آکاایران: حالت تهوع

آکاایران: طولی نخواهید کشید که پی ببرید عبارت "کسالت صبح گاهی" اشتباه است – حالت تهوع و استفراغ در زمان حاملگی می تواند صبح، ظهر یا شب اتفاق افتد. مخصوصا دل به هم خوردگی شبان گاهی ناخوشایند است، زیرا می تواند مانع خوابیدن شما شود و حتی از خواب بیدارتان کند.

هیچ کس به درستی نمی داند که دلیل و علت حالت تهوع زمان حاملگی چیست، ولی احتمالاً ترکیبی از تغییرات فیزیکی متعددی که در بدن تان رخ می دهد، شامل افزایش سریع هورمون ها در اوایل حاملگی، تقویت حس دریافت بو و حساسیت به بوهای مختلف، و اعصاب شکمی کلیوی حساس تر، در این وضعیت دخیل هستند.

گرچه هیچ کمکی به حالت تهوع شما نخواهد کرد، ولی احساس امنیت بیشتری خواهید داشت اگر بدانید که تنها نیستید. دست کم سه چهارم از مادرانِ آتی نخستین هفته های حاملگی را زمانی طولانی و کسالت بار می دانند.
● چه کار می توان کرد ؟
▪ وعده های کوچک غذایی، همچون بیسکوییت را همواره کنار تخت خواب خود داشته باشید. خوردن بیسکوییت و ساندویچ می تواند به بهبود شما و بازگشت تان به خواب کمک کند. وقتی از خواب بیدار شدید، چند بیسکوییت بخورید و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت کرده بعد از جا برخیزید.

▪ در زمان شام، از خوردن غذاهای چرب خودداری نمایید، زیرا که هضم شان به مدت زمان زیادی نیاز دارد. همچنین از غذاهای پرحجم، ادویه دار، اسیدی و سرخ کردنی دوری کنید، زیرا این غذاها سیستم گوارش شما را با مشکل مواجه می کنند.

▪ از مچ بند درمانی که در داروخانه ها به فروش می رسد استفاده کنید. آنرا بر مچ خود نگه می دارید، تا دکمه ی پلاستیکی آن بر نقطه ای مشخص از مچ شما فشار آورد. این وسیله ی ساده و ارزان که برای برطرف کردن بیماری طراحی شده است، به برخی از زنان حامله در برابر کسالت صبح گاهی کمک کرده است.با این وجود تحقیقات نشان داده است که تاثیرات آن تا حد زیادی کاذب است.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :