آکاایران:  

آیا شما به عنوان یک مادر شیرده، هنوز هم بعد از شیر گرفتن کودک سینه های نامتقارن و ناهمواری دارید؟
شما مادر شیرده به یاد داشته باشید که اگر بافت پستانهای شما در دوران شیردهی به سمت زیر بغلها گسترش یافته باشد، دلیل این تورم بافت پستانها وجود شیر زیاد در آنها است. در واقع، می توان ادعا کرد که کاهش دفعات تغذیه نوزاد با شیر مادر، ممکن است خطوط سینه را از خط اصلی خود تغییر دهد.
بسیاری از زنان، قبل از آغاز دوران بارداری خود و همچنین پس از شیر گرفتن کودک ، دارای سینه های ناهموار و نامتقارن خواهند شد که امکان بازگشت دوباره سینه ها به اندازه قبل از دوران بارداری را با مشکل روبرو میکند، طوری که آنها یا بزرگتر باقی میمانند و یا حالت مسطحتری به خود خواهند گرفت. برخی از زنان عادت دارند که تا پایان دوره شیردهی به فرزند خود، فقط از یک پستان استفاده کنند که علت اصلی نامتقارن بودن سینه های مادر همین موضوع میباشد و باعث کوچکتر و یا برزگتر بودن یکی از آنها نسبت به دیگری خواهد شد. از سوی دیگر، در تغذیه نوزاد با شیر مادر، شما به خاطر عشق زیاد به فرزند خود از شکل بدن و سینه های خود غافل شده و به همین سادگی فرم بدن خود را از دست می دهید.

حل مشکلات پستانهای مادر بعد از شیر گرفتن کودک :

بسیاری از مشکلاتی که پس از شیر گرفتن کودک به وجود می آید، با تغییرات ظاهری در سینه های مادر همراه هستند. این تغییرات ظاهری، از جمله نگرانیهای پزشکی بوده و گاهی شرایط خطرناکی را به وجود میآورند. اما به یاد داشته باشید که برای رهایی از این نگرانیها، باید تصمیم عاقلانه ای بگیرید و به طور منظم در آزمونهای غربالگری سینه های خود، برای اطمینان از سلامت آنها شرکت کنید به عنوان یک مادر شیرده می توانید سینه های خود را با انجام آزمایشات ساده غربالگری، از مبتلا شدن به بیماریها و تغییرات احتمالی ایجاد شده در آنها محاظت نمایید. حتی اگر شما مادر شیرده در حال تغذیه نوزاد خود با شیرتان هستید، هم سینه های خود هر ماه یک بار بررسی کنید. به یاد داشته باشید که انجام این بررسی ها به خصوص در زمان از شیر گرفتن کودکتان بسیار مهم است، چون شکل و اندازه سینه ها در دوران شیردهی و در زمان قطع کردن آن، تغییر خواهد نمود. حتما گزارش وجود هر گونه توده یا ترشح غیر معمول شیر از نوک پستانهای خود را به دکتر معالجتان اطلاع دهید. به یاد داشته باشید که در صورت به وجود آمدن تودهها، برخی از این تودهها حتی میتواند به زیر بغلهای شما هم گسترش یابند. اما در صورت مشاهده این توده ها زیاد نگران نباشید، چون اغلب این غدهها، خوشخیم هستند، بدین معنی که آنها سرطانی نیستند. اما فراموش نکنید که توده های خوشخیم هم باید برای اطمینان از نبود سرطان پستان بررسی شوند.

آکاایران: از خطر سرطان سینه بعد از شیر گرفتن کودک آگاه باشید

معاینه پستانها ی مادران شیرده توسط دکتر متخصص میتواند در ارزیابی وجود مشکل تغذیه نوزاد با شیر مادر که نیاز به توجه پزشکی دارد، هم مفید باشد. به عنوان مادر شیرده و یا مادری که به تازگی کودک خود را از شیر گرفته اید، به یاد داشته باشید که معاینه پستانهایتان را سالی و یا هر زمان که متوجه بروز تغییرات غیر معمول شدید، حتما انجام دهید.
ماموگرامی یا بررسی پستانها با اشعه ایکس میتواند یک توده خیلی کوچک را هم که شما وجودش را در بدن خودتان احساس نمی کنید، تشخیص دهد. اگر مشکل پستانی مادر پس از شیر گرفتن کودک به وجود آمده باشد، دکتر معالج ممکن است ماموگرافی فوری و اورژانسی را به جای ماموگرافی سالانه که باید به طور منظم و با برنامه ریزی انجام شود، را توصیه کند. همچنین، اگر سینه های مادر سالم به نظر میرسد، در حال تغذیه نوزاد با شیر مادر هم به انجام ماموگرافی نیاز خواهد بود. به عنوان یک مادر شیرده اصلا نگران نیاشید، چون انجام این آزمایش، شیر مادر و یا سلامت کودک شیرخواره او را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.
پس به عنوان یک خانم باید به یاد داشته باشید که در صورت مشاهده هر گونه مشکل در پستانهای خود، حتی اگر کوچک هم باشد، فورا باید نزد دکتر متخصص بروید.

علائمی که باید بعد از دیدن آنها در سینه های خود به پزشک مراجه کنید :

• مشاهده هر گونه توده در پستانها.
• مشاهده قرمزی و تودههای دردناک که ممکن است با لمس کردن داغ شده و مجرای شیر متصل به پستانها را بسته باشند.
• مشاهده فرورفتگی یا برآمدگی غیر معمول در پستانها.
• مشاهده تب یا علائم آنفلوآنزا که میتواند عفونت سینه ها (ماستیت) را به دنبال داشته باشد.
• جمع شدن نوک پستانهای مادر شیرده به درون.
• بروز درد لیشتر در سینه ها (در صورتی که بیشتر از ناراحتی مربوط به تغذیه نوزاد با شیر مادر باشد).
• به وجود آمدن بثورات جلدی بر روی سینه های مادر در دوران شیردهی.
• تولید ترشحات غیر معمول و یا خونریزی از نوک پستانهای خانمها در هر شرایطی.
نکته مثبتی که مادران شیرده باید به خاطر بسپارند این است که تغذیه نوزاد با شیر مادر خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها را در آنها کاهش میدهد. مادرانی که هرگز فرزند خود را با شیر مادر تغذیه نکرده اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

اگر بعد از شیر گرفتن کودکتان دچار مشکلاتی شده اید حتما ، از شیر گرفتن کودک و مشکلات سینه مادر را دنبال کنید. 

.

منبع : mamanam.com