آکاایران: نقش عوامل ژنتیکی در سرطان سینه را جدی بگیرید


عوامل ژنتیکی در ابتلا به سرطان سینه نقش بسیار مهمی دارند، سابقه سرطان پستان در مادر یا دختر زیر40سالگی، ریسک سرطان را در فرد، چهار تا پنج برابر افراد عادی جامعه افزایش می دهد

 مراقب سابقه ژنتیکی خانوادگی در مورد سرطان پستان باشید

 دکتر عصمت السادات هاشمی، متخصص زنان، آمار ابتلای مردان به سرطان پستان را دو سه درصد و زنان را 98 درصد عنوان و بیان کرد: برخی عوامل خطر، دست ما نیست، مانند افزایش سن، جنس (خانم ها)، سابقه فامیلی مثبت، مسائل هورمونی، سن شروع قاعدگی، سن یائسگی و سبک زندگی. البته نقش انسان در نوع سبک زندگی موثر است. به عنوان مثال، پیشگیری از چاقی، مصرف نکردن بی رویه هورمون ها، تغذیه خوب، مصرف نکردن فست فود، پرهیز از سیگار و دخانیات و الکل و ورزش و فعالیت بدنی منظم به افراد توصیه می شود.

وی با اشاره به نقش عوامل ژنتیک و محیطی در بروز سرطان پستان، گفت: 10 تا 15 درصد زمینه ژنتیک و 85 درصد عوامل محیطی که موجب جهش ژنی می شود، در این خصوص نقش دارد. سابقه سرطان پستان در مادر یا دختر زیر 40 سالگی، ریسک سرطان را در فرد، چهار پنج برابر افراد عادی جامعه افزایش می دهد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دانستنیهایی که باید در مورد سرطان سینه بدانید

 

این متخصص زنان با اشاره به انجام معاینات شخصی و معاینه پزشک ، ادامه داد: خانم ها لازم است از 30ـ20 سالگی معاینه پستان را از روز پنجم و ششم پریود انجام دهند و پستان خود را لمس کنند و از نظر وجود توده، ظاهر پوست و نوک پستان، سینه را بررسی کنند و از 30سالگی، سالی یکبار توسط پزشک معاینه شوند. ایده آل است که خانم ها به جراح پستان مراجعه کنند و اگر این متخصص در دسترس نباشد، به جراح عمومی که در جراحی پستان تجربه دارد، مراجعه کنند و در برخی جاها که جراح عمومی نداریم، به ماما مراجعه نمایند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : روش معاینه سینه ها توسط خودتان، برای تشخیص زود هنگام سرطان سینه

 

وی یکی از روش های استاندارد تشخیص سرطان پستان را ماموگرافی دانست و افزود: خانم ها نباید نگران ماموگرافی باشند. ماموگرافی براساس سن بیمار درخواست می شود و روش جایگزین ندارد. سونوگرافی و ام آر آی براساس ضرورت، مکمل ماموگرافی است و جایگزین آن نمی شود. در سنین پایین از سونوگرافی و ام آر آی استفاده می شود و از 45 سالگی بسته به شرایط ماموگرافی انجام می گیرد.

هاشمی در ادامه تصریح کرد: کسی که سابقه سرطان پستان در مادر و خواهر دارد، از 40 تا 45 سالگی به ماموگرافی نیاز دارد. از 55 سالگی به بعد هم ماموگرافی دو سال یکبار انجام می شود ولی همه این موارد با توجه به شرایط بیمار تعریف می شود. ممکن است در یک خانم 35 ساله که توده ای در پستان لمس کرده، ابتدا یک سونوگرافی درخواست شود. اگر سونوگرافی وجود توده را مشخص کند، نیاز به ماموگرافی خواهد بود .

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نشانه های سرطان سینه چیست؟

 

وی با بیان اینکه خانم 40-45 ساله که کیست سینه دارد، باید سونوگرافی انجام می دهد، گفت: اگر سونوگرافی توده خوش خیم نشان بدهد، نیازی به ماموگرافی ندارد، اما در مورد کسی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارد، مجبوریم در فواصل معین ماموگرافی انجام بدهیم. اگر بافت پستان فاقد تراکم باشد، فواصل را بیشتر می کنیم.

این متخصص زنان در ادامه بیان کرد: اگر در خانم های 70-75 ساله، امید به طول عمر بالای 10سال داشته باشیم، باید ماموگرافی انجام شود، اما در خانم های 80 ساله توصیه نمی کنیم سالی یکبار ماموگرافی انجام شود. برای خانم 60-55 ساله که حداقل 10 سال زنده می ماند، ماموگرافی انجام می دهیم.

وی در خصوص فیبروز کیستیک و کیستیک سالید گفت: فیبروز کیستیک، ضایعه خوش خیم است و نگران کننده نیست، اما اگر پزشک ضرورت آن را تشخیص دهد، لازم است سونوگرافی و از ضایعات نمونه برداری شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پیشگیری از سرطان سینه، باز هم پیشگیری، تنها علاج سرطان سینه

 

دکتر هاشمی در پایان در پاسخ به این سوال که تورم دست بعد از شیمی درمانی چگونه درمان می شود؟ اظهارداشت: 

فرد باید به کلینیک لنفوم مراجعه کند. این کلینیک ها در مورد شکل ورم دست فعالیت می کنند . در این مراکز لنفوتراپیست ها، روش های درمانی را برای دست این افراد اتخاذ می کنند.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: webda.behdasht.gov.ir

.

منبع :