آکاایران: رایج ترین علائم ام اس خفیف عبارتند از:

 • مشکل بینایی
 • احساس سوزش و کرختی
 • درد و گرفتگی عضلانی
 • ضعف و خستگی
 • ایجاد مشکل در حفظ تعادل یا سرگیجه
 • مشکلات مربوط به مثانه
 • اختلال عملکرد جنسی
 • مشکل شناسایی

بیماری ام اس همراه با علائم غیر قابل پیش بینی و با شدت های متفاوت ظاهر می شود. برخی از مبتلایان دچار خستگی و کرختی می شوند، در حالی که در برخی موارد ام اس باعث فلج شدن، نابینایی و اختلال در عملکرد مغز می شود.

به طور تقریبی بیماری ام اس 3/2 میلیون نفر را در دنیا تحت تاثیر قرار داده است. به گفته انجمن ملی ام اس، زن ها دو برابر مردها تحت تاثیر ام اس قرار می گیرند همچنین سابقه خانوادگی نیز یکی از فاکتورهای اصلی تحت خطر بودن است.

ام اس چیست؟

ام اس نوعی نابهنجاری سیستم ایمنی می باشد که به طور تدریجی پیش روی می کند. به این معنی که سیستمی که برای حفظ سلامتی بدن طراحی شده است اشتباها قسمت های حیاتی بدن را مورد هجوم قرار می دهد. به طوری که پوشش محافظ سلول های عصبی آسیب می بینند و این مسئله باعث کاهش عملکرد مغز و نخاع می شود.

بیماری ام اس در سال 1868 کشف شده است اما دلایل ایجاد آن هنوز کشف نشده است. طبق مطالعات انجام گرفته توسط محققین، آسیب عصبی که در طول بیماری ام اس اتفاق می افتد توسط التهاب به وجود می آید اما عاملی که باعث التهاب می شود شناسایی نشده است.

ام اس و مشکل بینایی

یکی از رایج ترین علائم ام اس ایجاد مشکل در بینایی می باشد. التهاب، عصب بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد و دید مرکزی را مختل می کند. این مسئله باعث مات دیدن، دوتایی دیدن یا از دست دادن بینایی می شود.

ممکن است شما بلافاصله متوجه مشکل بینایی نشوید، به این دلیل که انحطاط بینایی به طور آهسته اتفاق می افتد. درد در هنگام نگاه کردن به بالا یا یک طرف می تواند با از دست دادن بینایی همراه باشد.

احساس سوزش و کرختی از علائم هشدار دهنده ام اس خفیف

ام اس بر اعصاب مغز و نخاع تاثیر می گذارد (مرکز پیام های بدن). در واقع در اثر ام اس، گاهی سیگنال های مخالفی به کل بدن فرستاده می شود یا هیچ سیگنالی فرستاده نمی شود. این مسئله باعث کرختی و بی حسی می شود.

احساس سوزش و کرختی یکی از رایج ترین نشانه های هشداردهنده ام اس می باشد. قسمت هایی که احتمال بی حسی در آن ها بیشتر می باشد شامل صورت، دست ها، پاها و انگشت ها می باشند.

درد و گرفتگی عضلانی

درد مزمن و گرفتگی عضلانی غیر ارادی نیز از نشانه های رایج ام اس می باشد. مطالعه انجام گرفته توسط انجمن ملی ام اس نشان می دهد نیمی از مبتلایان ام اس دچار دردهای مزمن می شوند.

ضعف عضلانی یا گرفتگی عضلانی نیز رایج می باشد. ممکن است شما ضعف عضلانی یا مفصلی را به همراه درد شدید ناشی از حرکات مختلف تجربه کنید. بیشترین تاثیر بیماری ام اس بر روی پاها می باشد اما تاثیر آن بر پشت نیز رایج است.

خستگی و ضعف از علائم ام اس خفیف

حدود 80% مبتلایان به ام اس خفیف فاقد هیچ دلیلی دچار خستگی و ضعف می شوند.

خستگی مزمن هنگامی اتفاق می افتد که اعصاب در ستون فقرات ضعیف می شوند. معمولا خستگی به طور ناگهانی ظاهر می شود و پیش از پیشرفت برای چند هفته ادامه می یابد. ضعف نیز در ابتدا به طور قابل توجهی در پاها مشاهده می شود.

مشکل تعادل و سرگیجه در ام اس

علائم ام اس خفیف

سرگیجه و مشکلاتی که مربوط به تعادل و هماهنگی بدن می باشد، باعث کاهش تحرک فرد مبتلا به ام اس می شود. دکتر شما ممکن است مشکل راه رفتن شما را به این مسئله ارجاع دهد. افراد مبتلا به ام اس اغلب احساس سرگیجه دارند یا احساس می کنند دنیا دور سر آن ها می چرخد. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که فرد ایستاده است.

اختلال عملکرد جنسی و مثانه و روده در ام اس

اختلال عملکرد مثانه یکی دیگر از علائمی می باشد که در بیش از 80% بیماران مبتلا به ام اس دیده می شود. این مسئله موجب تکرر ادرار، ضرورت شدید ادرار یا عدم کنترل آن می شود.

نشانه های مربوط به ادرار اغلب قابل کنترل است. در برخی موارد مبتلایان به ام اس دچار یبوست، اسهال یا عدم کنترل روده می شوند.

تحریک جنسی نیز یکی از مشکلات مربوط به مبتلایان ام اس می باشد زیرا این مسئله در سیستم عصبی مرکزی (محلی که تحت تاثیر بیماری ام اس قرار می گیرد) شروع می شود.

مشکل شناسایی در مبتلایان به ام اس

حدود نیمی از مبتلایان به ام اس دچار مشکلاتی در عملکرد شناسایی می شوند که این مشکلات عبارتند از:

 • مشکل حافظه
 • کاهش محدوده توجه
 • مشکل تکلم
 • ایجاد مشکل در حفظ نظم

افسردگی در مبتلایان به ام اس

افسردگی یکی از مشکلات رایج مبتلایان ام اس می باشد. تنش های ناشی از ام اس باعث زودرنجی، نوسانات اخلاقی و تغییر مزاج های سریع رفتاری می شود. در واقع این تغییر مزاج باعث کشمکش در کنترل احساسات می شود به گونه ای که فرد مبتلا به ام اس قادر به کنترل احساس خود نمی باشد و در برخی موارد گریه ها و خنده های پی در پی مشاهده می شود.

علائم ام اس، خود به تنهایی باعث افسردگی و نابهنجاری احساسی می شوند اما افزوده شدن مشکلات خانوادگی و روابط اجتماعی آن را بسیار دشوارتر می کند.

نشانه های دیگر

تمام مبتلایان به ام اس نشانه های یکسانی ندارند. نشانه های متفاوتی در هنگام عود بیماری و حمله ظاهر می شوند. در کنار نشانه های ذکر شده در قسمت های قبل، ام اس همچنین می تواند موجب:

 • از دست دادن شنوایی
 • حمله صرع
 • لرزش های غیرقابل کنترل
 • مشکل در تنفس
 • ابهام در تکلم
 • مشکل در قورت دادن

شود.

شدت و پیشروی ام اس

بیماری ام اس با شدت ها و شکل های متفاوتی ظاهر می شود. حمله ها می تواند هفته ها طول بکشد و سپس ناپدید شود. هرچند عودها می تواند پیشروی کرده و بدتر و غیرقابل پیش بینی تر شود و با نشانه های دیگری ظاهر شود. تشخیص زودهنگام می تواند از پیشروی سریع ام اس جلوگیری کند.

آیا ام اس ارثی است؟

ام اس الزاما ارثی نیست. اما مطابق با تحقیقات انجمن ملی ام اس، در صورتی که یکی از بستگان نزدیک شما مبتلا به ام اس باشد، شانس پیشروی سریع بیماری بیشتر می شود.

تحقیقات نشان می دهد عموم مردم یک دهم درصد خطر ابتلا به ام اس دارند. اما این درصد به 5/2 تا 5 درصد افزایش می یابد اگر والدین شما یا بستگان نزدیک شما مبتلا به ام اس باشند.

وراثت تنها عامل تشخیص ام اس نمی باشد. در مورد دوقلوهای همسان، در صورتی که یکی از آن ها مبتلا به ام اس باشد احتمال مبتلا شدن دیگری 25% می باشد. ژنتیک یکی از فاکتورهای خطرناک می باشد اما تنها فاکتور نیست.

تشخیص

یک دکتر، متخصص اعصاب، تست های مختلفی جهت تشخیص ام اس انجام می دهد که عبارتند از:

 • تست اعصاب: دکتر شما عملکرد اعصاب ضعیف را چک می کند.
 • تست چشم: تعدادی تست برای ارزیابی بینایی و بیماری های چشمی انجام می شود.
 • ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی): روشی که از میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی استفاده می کند تا تصاویری مقطعی از مغز و نخاع ایجاد کند.
 • ضربه آهسته نخاعی (پونکسیون کمری): تستی که شامل یک سوزن بلند می باشد و وارد نخاع شده تا نمونه ای از مایعی که در اطراف مغز و نخاع شما گردش دارد تهیه کند.

متخصصین این تست ها را در دو منطقه جداگانه انجام می دهند تا آسیب وارده بر سیستم عصبی مرکزی را پیدا کنند. آن ها همچنین باید مطمئن شوند حداقل یک ماه بین حمله هایی که موجب آسیب شده اند فاصله افتاده است. این تست ها همچنین برای غیر محتمل شمردن شرایط دیگر نیز استفاده می شوند.

تشخیص نادرست

تشخیص نادرست نیز امکان پذیر است. مطالعه ای نشان می دهد حدود 75% متخصصان ام اس حداقل سه مریض مشاهده کرده اند که در طول 12 ماه دچار تشخیص نادرست شده اند.  

در صورت دیدن علائم ام اس چه کار انجام دهیم

ام اس یک بیماری چالش انگیز است اما محققین درمان های زیادی کشف کرده اند که روند آن را کند می کند. بهترین دفاع در مقابل ام اس مراجعه به دکتر در اولین فرصت پس از مشاهده علائم آن می باشد. همچنین اگر یکی از نزدیکان شما ام اس دارد به دکتر مراجعه کنید زیرا یکی از فاکتورهای خطرناک وراثت می باشد.

 

.

منبع : ooma.ir