آکاایران: زنان تقریبا یائسگی و روش های پیشگیری

آکاایران: یکی از سوالات رایج زنان مسن که زمان یائسگی آنها نزدیک است، چگونگی پیشگیری از بارداری با کمترین خطر یا عوارض جانبی است و اینکه تا چه زمانی می توان از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کرد؟ ...

در این زمینه نکات زیر قابل توجه است: زنان مسن تر که در معرض خطر بیماری های قلبی هستند و یا افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری قند و یا سیگاری ها نباید از قرص های جلوگیری از بارداری یا آمپول های پیشگیری یک ماهه استفاده کنند. خانم هایی که از روش «دوره مطمئن» استفاده می کنند باید با شروع سن یائسگی از روش دیگری استفاده کنند. (دوره ای که با توجه به سیکل قاعدگی و تخمک گذاری مطمئن هستید) دلیل این توصیه آن است که استفاده از روش دوره مطمئن در دوران یائسگی به دلیل نامنظم شدن دوره های قاعدگی و نامشخص بودن تخمک گذاری مشکل است. ممکن است استفاده از آی یودی (دستگاه داخل رحمی) مشکل خون ریزی شدید دوران قاعدگی را در خانم های مسن افزایش دهد. بستن لوله در آقایان و خانم ها می تواند انتخاب خوبی برای زوجین با سن بالاتری بوده که دیگر نمی خواهند فرزند بیشتری باشند.

در مورد اینکه تا چه زمان می توان از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کرد باید به نکات زیر توجه کرد: آی یودی را می توان در زمان یائسگی هم استفاده کرد اما اگر یائسگی قبل از ۵۰ سالگی اتفاق بیفتد باید آی یودی را دو سال بعد و اگر بعد از ۵۰ سالگی اتفاق بیفتد، باید آی یودی را یک سال بعد از آخرین قاعدگی خارج کنید.

روش های هورمونی می توانند خون ریزی قاعدگی را تحت تاثیر قرار داده و باعث اشکال در تشخیص دوره یائسگی شود. می توانید برای جلوگیری از به وجود آمدن این اشکال، مصرف روش های هورمونی را قطع و از کاندوم استفاده کنید. اگر استفاده کننده از قرص یا آمپول یک ماه تا شش ماه خون ریزی قاعدگی نداشت، دیگر نیازی به استفاده از روش های پیشگیری از بارداری ندارد. زنان مسن با فعالیت جنسی، در معرض بیماری های مقاربتی و ویروس ایدز هستند و باید مراقبت کنند.

 

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :