آکاایران:  

آیا استفاده از سرکه در دوران بارداری زنان امن است؟

بر اساس لیست انجمن بارداری امریکا در مورد مصرف و عدم مصرف برخی مواد غذایی در دوران بارداری زنان، سرکه به عنوان یک ماده غذایی ناامن محسوب نشده است. این جمله بدان معنی است که زنان حامله می-توانند از این ماده غذایی در اندازه متعادل استفاده کنند. در واقع، از آن جایی که نام سرکه در فهرست مواد غذایی ممنوعه درج نشده است، بنابراین خانم های باردار می توانند با خیال راحت سرکه را در طی کل دوران بارداری خود، به میزان متعادلی استفاده کنند. درست است که هیچ محدودیتی در مورد اندازه مصرف سرکه برای زنان حامله موجود نیست، اما نکته مهم مشورت با دکتر متخصص زنان و زایمان قبل از مصرف این ماده غذایی است، تا استفاده از آن توسط دکتر معالج تایید شده و عوارض ناشی از مصرف سرکه در بدن مادر باردار و جنین داخل رحم او شناسایی شود. با توجه به این توضیحات، در اغلب موارد، زنان حامله به راحتی می-توانند سرکه را همراه سالاد، سوپ و دیگر مواد غذایی روزانه خود مصرف کنند. با این حال، استفاده از این ماده غذایی در دوران بارداری زنان فقط در اندازه کم جایز است.

فواید خوردن سرکه در دوران بارداری زنان:

1. برطرف حالت تهوع زنان باردار با مصرف سرکه:

زنان حامله می توانند با اضافه کردن یک قطره سرکه به بعضی از غذاهای خود در هنگام صبح، به راحتی از شر حالت تهوع راحت شوند. همچنین، این نکته مهم را به خاطر بسپارید که زنان حامله برای دریافت کلسیم بیشتر، می توانند در طبخ قطعات استخوان هم از سرکه سیب استفاده کنند. در واقع، این روش طبخ کمک می کند تا کلسیم موجود در داخل استخوان ها به حالت مایع موجود در قابلمه منتشر شود.
با این حال، مهم ترین نکته این است که مصرف مقدار کمی از سرکه راه حل بسیار خوبی برای رها شدن از حالت تهوع صبحگاهی زنان باردار است. علاوه بر این موارد، مصرف مقدار کمی سرکه همراه با مواد غذایی به بدن جنین داخل رحم مادران کمک خواهد کرد تا با جذب مقدار اضافی کلسیم، شکل گیری و تقویت استخوان ها و دندان های خود را با روند سریع تری انجام دهند.

2. سرکه، یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها برای زنان باردار:

به دلیل این که سرکه حاوی مقدار بالایی آنتی اکسیدان است، مصرف آن در هر زمان، به ویژه در دوران بارداری زنان بسیار خوب است. در واقع، می توان ادعا کرد که آنتی اکسیدان موجود در سرکه از سلول های بدن مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت خواهد کرد. همچنین، رسیدن آنتی اکسیدان بیشتر به بدن زنان در دوران بارداری کمک خواهد کرد تا بدن آن ها و جنین داخل رحمشان از گزند هر نوع استرس اکسیداتیو محافظت شود. در واقع، این حالت سلامت کلی مادر و جنین داخل رحم او را در طی کل دوران بارداری تضمین خواهد کرد.

3. سرکه به عنوان یک طعم دهنده مناسب و فاقد سدیم برای زنان باردار :

بسیار مهم است که زنان باردار میزان مصرف سدیم خود را در حد متعادلی حفظ کنند. هر خانم بارداری به دریافت 2300 میلی گرم سدیم در روز نیاز دارند. البته، ممکن است بدن برخی از خانم های باردار به سدیم بیشتری نیاز پیدا کند، که این سدیم اضافی هم معمولا از طریق مصرف میزان کمی از برخی تنقلات مختلف تامین خواهد شد. ولی، این روش از لحاظ بهداشتی برای سلامت خود مادر باردار و جنین داخل رحم او بسیار خطرناک است، چون دریافت سطح بالایی از سدیم می تواند عوارض جانبی شدیدی در بدن زنان حامله به دنبال داشته باشد.
با توجه به این توضیحات، زنان باردار می توانند از مقداری سرکه که یک روش عالی برای طعم دادن به مواد غذایی، فاقد افزودن سدیم اضافی است، استفاده کنند. البته، فراموش نکنید که سرکه در طعم های مختلفی همیشه در دسترس زنان باردار است. بنابراین، شما هم به عنوان یک خانم باردار می توانید با قرار دادن انواع سرکه ها در برنامه غذایی روزانه خود، به غذاهای خود طعم دهید، که روش بسیار جالبی خواهد بود.

تخم مرغ میتونه به عنوان یه وعده غذایی کامل محسوب بشه اما چقدر و در چه شرایطی می تونین تخم مرغ بخورین رو در در دوران بارداری حتما تخم مرغ بخورید اما به شرطی که... بخونین.

چه زمانی زنان باردار باید مصرف سرکه را در برنامه غذایی خود محدود کنند؟

همانطور که می دانید وقتی زنی حامله می شود، حالاتی مانند سوزش سر دل و حالت تهوع را (مخصوصا در سه ماهه دوم و سوم از دوران بارداری خود) تجربه خواهد کرد. حتی اگر دوران حاملگی زنی منحصر به فرد باشد و او در دوران قبل از بارداری هم حالت سوزش سردل را تجربه نکرده باشد، باز هم ممکن است در طی این دوران حساس با خوردن برخی مواد غذایی خاص دچار سوزش سر دل شود. این حالات با پیشرفت روند بارداری افزایش خواهد یافت.
به دلیل این که سرکه دارای خاصیت اسیدی بالایی است، پس مصرف آن در طی دوران حاملگی می تواند سبب دل درد زنان حامله شده و حالت سوزش سر دل را هم در بدن این افراد افزایش دهد. پس، اگر شما هم به عنوان یک زن حامله هم زمان با مصرف سرکه دچار سوزش سر دل شدید و یا این حالت با مصرف سرکه افزایش یافت، سعی کنید که مصرف سرکه را متوقف کرده و یا میزان مصرف آن را برای مدتی محدود نمایید. با این که سرکه سیب دارای فواید طبیعی و کاربردهای فراوانی برای بدن انسان، به ویژه زنان باردار است، اما زمانی که زنی باردار می شود، مواردی وجود دارد که مصرف بیش از حد سرکه سیب می تواند اثرات منفی در بدن خود مادر و جنین داخل رحم او داشته باشد. همه این اتفاقات بدان دلیل است که سیب سرکه هم مانند انواع دیگر سرکه ها دارای مقدار زیادی اسید می باشد.
با توجه به این توضیحات می توان گفت هنگامی که مصرف روزانه سرکه زن حامله ای بیش از حد باشد، می-تواند مسائل و مشکلاتی را برای سلامت دندان های او، از جمله فرسایش مینای دندان ایجاد کند. مبتلا شدن زن حامله به مشکلات بهداشتی دهان و دندان هم باعث ضعیف شدن بدن او شده و می تواند تاثیرات منفی بر روی سلامت و روند رشد نوزاد متولد نشده او بگذارد، حتی در برخی مواد ممکن است موجب سقط جنین در اوایل دوران بارداری شود.

عوارض مصرف سرکه در دوران بارداری زنان:

اگر می خواهید بدانید که مصرف سرکه در دوران بارداری زنان مضر است و یا نه، بهتر است این نکته مهم را به یاد داشته باشید که اگر اندازه مصرف سرکه در دوران بارداری زنان محدود شود، هیچ صدمه ای به بدن مادر و جنین داخل رحم نخواهد زد. این در حالی است که زیاده روی در استفاده از سرکه برای طعم دادن به مواد غذایی خاص می تواند باعث آسیب های بالقوه به هر دوی آن ها شود. مطالعه توصیه های زیر به زنان حامله کمک خواهد کرد تا بتوانند با اطمینان کامل سرکه را درطی کل دوران بارداری خود استفاده کنند. علاوه بر این موارد، هر مادر بارداری باید با مصرف سرکه در اشکال مختلف و برنامه غذایی روزانه خود آگاه شده و روش جلوگیری از مصرف این ماده را هم در دوران بارداری یاد بگیرد. برخی از توصیه های مهم در موزد مصرف سرکه در دوران بارداری زنان عبارتند از:
• به گزارش انجمن بارداری زنان در آمریکا (APA)، مصرف سبزیجات تازه سبز که با سرکه مخلوط شده استریال برای زنان حامله بسیار مفید خواهد بود، به خصوص اگر این سبزیجات همراه سایر مواد غذایی مصرف شود.
• فراموش نکنید که همه زنان حامله باید از خوردن غذاهای دریایی خام و یا نیمه خته مانند صدف که اغلب با سس سرکه همراه هستند، اجتناب کنند. یادتان باشد که در چنین شرایطی، اگر مصرف سرکه هم نتواند مشکلی برای بدن مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد ایجاد کند، مصرف غذاهای دریایی نیمه پخته و یا خام می تواند برای سلامت هر دوی آن ها یک نگرانی جدی تلقی شود.

چه نوع سرکه هایی برای مصرف زنان باردار امن است؟

همانطور که می دانید انواع مختلفی از سرکه ها در بازار موجود است، که به عنوان طعم دهنده به غذاها استفاده می شود. یادتان باشد که در کنار طعم گسترده این ماده که کمک زیادی هم به خوب شدن عطر و طعم غذاها می کند، مصرف بیش از حد آن می تواند عوارض جانبی در بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد به دنبال داشته باشد.
در ادامه این مقاله، چند نوع سرکه که زنان می توانند در دوران بارداری خود استفاده کنند، معرفی شده است. این افراد با آشنایی کامل می توانند سرکه هایی را که دوست داشتند، انتخاب کنند انواع مختلف سرکه ها برای مصرف زنان باردار عبارتند از:

1. سرکه بالزامیک مناسب زنان باردار:

این نوع سرکه دارای طعم و مزه بسیار قوی و شیرینی است. به همین دلیل، انتخاب آن بستگی به ذائقه افراد دارد، چون معمولا با اضافه کردن مقدار بسیار کمی از این نوع سرکه به مواد غذایی، طعم آن ها بیش از حد تغییر کرده و شیرین می شود. به همین علت، بیشتر زنان باردار سرکه بالزامیک را در تهیه انواع سالادها، سبزیجات سرخ کرده، گوشت سرخ کرده، رشته فرنگی، برنج و یا سالاد میوه استفاده می کنند. در نهایت، یادتان باشد از آن جایی که مصرف این نوع سرکه باعث بالا رفتن قند خون در بدن زنان باردار می شود، بنابراین این نوع سرکه در مقایسه با انواع دیگر سرکه ها باید به صورت محدودی مصرف شود.

2. سرکه برنج برای دوران بارداری:

سرکه برنج، نه تنها شیرین نیست، بلکه دارای مزه بسیار قوی و ترش می باشد! همچنین، تاثیر آن بر انواع غذاها بسیار خفیف است. پس، زنان حامله می توانند آن را به سوپ خود اضافه کرده و یا در وعده های غذایی سرخ شده استفاده کنند.

3. سرکه سیب طبیعی برای مصرف زنان باردار:

سرکه سیب نوعی طبیعی از سرکه است که بهتر از انواع دیگر بوده و زنان حامله می توانند از این نوع سرکه همراه با نمک و ادویه جات مختلف برای طعم دادن به گوشت و ماهی استفاده کنند، چون با خواباندن این نوع گوشت ها در سرکه سیب، آن ها دارای طعم منحصر به فردی خواهند شد.
قانون طلایی دوران بارداری می گوید: "زنان حامله باید قبل از خوردن و نوشیدن هر نوع مواد غذایی با دکتر معالج خود مشورت کرده و بعد از تایید او، مصرف آن ماده را آغاز نمایند." به همین دلیل زنان حامله باید در مورد میزان سرکه ای که در دوران بارداری خود مصرف می کنند، با یک دکتر متخصص زنان و زایمان مشورت کنند، تا بتوانند با خیال راحت از این ماده مصرف نمایند.

جعفری از سبزیجات خوش طعم و خش بو محسوب میشه که خیلیا دوسش دارن، توصیه میکنم قبل خوردن این سبزی خوشمزه در دوران بارداری حتما خطر سقط جنین با خوردن جعفری در دوران بارداری را بخوانید.

.

منبع : mamanam.com