار کمی چربی دارد.
 3. مصرف قند و غذاهای سرخ شده را کاهش دهید.
 4. الکل را به طور کامل کنار بگذارید.
 5. اگر دیابت دارید، قند خون را تحت کنترل نگه دارید.
 6. سعی کنید کلسترول را در حد متعادل نگه دارید

.

منبع : ooma.ir