آکاایران: اختلال بدخلقی پیش از قاعدگی یعنی چه؟

آکاایران: اختلال بدخلقی پیش از قاعدگی با شدت علایم نشانگان پیش از قاعدگی و تاثیر آن بر روابط و فعالیت های روزانه فرد مشخص می شود. علایم اختلال بدخلقی پیش قاعدگی که در هفته آخر چرخه ماهانه زنان رخ می دهد و معمولا چند روز پس از شروع قاعدگی بهبود می یابد شامل اینهاست:

غم و افسردگی مداوم، اضطراب مشخص، احساس تحریک شدگی یا عصبانی بودن، نوسان های خلق که اغلب با دوره های به گریه افتادن مشخص می شود. کاهش علاقه به فعالیت های معمول، خستگی یا خواب آلودگی، احساس از پای در آمدن یا از دست دادن کنترل، علایم شبیه آنفلوانزا از جمله دردهای عضلانی، سردرد و درد مفصل، حساسیت سینه، تغییرات در الگوهای خواب، مشکلات در به خواب رفتن و تداوم خواب یا خوابیدن بیش از حد، تغییر اشتها، افراط در غذاخوردن، بی اشتهایی یا اشتیاق به خوردن غذاهای خاص. علت اختلال بدخلقی پیش از قاعدگی روشن نیست. بیماری افسردگی شدید در میان مبتلایان به اختلال بدخلقی پیش از قاعدگی بسیار شایع است اما این اختلال گاهی در زنانی رخ می دهد که سابقه ای از افسردگی شدید ندارند.

 

● درمان
مهم است که علایم تان را با پزشک در میان بگذارید. معاینه جسمی کامل می تواند تعیین کند که علایم شما به دلیل اختلال بدخلقی پیش از قاعدگی است یا علت دیگری دارد. اگر این اختلال برای شما تشخیص داده شود، پزشک درمان های اختصاصی برایتان درنظر می گیرد تا علایم این بیماری به حداقل برسد.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :