آکاایران: سردردهایی که منشأ هورمونی دارند بیشتر در زنان شایع است و با علائمی مانند حالت تهوع یا استفراغ همراه است. تغییرات هورمونی بویژه قبل و در دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی عامل اصلی بروز این سردردها است.
افزایش احتمال بروز آکنه، زودرنجی، استرس، یبوست و حساسیت به مواد غذایی از دیگر علائم ایجاد تغییرات هورمونی در افراد است.
سه تا هفت روز قبل از آغاز سیکل ماهانه که به دوره پیش از قاعدگی معروف است، کاهش میزان هورمون استروژن در مقابل پروژسترون باعث ایجاد سردردهای هورمونی می شود.


بعضی از انواع سردرد که به میگرن دوران قاعدگی معروف است، در نخستین روزهای سیکل ماهانه پدیدار می شود و تا آخرین روز ادامه پیدا می کند.
مصرف قرص های ضدبارداری با سردردهای هورمونی رابطه مستقیم دارد. مصرف این قرص ها با ایجاد تغییر در میزان ترشح هورمون استروژن، احتمال بروز این نوع از سردرد را کاهش می دهد.
سردردهای هورمونی به صورت ضربه های پاندولی بوده و با حالت تهوع همراه است. بیماران مبتلا به این نوع سردرد به نور و سروصدا حساس هستند.


انجام ورزش های ساده و تمرینات یوگا، بویژه تمرینات هوازی در برقراری تعادل میان هورمون ها و کاهش احتمال بروز سردردهای هورمونی مؤثر است.
بهره مندی از رژیم غذایی متعادل و پرهیز از مصرف فست فودها، مواد غذایی عمل آوری شده و موادی که در آنها از رنگ ها و افزودنی ها مانند مونو سدیم و گلوتامات استفاده شده است به کاهش ابتلا به این سردردها مؤثر است.


مصرف وعده های غذایی بهتر است در روز به پنج تا شش وعده در حجم کم افزایش پیدا کند. این کار به حفظ میزان قند خون کمک کرده و احتمال بروز سردرد را کاهش می دهد. مصرف کافئین و شکر نیز در کاهش حملات میگرنی ناشی از تغییرات هورمونی مؤثر است.
نوشیدن حداقل چهار تا پنج لیوان آب در روز به دفع مواد سمی کمک کرده و باعث می شود، شدت سردردهای هورمونی کاهش پیدا کند.
همچنین خواب کافی و پرهیز از قرارگرفتن در محیط های استرس زا از دیگر عوامل کاهش احتمال بروز سردردهای هورمونی محسوب می شوند.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :