آکاایران: عفونت زنان از جمله بیماری هایی است که تقریبا همه زنان ممکن است آن را تجربه کنند اما نکات اصلی در درمان خانگی عفونت زنان: 

1-    تاثیرگذاری درمان خانگی متناسب با افراد مختلف متفاوت است. این مسئله به شدت عفونت و کیفیت درمان وابسته است.
2-    رایج ترین درمان خانگی عفونت واژن استفاده از کرم های ضد قارچ می باشد.
3-    اگر احساس ناراحتی یا سوزش دارید، درمان خانگی را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

پیش از بازگشایی داروخانه ها، خانم ها برای درمان عفونت های واژن از درمان های خانگی استفاده می کردند. در حال حاضر شما حق انتخاب دارید؛ می توانید از درمان های خانگی یا کرم های ضدقارچ استفاده کنید.

عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن توسط قارچ ایجاد می شود و باکتریایی نیست. این عفونت زمانی اتفاق می افتد که قارچ های کاندیدا آلبیکنس در واژن بیش از اندازه رشد کرده باشند. این مسئله باعث سوزش، التهاب و خارش شدید واژن (به خصوص در اطراف شکاف واژن) می شود. 
نشانه عفونت واژن ترشحات خروجی از واژن می باشد. این ترشحات سفید و حجیم و پنیری شکل می باشند. علائم دیگر شامل درد واژن، خارش و سوزش واژن می باشد. برخلاف عفونت باکتریایی واژن، عفونت قارچی واژن بوی بدی ندارد.
یک واژن سالم دارای باکتری های خوب و قارچ می باشد. باکتری لاکتوباکیلوس نوعی باکتری اسیدی است که قارچ ها را تحت کنترل قرار می دهد. هر چیزی که باعث شود تعادل بین باکتری و قارچ در واژن از بین برود، موجب ازدیاد قارچ می شود.

احتمال ازدیاد قارچ زیاد است اگر:

-    آنتی بیوتیک مصرف کنید.
-    باردار باشید.
-    دیابت کنترل نشده داشته باشید.
-    سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد.
-    از قرص های کنترل بارداری یا هورمون درمانی استفاده می کنید.

عفونت رحم

درمان های خانگی ذکر شده در ادامه مطلب از عفونت قارچی واژن جلوگیری می کند. به یاد داشته باشید هر ماده ای چه طبیعی یا مصنوعی می تواند باعث سوزش پوست واژن شود. در صورت سوزش استفاده از ماده را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

کرم های ضدقارچ و درمان خانگی عفونت زنان

یکی از رایج ترین راه های درمان عفونت قارچی واژن استفاده از کرم های ضدقارچ و شیاف است. این داروها فاقد تجویز پزشک فروخته می شوند. پک شامل کرم ضدقارچ، شیاف، لوله تزریق و دستورالعمل استفاده آن است. ممکن است قرص های خارجی ضد خارش نیز در پک وجود داشته باشد.

کرم یا شیاف را بر روی لوله تزریق قرار دهید و آن را مطابق با دستورالعمل ذکر شده در پک به داخل واژن تزریق کنید.

ماست و درمان خانگی عفونت زنان

ماست ماده غذایی حاوی پروبیوتیک است. این ماده غذایی حاوی باکتری های زنده مانند اسیدوفیلوس لاکتوباکیلوس می باشد. پروبیوتیک تعادل بین باکتری و قارچ را بدن حفظ می کند.

مطالعات نشان می دهد پروبیوتیک ها می تواند بر قارچ های کاندیدا آلبیکنس تاثیر بگذارند. در حالی که برخی مطالعات دیگر خلاف این ادعا را ثابت کرده اند. اما هنوز هم خانم هایی وجود دارند که برای رهایی از شر عفونت های قارچی ماست می خورند و یا ماست بر روی واژن قرار می دهند. 

بوریک اسید و درمان خانگی عفونت زنان

بوریک اسید نوعی ضدعفونی کننده است. این ماده برای درمان عفونت های قارچی مزمن یا عفونت های قارچی استفاده می شود که در برابر سایر روش های درمان مقاومت نشان داده اند.

مطالعات نشان می دهد بوریک اسید ماده موثر برای درمان عفونت قارچی واژن می باشد. این مواد را می توان با نسخه خریداری کرد یا در خانه تهیه کرد.

برای تهیه شیاف بوریک اسید، کپسول های ژلاتینی سایز 00 را با بوریک اسید پر کنید. یکی از کپسول ها را پیش از خواب هر روز به مدت یک هفته وارد واژن کنید.

بوریک اسید ماده ای سمی است. آن را بر پوست خراشیده شده قرار ندهید و هیچ گاه نخورید. اگر باردار هستید از بوریک اسید استفاده نکنید.

روغن پونه کوهی و درمان خانگی عفونت زنان

روغن پونه کوهی که عفونت را درمان می کند، مشابه آن چه در داروخانه ها موجود است، نمی باشد. روغنی پیدا کنید که از پونه کوهی گرفته شده باشد. این روغن حاوی تیمول و کارواکرول می باشد که ضدقارچ های قوی می باشند. 
مطالعات نشان می دهد مصرف روغن پونه کوهی موجب توقف یا کاهش رشد قارچ های کاندیدا آلبیکنس می شود.

روغن پونه کوهی باعث رقیق شدن خون می شود. اگر مشکل لخته شدن خون یا رقت خون دارید از آن استفاده نکنید.

چه زمانی  با پزشک تماس بگیرم

عفونت زنان

در برخی موارد، نباید عفونت واژن را در خانه درمان کنید. اگر قبلا عفونت واژن نداشته اید یا از آن مطمئن نیستید، پیش از انجام درمان خانگی با پزشک تماس بگیرید. ممکن است به نوع دیگری عفونت مبتلا شده باشید.
همچنین ممکن است عفونت قارچی پیچیده داشته باشید. اگر علائم زیر را مشاهده کردید عفونت پیچیده دارید:

  •  باردار هستید.
  •  دیابت دارید.
  •  سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد.
  • علائم شما شدید باشد مانند زخم شدن و شکاف خوردن واژن.

 درمان خانگی را امتحان کرده اید و تغییری ایجاد نشده است.

چه چیزی در انتظار شما است

بیشتر درمان های خانگی بعد از چند روز اثر می کنند. برخی تا یک هفته طول می کشد اثر کنند. اگر در طول درمان علائم بدتر شد یا علائم نوین مشاهده کردید و یا در کنار علائم عفونت قارچی سوزش مزمن تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید.
اگر عفونت عود کرد با پزشک تماس بگیرید. ممکن است به درمانی شدیدتر و جدی تر نیاز داشته باشید.

پیشگیری از عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن معمولا خیلی دردناک است. بهترین راه دچار نشدن به آن است. برای پیشگیری از عفونت به نکات زیر توجه کنید:

-    مقدار قند و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. قارچ در اثر قند افزایش می یابد.
-    لباس زیر کتان و راحت بپوشید. قارچ در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند.
-    لباس های خیس یا نم دار را به مدت طولانی نپوشید.
-    از دراز کشیدن طولانی مدت در حمام ها و آب های داغ اجتناب کنید.
-    آنتی بیوتیک را فقط در هنگام ضرورت مصرف کنید.
-    واژن خود را با دوش آب گرم تمیز نکنید. مگر این که پزشک تجویز کرده باشد و از اعمال اسپری ها، خوشبو کننده ها و کرم ها بر روی واژن خودداری کنید. این مواد تعادل بین باکتری و قارچ را از بین می برد.

نکته اصلی و درمان خانگی عفونت زنان

درمان های خانگی از زمان های دور برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شدند. تاثیر گذاری این درمان ها متناسب با افراد مختلف متفاوت است. تاثیر آن به شخص و شدت عفونت و کیفیت درمان وابسته است.
اگر قبلا عفونت قارچی واژن داشته اید و درمان های خانگی به شما کمک است می توانید دوباره آن ها را امتحان کنید. اگر شک دارید علائم مربوط به عفونت قارچی است یا مربوط به عفونت قارچی پیچیده است با پزشک مشورت کنید. علائم عفونت قارچی ممکن است مشابه علائم عفونت باکتریایی واژن و عفونت ادراری باشد. درمان نادرست عفونت می تواند منجر به بدتر شدن و گسترش آن شود. 

.

منبع : ooma.ir