بتا بلوکرها باعث کاهش آدرنالین در بدن میشود و افراد زیادی برای جلوگیری از این اضطراب بوجود آمده، پروپرانول که نوعی از بتا بلوکر هست، استفاده می کنند.

در زمان اضطراب و استرس، غده آدرنال آدرنالین مه هورمون استرس نیز نامیده میشود، ترشح میکند. که این هورمون روی ارگانهای بدن از جمله قلب اثرگذار است و باعث افزایش ضربان قلب میشود. در واقع این بتا بلوکرها از جمله پروپرانول به این ارگانها چسبیده و مانع عملکرد آدرنالین میشود.

بطور معمول، پروپرانول برای افراد با مشکلات قلبی تجویز میشود. چ.م باعث کاهش کار قلب میشود و برای افرادی که قلب ضعیف دارند و یا بعد از حمله قلبی قابل تجویز خواهد بود. به دلیل همین ویژگی پروپرانول، امروزه برای مشکلات اضطراب و استرس تجویز میشود.

یکی از علائم اصلی اضطراب بالا رفتن ضربان قلب است که بعنوان بخشی از پاسخ جنگ و گریز بشمار می رود. در مواقع خطر، بدن آدرنالین را به منظور افزایش کار قلبی و پمپاژ سریعتر خون و اکسیژن تولید میکند. متوقف کردن از سریع زدن باعث آرامش ما میشود. همچنین مصرف پروپرانول برای اضطراب، باعث میشود کمتر احساس ضعف و سستی کنیم. تقویت عضلات با افزایش خونرسانی که ما را وحشت زده و عصبانی میکند در صورت سریع کار نکردن قلب اتفاق نمی افتد. به دلیل این دو فایده مهم پروپرانول است که از آن برای درمان اضطراب استفاده میشود.

پروپرانولول و اضطراب 

قرص پروپرانولول و اضطراب 

اگرچه مصرف قرص پروپرانولول باعث تسکین وضعیت اضطراب و استرس ما میشود اما مصرف دائم آن اعتیادآور است و بعد از فاقد خوردن قرص کاری را نمی توانیم انجام دهیم. 

همچنین، بتا بلوکرها مانند پروپرانول تنها میتواند آدرنالین را بلاک کند اما تولید آن را متوقف نمیکند. این سوال اینجا مطرح میشود پس چه اتفاقی برای تولید آدرنالین می افتد؟ همچنین مصرف دائم این قرص ها باعث تغییر عملکرد طبیعی

میشود که با قطع آنها فاقد جایگزین درمانی دیگر مشکلاتی در بدن بوجود می آید.

عوارض قرص پروپرانولول

1-افزایش وزن گیری

بتابلوکرها باعث وزن گیری افراد میشوند. بلاک کردن آدرنالین در بدن باعث شلی بدن شده و ممکن است سطح سوخت و ساز را پایین آورده و منجر به وزن گیری بدن شود.

2-خستگی

بلاک کردن روزانه تولید آدرنالین در بدن باعث از دست دادن کالری و خسته شدن ما میشود.

3-افسردگی

ما به مقداری آدرنالین برای تحرک و بشاش بودن نیاز داریم

4-از دست دادن میل جنسی در مردان و زنان

5-تاری دید

یکی دیگز از علائم پاسخ جنگ و گریز در بدن تار شدن بینایی است.

6-احساس سرگیجه و غش 

این عامل به دلیل کم شدن ضربان قلب است.

سایر عوارض مصرف پروپورانول شامل:

  • اسهال
  • تهوع
  • سردی دست و پاها
  • اختلالات خواب

مقدار دوز توصیه شده

قرص پروپرانولول

شما می توانید یک عدد قرص 20 تا 40 میلی گرم پروپرانولول را یک ساعت قبل از قرار گرفتن در یک موقعیت استرس زا و مضطرب بخورید.

موارد منع مصرف پروپرانولول

  • بیماری مزمن ریه
  • آسم
  • دیابت
  • بیماری مشخص قلبی
  • افسردگی خیلی شدید
  • فشار خون پایین

در آخر باید گفت که پروپرانولول درمان قطعی اضطراب شما نیست و باید علت آن درمان شود. اما در برخی موارد و در دوز مناسب مفید خواهد بود.

.

منبع : ooma.ir