آکاایران:  دوران بارداری هر زنی، نه تنها یک مرحله بسیار دلپذیر برای خود او، بلکه یک دوران ویژه برای کل افراد خانواده به شمار می­رود. در واقع، می­توان ادعا کرد که فکر پیوستن یک عضو نوین به خانواده، همه اعضای خانه را به زندگی آینده خوش­بین خواهد کرد. اما، مادران حامله باید تمام هیجانات ایجاد شده در جریان دوران بارداری خود را با یک مشاور در میان گذاشته و پیشنهادات او را در مورد چگونگی برخورد با تغییرات زیبای این دوران به کار برند. یادتان باشد که دوران بارداری هر فردی باید با تغییرات زیادی در شیوه زندگی و عادات غذایی او همراه باشد، زیرا در این دوره، هورمون­های بدن مادران باردار شروع به کار کرده و با تغییرات مختلفی از رشد مناسب جنین داخل رحم، سلامت مادر باردار و کودک او محافظت خواهند کرد. با این حال، فراموش نکنید که بروز این تغییرات در بدن و زندگی هر زن بارداری کاملا طبیعی است، چون برخی از این مسائل با سلامت مادر و جنین داخل رحم او در ارتباط هستند. درست است که برخی از این تغییرات کاملا طبیعی هستند، اما برخی دیگر باعث بروز مشکلاتی در روند زندگی و سلامت مادر حامله خواهند شد. یبوست یکی از این تغییرات مهم و مشکل­آفرین در دوران بارداری زنان است، که خیلی هم شایع می­باشد.

مواد غذایی که حاوی فیبر بالایی هستند برای دوران بارداری :

به یاد داشته باشید که زنان حامله باید برای جلوگیری از بروز مشکل یبوست در بدن خود و برای حفظ تعادل در روده­ هایشان، فیبر را به اندازه مناسبی در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند. اما برای انجام درست این کار، باید با مواد غذایی مختلفی که حاوی فیبر بالایی هستند، آشنا شوید. در ادامه این مقاله، لیستی از مواد غذایی غنی از فیبر که برای مصرف زنان در دوران بارداری مناسب می­باشد، ارائه شده است. مهم­ترین این مواد غذایی عبارتند از:

 بادام: این ماده غذایی یک دانه غنی از مواد معدنی گوناگون بوده و به عنوان یک ماده فوق­العاده برای مصرف زنان در دوران بارداری به شمار می­رود. همچنین، به دلیل این که بادام، یک منبع غنی از فیبر است، افزودن آن به رژیم غذایی روزانه زنان حامله بسیار ضروری می­باشد.
لوبیا: از آنجایی که تمام دانه­های حبوبات غنی از فیبر هستند، بنابراین قرار دادن دانه­های لوبیا هم در لیست برنامه غذایی مادران حامله ضروری می­باشد.
 کلم بروکلی: سبزی کلم بروکلی، نه تنها یکی از ماده غذایی سرشار از فیبر است، بلکه سرشار از مواد معدنی مختلف و ویتامین­ها نیز می­باشد.
 کولارد سبز: این ماده غذای یک گزینه بسیار عالی و پر از فیبر برای دوران بارداری زنان است، چون مصرف این ماده تمام ویتامین­ها و مواد معدنی ضروری را برای بدن مادر باردار و رشد مناسب جنین داخل رحم او فراهم خواهد ساخت.
 گلابی: اگر زنان باردار میوه گلابی را با پوست مصرف کنند، مقدار زیادی از فیبر، ویتامین و مواد معدنی لازم برای برآورده نمودن نیازهای بدن خود و جنین داخل رحمشان را فراهم خواهد نمود.
 تمشک: همانطور که می­دانید تمشک میوه­ای است که همه مادران باردار، آن را دوست دارند! اما این میوه به خاطر دارا بودن فیبر زیاد برای مصرف زنان در دوران بارداری بسیار مهم­تر است. همچنین، جالب است بدانید که زنان حامله برای فراهم نمودن فیبر مورد نیاز بدن خود می­توانند زغال اخته را هم در رژیم غذایی دوران بارداری خود قرار دهند. این میوه، نه تنها حاوی فیبر بالایی است، بلکه دارای پتاسیم، منیزیم، ویتامین C، ویتامین E و فولات نیز می­باشد.

مزایای مصرف فیبر در دوران بارداری زنان:

مصرف میزان زیادی از فیبر فواید زیادی برای زنان، هم قبل از باردار شدن و هم در دوران بارداری دارد. در ادامه این مقاله، برخی از مزایای مصرف فیبر در دوران بارداری زنان بیان شده است، که عبارتند از:

 به یاد داشته باشید که مصرف فیبر در دوران بارداری، به زنان حامله کمک می­کند تا مشکلات مربوط به کنترل اجابت مزاج را در بدن خود کاهش داده و از بروز مشکل یبوست در روده­هایشان جلوگیری کنند.
همچنین، مصرف این ماده غذایی به زنان باردار کمک می­کند تا جلوی بروز مشکل عدم تحمل گلوکز را در بدن خود گرفته و در نتیجه، از مبتلا شدن به دیابت دوران حاملگی در امان بمانند.
علاوه بر این موارد، ثابت شده است که مصرف فیبر زیاد در سه ماهه اول از دوران بارداری، خطر ابتلای زنان حامله به بیماری پره اکلامپسی را کاهش داده و از بروز این بیماری در سه ماهه دوم و سوم از دوران بارداری زنان نیز جلوگیری می­کند.
در نهایت، فراموش نکنید که مصرف فیبر زیاد در دوران بارداری باعث می­شود تا خطر ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم و تخمدان­ها نیز در بدن زنان باردار به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

برخی حقایق مهم درباره مصرف فیبر در دوران بارداری زنان:

 فیبر بخشی از گیاهان بوده و نمی­تواند توسط آنزیم­های موجود در معده زنان باردار هضم شود. از آن­جایی که این ماده، قابل هضم نیست، بنابراین کالری و یا انرژی هم برای بدن این افراد ارائه نخواهد داد.
به دلیل این که فیبر نمی­تواند به صورت محلول و یا یک ماده غیر قابل حل در بدن زنان باردار باقی بماند، بنابراین انتخاب آن به عنوان یک ماده غذایی دوران بارداری زنان، یک گزینه عالی به شمار می­رود. در واقع، می­توان ادعا کرد که مصرف غذاهای غنی از فیبر باعث می­شود تا زن حامله بعد از مصرف آن احساس سیری کامل نموده و فاقد مصرف مواد غذایی پرکالری غیرضروری، نیازهای بدن خود و جنین داخل رحمش را تامین نماید.
    همچنین، فراموش نکنید که مصرف مواد غذایی غنی از فیبر، شانس ابتلا به سرطان آندومتر، روده کوچک ، روده بزرگ و سینه را در بدن زنان به شدت کاهش می­دهد.

دوران حاملگی زمان بسیار زیبایی در زندگی هر زنی محسوب می­شود، چون می­تواند شادی­ها و رویدادهای غیر قابل پیش­بینی را در روند زندگی این افراد ایجاد کند. بنابراین، زنان حامله باید در انتخاب نوع رژیم غذایی خود در این دوران حساس دقت بیشتری کرده و ترجیحا در مصرف مقدار زیاد همه مواد غذایی مراقب باشند، چون سلامت خود آنها و رشد جنین داخل رحمشان به شیوه زندگی و عادات غذایی آن­ها بستگی زیادی دارد.

به همین علت هر زن حامله باید در انتخاب شیوه درست زندگی خود دقت نموده و حق انتخاب یک رژیم غذایی مناسب را در طی نه ماه دوران بارداری خود داشته باشد. در نهایت، به عنوان یک خانم باردار فراموش نکنید که برای اطمینان از داشتن یک زندگی سالم و رشد مناسب کودک داخل رحم خود خود، حتما فیبر را در رژیم غذایی دوران بارداری خود قرار دهید.

مطالب پیشنهادی:

1) در دوران بارداری باید چه میوه هایی بخورم؟

2)میوه های مفید در بارداری

.

منبع : mamanam.com