آکاایران: هیرسوتیسم به معنی وجود موهای زائد، خشن ، ضخیم و تیره تر از معمول در نقاط خاصی از بدن است. این بیماری یکی از مشکلات شایع در زنان است که به طور متوسط در ۵ درصد زنان دیده می شود و اغلب به دلیل ظاهر نازیبایی که دارد، بیمار را دچار ناراحتی کرده و توجه و پیگیری بیش از بیماری های دیگر را موجب می شود.
اگر علامت پرمویی مردانه در زنان به صورت ناگهانی و شدید بروز کند، به خصوص اگر با علائم دیگری مثل کلفت شدن صدا، عضلانی شدن بدن یا تغییر اندام ها به شکل مردانه همراه باشد، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد.

 


مهم ترین علت هیرسوتیسم بیماری هایی هستند که موجب افزایش هورمون مردانه یا تستوسترون می شوند. این حالت به دلیل بیماری هایی مثل تنبلی تخمدان، کم کاری تیروئید، چاقی، کوشینگ، توده های غده فوق کلیه و تخمدان، بالا بودن هورمون شیر (هورمون پرولاکتین)، بالا رفتن هورمون انسولین یا هورمون رشد و مصرف برخی داروها مثل دانازول، کورتون یا پروژسترون های خاص هم به وجود می آید. از علت های دیگر این مشکل، بیماری ارثی است که با آزمایشات معمولی قابل اثبات نیست و مثل انواع دیگر هیرسوتیسم درمان می شود.
مثل هر مشکل دیگری در این بیماری نیز باید به کمک معاینه و آزمایش علت آن را یافت و سعی در از بین بردن آن کرد، اما همان طور که گفته شد در بیشتر موارد این مشکل جنبه ژنتیکی یا مزمن دارد و به رغم درمان مناسب، امکان عود وجود دارد.

 


داروهای خوراکی متعددی برای درمان هیرسوتیسم وجود دارد که کارایی مناسبی دارند، اما اغلب این داروها عوارضی دارند که در برخی بیماران قابل تحمل نیست. از طرفی همه این داروها باید به مدت طولانی (مثلا یک سال) استفاده شوند تا حداکثر اثر را دارا باشند. این داروها برای نشان دادن حداقل اثر باید ۳ ماه مصرف شوند.

 


در کنار داروهای خوراکی، داروهایی به شکل کرم و لوسیون برای درمان موضعی وجود دارد که خوشبختانه عوارض کمتری دارند، ولی پس از قطع درمان امکان عود سریع وجود دارد.پس از درمان مناسب دارویی که مانع از تشکیل مجدد موهای زائد می شود برای از بین بردن موهای زائد قدیمی می توان از روش الکترولیز استفاده کرد. البته از روش های دیگر معمول مثل موم، کرم های موبر، تیغ و... هم می توان استفاده کرد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد.
برخلاف تصور عمومی، موهای تیره و خشن و فراوان در نواحی دیگری مثل ساق پا، ساعد و تنه معمولا مربوط به نژاد و ارث است و به ندرت برخی بیماری ها مثل پرکاری تیروئید می تواند علت آن باشد. همین طور مصرف برخی داروها مثل فنی توئین، کورتون ها، اینترفرون ها و... می توانند موجب این نوع از پرمویی شوند.

 

دکتر ثریا عالمی
جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :