آکاایران: بیماری صرع مانع شیردهی مادران به نوزادان نیست؟

آکاایران: امروزه بیش از ۹۰ درصد خانم هایی که مبتلا به بیماری صرع هستند، می توانند فاقد عوارض بارداری فرزند سالمی را به دنیا بیاورند.
داروهایی که برای مادران باردار مصروع تجویز می شود روی جنین تاثیر منفی بسیار کمی دارند اما پزشک معالج داروهای بیمارش را در دوران بارداری تنظیم می کند. به علاوه سونوگرافی های مخصوصی برای این مادران تجویز می شود تا در صورت تاثیر دارو بر جنین تشخیص به موقع انجام شود.


اگر احساس کردید در حال شروع حمله هستید در محل امنی به پهلوی چپ دراز بکشید تا حمله پایان یابد.
یادآوری می کنم بهترین منبع تغذیه در دوران شیرخواری، شیر مادر است اما یک مادر مصروع همیشه از خودش می پرسد که می توانم به فرزندم شیر دهم یا نه؟ شیردهی این مادران به چند عامل وابسته است؛ سلامت روحی و جسمی نوزاد، شرایط روحی و جسمی مادر و نوع داروی مصرفی او. البته امروزه پژوهش ها ثابت کرده اند که داروهای ضد صرع مثل هر داروی دیگری از شیر مادر رد می شود اما میزانش آنقدر ناچیز است که می توان از آن چشم پوشی کرد.


▪ چند توصیه به مادران مصروع شیرده:
مادر در این دوره باید مراقب سلامت جسمی و روانی خود باشد.
مادران باید در روزهای ابتدای تولد نوزاد از خستگی ها، تنش ها و شب زنده داری ها اجتناب کنند زیرا تمامی این عوامل می توانند سبب بروز حملات صرع شوند. پس باید استراحت و تغذیه مناسبی دارا باشند. در این دوران پدر می تواند به مادر بسیار کمک کند به عنوان نمونه شیر مادر دوشیده شود و شب ها که نوزاد بیدار می شود پدر شیر را به او بدهد تا مادر بتواند استراحت کند. این عمل باعث تحکیم رابطه عاطفی پدر و نوزاد هم خواهد شد.
ضمنا استفاده از روش های پیشگیری از بارداری مجدد را باید با جدیت شروع کنند.

 

فیروزه روستا
کارشناس ارشد مامایی


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :