آکاایران: یک دسته از کیست های تخمدانی کیست های فانکشنال یا عملکردی نامیده می شوند و در واقع بر اثر عملکرد تخمدان ها و اثر هورمون های مترشحه از آنها ایجاد می شوند. این کیست ها در سونوگرافی اغلب سایزی کمتر از ۸ سانتی متر داشته و به عنوان کیست ساده شناخته می شوند که بی خطرند و نیاز به درمان خاصی ندارند؛ فقط باید ۲ تا ۳ ماه با سونوگرافی پیگیری شوند.


البته مصرف قرص های ضدبارداری از تشکیل این نوع کیست ها جلوگیری می کند، اما موجب از بین رفتن کیست تشکیل شده نخواهد شد. همان طور که این کیست ها ظرف ۲ تا ۳ ماه خود به خود از بین می روند، در کسانی که سابقه تشکیل چنین کیست هایی را دارند، امکان تشکیل مجدد کیست نوین وجود دارد، پس مصرف قرص جلوگیری هم به عنوان روش جلوگیری از بارداری و هم جهت جلوگیری از تشکیل کیست نوین به این افراد توصیه می شود.
این کیست ها خوش خیم هستند، اما بندرت امکان پاره شدن یا پیچ خوردن دارند که منجر به درد حاد شکمی و در نتیجه مراجعه فوری به پزشک زنان می شود.


در مواردی که کیست تخمدان پاره می شود، اغلب بجز درد لگنی ناگهانی که طی چند روز کاهش می یابد، مشکلی موجود نیست اما از آنجا که گاهی برخی کیست های تخمدانی علاوه بر پاره شدن منجر به خونریزی داخل شکم می شوند، هر گاه کیستی پاره شد، بیمار باید تحت نظر و کنترل علائم باشد تا در موارد اورژانس و خونریزی شدید مورد جراحی قرار گیرد؛ چرا که در صورت پیچ خوردن کیست در هر سنی باید به طور اورژانس جراحی انجام شود تا تخمدان از تخریب حفظ شود.


برای جلوگیری از موارد فوق بخصوص در کسانی که کیست های بزرگ تری تا ۷ ـ ۶ سانتی متر دارند، توصیه می شود از حرکات ناگهانی و بلند کردن بار سنگین یا انجام ورزش های سنگین تا از بین رفتن خود به خودی کیست خودداری شود.
در برخی موارد نزدیکی هم منجر به پاره شدن این کیست ها و ایجاد درد ناگهانی در شکم می شود.


در بارداری یا در مواردی که داروهای محرک تخمدان (جهت بارداری در افرادی که نازایی دارند) مصرف می شود، نوع دیگری از کیست های خوش خیم به نام کیست «لوتئال» ایجاد می شود که این کیست ها می توانند به ابعاد ۳۰ سانتی متر برسند که خطر پاره شدن یا پیچ خوردن بیشتری دارند، اما این کیست ها هم خود به خود از بین می روند و نیاز به جراحی ندارند.


به هر حال کیست های بزرگ تر از ۸ سانتی متر یا کیست هایی که در سونوگرافی با خصوصیات مشکوکی مثل تو پر، یا کمپلکس (چندتایی) یا دارای جدارهای کلفت گزارش می شوند، نیاز به بررسی ها و پیگیری های دقیق تر و حتی جراحی وجود دارد.

 

دکتر ثریا عالمی
جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :