آکاایران: عفونت های قارچی واژن معمولا به وسیله قارچی به نام «کاندیدا آلبیکانس» ایجاد می شوند. قارچ ها، موجودات ریزی هستند که معمولا در تعداد کم روی پوست و داخل واژن زندگی می کنند.
البته محیط اسیدی واژن به جلوگیری از رشد قارچ کمک می کند اما اگر اسیدیته محیط واژن تغییر کند، تعداد بیشتری از قارچ ها فرصت رشد و ایجاد عفونت واژنی پیدا خواهند کرد. تعادل اسیدی واژن ممکن است در اثر عادت ماهیانه (قاعدگی)، بارداری، دیابت، فرآورده های بهداشتی موضعی، مصرف برخی آنتی بیوتیک ها، قرص های ضدبارداری و استروییدها (داروهای کورتونی) تغییر کند. همچنین به نظر می رسد که رطوبت و تحریک واژن نیز رشد قارچ ها را تقویت می کنند.


عفونت های قارچی ممکن است بسیار ناخوشایند باشند اما معمولا خیلی جدی نیستند. رایج ترین علایم این عفونت ها عبارتند از:
خارش و سوزش درون واژن و اطراف دستگاه تناسلی خارجی
ترشحات سفیدرنگ
درد حین رابطه زناشویی
تورم دستگاه تناسلی خارجی
عفونت های قارچی آنقدر رایج هستند که از هر ۴ زن ۳ نفر در طول عمرشان به آن مبتلا می شوند و نیمی از زنان بیش از یک بار عفونت را در طول زندگی شان تجربه می کنند. اگر شما علایم عفونت قارچی دارید، لازم است با پزشکتان صحبت کنید تا شما را معاینه کند و مطمئن شود که علت مشکل عفونت قارچی است.


عفونت های قارچی، معمولا با داروهایی که در واژن قرار می گیرند، درمان می شوند. این دارو شاید کرمی باشد که با اپلیکاتور مخصوص داخل واژن قرار می گیرد یا یک شیاف که در واژن قرار می دهید و اجازه می دهید که خودش حل شود.
حتما اولین باری که علایم عفونت قارچی را داشتید، به پزشکتان مراجعه کنید. بسیار مهم است که مطمئن شوید به عفونت قارچی مبتلا هستید و نه عفونت جدی تر دیگری. علایم عفونت قارچی، علایم عفونت های دیگر هم هستند؛ مانند برخی عفونت های جنسی قابل انتقال. خوددرمانی یک عفونت قارچی زمانی که به نوع دیگری از عفونت دچار شده اید، می تواند مشکل را حادتر کند. اگر زیاد به عفونت قارچی مبتلا می شوید، بهتر است با پزشک خود در مورد خرید یک داروی فاقد نسخه مشورت کنید تا بتواند هر از گاه علایم شما را تسکین دهد و عفونت را درمان کند.

 


▪ رعایت ۸ نکته زیر به شما در جلوگیری از ابتلای دوباره به عفونت قارچی کمک می کند:
۱) لباس های تنگ و ساخته شده از مواد ترکیبی نپوشید.
۲) لباس زیر نخی بپوشید.
۳) زیاد از جوراب شلواری یا لباس های چسبان استفاده نکنید.
۴) از باد آرام و خنک سشوارتان برای کمک به خشک کردن ناحیه تناسلی بعد از حمام یا دوش گرفتن و قبل از لباس پوشیدن استفاده کنید.
۵) بعد از توالت رفتن، ناحیه تناسلی را از جلو به عقب با دستمال خشک کنید. این کار احتمالا از رفتن باکتری هایی که معمولا در مقعد زندگی می کنند، به واژن جلوگیری می کند.
۶) مایوهای خیس یا لباس های نمدار را هرچه سریع تر عوض کنید.
۷) از دوش یا اسپری های بهداشتی زنانه، پدهای بهداشتی معطر یا پنبه ها استفاده نکنید. به نظر می رسد که این وسایل، تعادل اسیدی واژن را تغییر می دهند و می توانند موجب بروز عفونت قارچی شوند.
۸) با اینکه چنین چیزی نادر است اما شما می توانید عفونت قارچی را از طریق رابطه جنسی به همسرتان انتقال دهید. اگر همسرتان شروع به نشان دادن علایم عفونت قارچی کرد، با یک پزشک در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید.

 


ترجمه: الهام شیشه بر


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :