همانطور که می دانید دوران بارداری برای هر زنی شادترین روزهای زندگی تلقی می شود، اما بروز مشکلات ناخوانده مانند درد دندان و لثه ممکن است لذت این دوران را در یک ثانیه از بین ببرد. در واقع، می توان ادعا کرد از آن جایی که بدن زنان در این دوره از زندگی دچار تغییرات هورمونی قابل توجهی می شود، بنابراین لثه و دندان های این افراد نیز بسیار حساس شده و در معرض خطر ابتلا به دندان درد و مشکلات لثه قرار می گیرند. به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید هنگامی که زن حامله ای در معرض ابتلا به مشکلات شدید دندان و لثه قرار گیرد، ممکن است تولد جنین داخل رحم او زودتر از موعد مقرر اتفاق افتد، که به دنیا آمدن ناقص جنین هم مشکلات اساسی در مورد سلامتی خود مادر و نوزاد او به وجود خواهد آورد.

علل شایع خونریزی لثه زنان در دوران بارداری:

ترشح هورمون های مخصوص دوران بارداری به همان شیوه ای که کل بافت های بدن زنان حامله را تحت تاثیر خود قرار می دهد، بر روی بافت لثه های این افراد هم اثر گذاشته و ممکن است باعث تورم لثه ها و یا ایجاد تومور در دهان مادران باردار گردد. دلایل اساسی که باعث بروز دندان درد ها و لثه در زنان باردار می شود، عبارتند از:
1. افزایش سطح هورمون پروژسترون در خون زنان در کل دوران بارداری باعث بروز بیماری لثه در این افراد می گردد. به همین دلیل، بهترین است زنان حامله به صورت مداوم برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کرده و برای مبارزه با التهابات لثه خود اقدامات لازم را انجام دهند.
2. مصرف بیش از حد غذاهای شیرین و کمبود کلسیم در بدن زنان حامله در طی سه ماهه سوم از دوران بارداری هم از جمله دلایل اساسی است که باعث بروز مشکلات لثه در بدن این افراد خواهد شد. حتی در این مواقع، احتمال دارد که فرد باردار در هنگام مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان دچار خونریزی لثه گردد. به یاد داشته باشید که بهترین راه برای مقابله با این مشکل کاهش مصرف شیرینی ها و غذاهای نشاسته دار در طی نه ماه دوران بارداری است.
3. علاوه بر این موارد، کمبود کلسیم در رژیم غذایی زنان حامله نیز می تواند باعث تضعیف شدن دندان-های این افراد گردیده و دندان درد را در بدن آن ها به دنبال داشته باشد. در واقع، از آن جایی که در دوران حاملگی زنان، جنین داخل رحم مادر از کلسیم بدن او استفاده می کند، بنابراین این حالت می تواند منجر به بروز مشکل کمبود کلسیم در بدن زن باردار شده و دندان درد را در بدن آن ها به دنبال داشته باشد.
4. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث بروز دندان درد و لثه در زنان حامله شود، بسته بودن حفره ها و یا سوراخ های داخل دهان و یا سینوس های فرد باردار است، که قبلا هم از آن رنج می برد.

چگونه می توان از بروز دندان درد ها و لثه در دوران بارداری جلوگیری کرد؟

یادتان باشد که هر زنی می تواند در دوران بارداری با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و مراقبت درست، سلامت دندان های خود را حفظ کرده و از بروز مسائل مربوط به دندان و لثه در این دوران حساس جلوگیری کند. به همین دلیل، پزشکان متخصص زنان و زایمان همیشه به زنان حامله توصیه می کنند تا با پیروی از یک رژیم غذایی سالم شامل میوه ها، سبزیجات، حبوبات و محصولات لبنی مانند پنیر، شیر سلامت خود و فرزند داخل رحمشان را حفظ کنند.
همچنین، زنان باردار می توانند با مصرف مقدار کافی از مایعات و آب در کل دوران بارداری خود، به حفظ سلامت دندان هایشان کمک کنند. یادتان باشد که اگر شما به عنوان یک زن حامله در مناطق گرم و مرطوب زندگی می کنید، روزانه حداقل باید 2/3 لیتر آب مصرف کنید و نوشیدن نوشابه و نوشیدنی های حاوی کافئین را در دوران بارداری خود به حداقل برسانید. فراموش نکنید که کاهش مصرف شکلات و سایر تنقلات شیرین که با استفاده از شکر تولید می شوند، می تواند خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را در دوران بارداری شما کاهش دهد.
علاوه بر این موارد، به خاطر داشته باشید که مسواک زدن دندان های سه بار در روز با یک مسواک نرم برای مبارزه با پلاک ها و التهابات لثه در طی نه ماه دوران بارداری ضروری است. همچنین، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه باید سعی کنید تا از خمیر دندان با کیفیت خوب در این دوران حساس از زندگی استفاده نمایید. همچنین، به عنوان یک زنان حامله باید تلاش کنید تا ویتامین C و کلسیم بیشتری را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، چون وجود این مواد مغذی در رژیم غذایی مادران باردار باعث سالم نگه داشتن لثه و دندان-های آن ها در طی این دوران خواهد شد.
در نهایت، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به یاد داشته باشید که زنان حامله باید از خوردن مواد غذایی بسیار سفت در طی نه ماه دوران بارداری خود خودداری کنند ، چون جویدن چنین مواد غذایی می تواند شکستگی دندان این افراد را به دنبال داشته باشد. همچنین، زنانی که دندان های حساسی دارند، باید در نوشیدن مایعات سرد و یا کافئین دار احتیاط کنند، چون نوشیدن این مایعات هم می تواند درد دندان را در این افراد تشدید کند. مهم ترین نکته در مورد سلامت دهان و دندان زنان باردار این است که همه زنان باید قبل از حامله شدن سیگار کشیدن را ترک کنند! چون مصرف دخانیات نه تنها علت اصلی بروز دندان درد ها و لثه در زنان باردار است، بلکه برای کودک داخل رحم آن ها نیز می تواند بسیار کشنده باشد.
استفاده از نخ دندان در طی روز برای هر زن حامله ای توصیه می شود. بریا این منظور، زنان باردار باید آن را به آرامی در بین دندان های خود حرکت دهند، تا باقی مانده مواد غذایی را که مسواک زدن نتوانسته از بین شیار دندان ها خارج کند، تمیز نمایند. شما هم مانند سایر مادران باردار می توانید به راحتی خودتان را به انجام این کار در برنامه روزانه خود عادت داده و راه درست استفاده کردن از نخ دندان را یاد بگیرید. برای این کار آموزش های رایگان در اینترنت موجود می باشد. در صورت عدم دسترسی به اینترنت، شما می توانید با یک دندانپزشک صحبت کرده و روش درست کار را یاد بگیرید.

آکاایران: 10 درمان خانگی مطمئن برای تسکین درد دندان و لثه در دوران بارداری

10 داروی خانگی طبیعی برای رفع دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری :

1. آنتی اکسیدان چای سبز باعث برطرف کردن دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری :

آنتی اکسیدان موجود در چای سبز کمک می کند تا تورم لثه های شما در طی دوران بارداری کاهش یافته و تشکیل پلاک بر روی دندان هایتان نیز کنترل شود. همچنین، عناصر فعال موجود در چای سبز میزان تشکیل پلاک بر روی دندان ها را کاهش داده و سوراخ شدن آن ها بر اثر کرم خوردگی را متوقف می کند.

2. روغن زیتون مانع دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری:

بیشتر پزشکان متخصص زنان و زایمان به بیماران تحت درمان خود توصیه می کنند تا از روغن زیتون در سالاد، به منظور تقویت دندان های خود در طی دوران بارداری استفاده کرده و تشکیل پلاک در دهان خود را محدود کنند. علاوه بر این موارد، از آن جایی که این روغن دارای خواص ضد باکتریایی است، استخوان های زنان باردار را استحکام بخشیده و مشکلات گوارشی را در دوران بارداری زنان متوقف می کند.

3. عسل درمانگر دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری :

همانطور که می دانید عسل نیز یکی دیگر از درمان های طبیعی برای بسیاری از بیماری ها است. هر چند این ماده غذایی شیرین است، اما دارای خواص ضد باکتریایی بوده و با ارائه مواد مغذی ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی به حفظ سلامت لثه های زنان حامله کمک خواهد کرد.

4. روغن میخک برطرف کننده دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری:

روغن میخک نیز یکی دیگر از درمان های طبیعی موثر است، که به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی برای مبارزه با مشکلات لثه در دوران بارداری استفاده می شود. شما هم به عنوان زن حامله ای که از دندان درد رنج می برید، می توانید با جویدن یک تکه از گیاه میخک و یا مالش دادن مقدار کمی روغن میخک بر روی لثه های خود روند تسکین یافتن دندان درد را در بدنتان کاهش دهید. به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که این گیاه یک جایگزین مناسب برای داروهای شیمیایی دندان درد تلقی شده و به راحتی با دندان درد ها و لثه در دوران بارداری زنان مبارزه خواهد کرد. همچنین، پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می کنند که استفاده از روغن میخک می تواند در از بین بردن عفونت های باکتریایی دهان و دندان زنان باردار بسیار مفید باشد.

5. استفاده از آلوئه ورا به منظور برطرف کردن دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری زنان:

گیاه آلوئه ورا بهترین درمان طبیعی برای درد دندان و خونریزی لثه در دوران بارداری زنان تلقی می شود، چون دارای خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد باکتریایی بوده و برای تمیز کردن دهان و دندان بسیار مناسب است. همچنین، استفاده از این گیاه کمک می کند تا التهابات لثه در زنان باردار کاهش یافته و خونریزی و تورم آن هم متوقف گردد. در نتیجه، می توان ادعا کرد که استفاده ار گیاه آلوئه ورا می تواند تسکین درد دندان را در دوران بارداری زنان به دنبال داشته باشد. جالب است بدانید که شما می توانید گیاه آلوئه ورا را در شکل-های مختلف و به صورت مانند مایع زرد رنگ، مکمل غذایی، خمیر دندان، دهان شویه و ژل استفاده کنید.

6. استفاده از اطریفل برای دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری مناسب است:

یک درمان موثر برای کاهش باکتری های موجود در دهان زنان باردار، استفاده از اطریفل بوده و مصرف آن باعث کاهش التهابات لثه، تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان های زنان در دوران بارداری می گردد. در واقع، اضافه کردن مقداری از آن به آب و غرغره کردن، کار نمک و آب را انجام خواهد کرد. شما می توانید گیاه اطریفل را به صورت گیاه خام و یا پودر تهیه کرده و مصرف نمایید.

7. استفاده از آرنیکا برای دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری زنان:

گیاه belongsto از خانواده آفتابگردان بوده و بهترین روش برای تسکین درد در بافت لثه انسان، به ویژه در دوران باردار زنان تلقی می شود. زمانی که این گیاه با آب مخلوط شود و برای غرغره کردن مورد استفاده قرار گیرد، به طور اعجاب انگیزی کمک می کند تا درد لثه و دندان زنان باردار به طور کامل از بین برود. شما به عنوان یک خانم باردار می توانید این گاه را با عنوان محصولات حاوی ARNICA (که در داروخانه ها موجود است) خریداری کرده و برای تسکین درد دندان و لثه استفاده نمایید.

8. استفاده از سودا و یا جوش شیرین برای برطرف کردن دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری :

استفاده از این ماده کمک می کند تا حالت اسیدی دهان در دوران بارداری خنثی شده و از بروز بیماری لثه در مادران جلوگیری شود. زنان حامله می توانند مسواک خیس خود را به پودر جوش شیرین آغشته کرده و دندان ها و لثه خود را به طور کامل، با آن شستشو دهند. جوش شیرین را با خمیر دندان طبیعی مخلوط کرده و استفاده نمایید. اما بهتر است دهان و دندان خود را با محلول آب و جوش شیرین بشویید و یا با پودر آن، دندان های خود را مسواک بزنید.

9. استفاده از سیج چای به منظور برطرف کردن دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری زنان:

این ماده که با نام علمی tea"sleaves شناخته شده است، دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی بوده و استفاده از آن کمک می کند تا دندان درد زنان باردار از بین برود. شما باید برای استفاده از این نوع چای برگ های آن را در آب داغ و به مدت 2-3 دقیقه بجوشانید. بعد اجازه دهید تا جوشانده شما سرد شود. سپس محلول را در داخل دهان خود ریخته و با فشار، دهان خود را شستشو دهید.

10. استفاده از روغن درخت چای به منظور برطرف کردن دندان درد و خونریزی لثه در دوران بارداری زنان:

روغن درخت چای دارای خاصیت ضد باکتریایی، ضد میکروبی و خواص ضد التهابی بوده و به عنوان یکی از بهترین راه ها برای درمان درد دندان و مشکلات لثه در دوران باردار زنان در نظر گرفته می شود. شستشو دادن دهان با روغن درخت چای که ترکیبی از آب و برگ گیاه است، میکرو ارگانیسم بوده و کمک زیادی به از بین رفتن تورم لثه ها در دوران باردار زنان خواهد کرد. به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که به منظور استفاده از روغن درخت چای، شما باید 4 قطره از روغن این درخت را در 3 اونس آب ریخته و به صورت روزانه، دهان خود را شستشو دهید. البته، بهتر است این گیاه دارویی را تنها با مارک های معتبر خریداری کنید، تا از کیفیت خوب آن مطمئن شوید.

امیدواریم با ذکر روش های درمان طبیعی و آموزش اقدامات پیشگیرانه به شما مادران جوان و بی تجربه کمک کرده باشیم تا در دوران بارداری خود، مراقب دهان و دندان خود بوده و از خونریزی لثه جلوگیری کنید. فراموش نکنید که در طی نه ماه دوران بارداری یک برنامه ریزی دقیق برای ملاقات با دندانپزشک برای خود داشته باشید، تا بتوانید در صورت نیاز از تجارب او استفاده کنید. همچنین، بهتر است برای به دست آوردن اطلاعات مهم و ضروری در مورد مسائل خاص دوران بارداری خود با افراد باتجربه و کاردان مشورت نمایید. در نهایت، یادتان باشد که تمیز نگه داشتن دندان ها در طی نه ماه دوران بارداری بسیار ضروری است و اگر اقدامات پزشکی هم لازم باشد باید بر طبق نظر دکتر متخصص زنان و زایمان انجام شود

مسکن های بی ضرر برای دندان درد در دوران بارداری میتواند در مواقع اورژانسی برای درمان درد دندان استفاده شوند.

.

منبع : mamanam.com