آکاایران: حتما خواندن مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری برای شما که به تازگی این روزها را سپری کرده اید جذاب و مفید خواهد بود ، با ما باشید...

آیا به عنوان یک زن حامله که وارد هفته سی و پنجم بارداری خود شده اید، دچار علائمی مانند فراموشی، اضطراب، هیجان و وحشت می شوید؟ اگر چنین است، زیاد نگران نباشید! چون تنها یک ماه دیگر به زمان زایمان و در آغوش گرفتن فرزندتان باقی مانده است و شما مشکلات تجربه کردن احساسات دردناک دوران حاملگی را از دست خواهید داد. در واقع، می توان ادعا کرد که اکنون زمان پاسخ دادن به سوالاتی مانند نوزاد من بعد از به دنیا آمدن چگونه به من نگاه خواهد کرد؟ چشمان فرزندم چه رنگی خواهد شد؟ چرا دوران سخت بارداری من به پایان نمی رسد؟ آیا فرزند کوچک داخل رحم من سالم و قوی است؟ و آیا من تا زمان به دنیا آمدن فرزندم، زنده خواهم ماند و تغییرات و بزرگ شدن نوزاد کوچکم را خواهم دید؟، است. اگر شما هم مانند بسیاری از مادران حامله ای که وارد هفته سی و پنجم بارداری خود شده اند، می خواهید جواب پرسش های بالا را به سادگی پیدا کنید، مقاله ما را که در مورد مطالب مربوط به تغییرات بدن مادر و جنین با ورود به هفته سی و پنجم بارداری هست، به طور کامل مطالعه نمایید.

علائم حاملگی در هفته سی و پنجم بارداری:

رشد تمام ارگان های بدن جنین با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، به جز چند اندام حیاتی او مثل ریه و کبد، تقریبا کامل شده است. برخی از علائم شایع دوران بارداری در مادران با ورود به هفته سی و پنجم بارداری عبارتند از:
• زیاد شدن سریع وزن جنین با توجه به رشد بیشتر او در این دوره از بارداری
• افزایش وزن مادر حامله با زیاد شدن سریع وزن جنین
• تجربه کردن تکرر ادرار بیشتر نسبت به هفته های قبل در مادران باردار
• زیاد شدن سوزش سردل در مادران حامله
• بروز مشکل یبوست شدید در اکثر مادران باردار
• احساس درد و ناراحتی عمومی در قسمت های مختلف بدن مادران باردار مخصوصا سر درد شدید
• زیاد شدن تورم در قسمت های مختلف بدن زنان باردار مخصوصا در دست ها و پاهای آن ها
• زیاد شدن انقباضات شدید درون رحمی که در سه ماهه سوم بارداری بسیار رایج است
• افزایش احساس خارش پوست بدن و پوسته پوسته شدن آن در مادران باردار
• احساس نیاز بیشتر به حمام کردن در مادران باردار

تغییرات بدنی مادر حامله در هفته سی و پنجم بارداری:

یادتان باشد که اگر شما در سی و چهار هفته گذشته از دوران بارداری خود، ماهانه توسط دکتر متخصص زنان و زایمان معاینه می شدید، اینک و با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، باید در هر ماه دو بار چک آپ شوید، تا دکتر معالجتان بتواند نظارت دقیقی بر رشد و سلامت فرزند شما داشته باشد. در این دوره حساس از هفته های بارداری، دکتر متخصص زنان و زایمان شما ممکن است علاوه بر کنترل تب و افزایش وزن شما، دهانه رحمتان را هم برای بررسی اتساع آن و انجام عمل زایمان معاینه کند. در ادامه این مقاله، برخی از تغییرات مهمی که در بدن مادران حامله با ورود به هفته سی و پنجم بارداری دیده می شود، بیان شده است. مهم ترین این تغییرات عبارتند از:
• بروز بی اختیاری در کنترل ادرار مادران باردار
• بیشتر شدن سوزش معده نسبت به هفته های قبل دوران بارداری
• افزایش مشکل یبوست در مادران باردار
• زیاد شدن حالت ورم در قسمت های مختلف بدن مادر حامله
• بازگشت درد و احساس ناراحتی عمومی به بدن مادر حامله
• چرخیدن سر جنین به سمت پایین و گردن رحم مادر باردار
• افزایش بیشتر وزن مادر باردار و جنین داخل رحم او
• رشد نمودن و کامل شدن اندام های داخلی بدن جنین
• آماده شدن بدن مادر باردار برای انجام روند زایمان طبیعی

آکاایران: مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری (بخش اول)

اندام های داخلی بدن مادران باردار مانند مثانه و ریه ها در طی هفته سی و پنجم بارداری تحت فشار فوق العاده ای قرار دارد، چون رحم مادران در این دوره از بارداری به لطف رشد سریع جنین، تبدیل به یک بالون بادکرده شده است. به این ترتیب، فشار وارده به قسمت های مختلف بدن مادران باردار ظرفیت مثانه ی او را برای نگه داشتن ادرار بسیار کاهش داده و مادر حامله هم دیگر نمی تواند میل به دفع ادرارش را کنترل کند. جالب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که اگر با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، جنین داخل رحم مادر تغییر مسیر داده باشد و با سر خود به سمت پایین رحم مادر بچرخد، نیاز مادر در رفتن به دستشویی و تخلیه مثانه خود بیشتر شده و نیاز به دوش گرفتن نیز در این مادران افزایش خواهد یافت.
مادران باردار باید توجه دارا باشند که با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، نباید در رفتن به دستشویی و خالی کردن مثانه خود تنبلی کنند، هر چند که احساس کنند مثانه آن ها کاملا پر نشده است. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که با احساس فشار خیلی کم هم سعی کنید به همان اندازه که ممکن است عمل دفع ادرار را انجام دهند. علاوه بر این موارد، لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که انجام ورزش بارداری و حرکات kegel سبب تقویت عضلات لگن در بدن شما شده و می تواند به کنترل بی اختیاری ادرارتان کمک زیادی بکند. با این حال، مادران حامله ای که وارد هفته سی و پنجم بارداری خود شده اند، نباید تحت هیچ شرایطی مصرف مایعات را قطع کنند، چون بدن آنها برای جلوگیری از بروز مشکل یبوست و ادم نیاز به مصرف آب و مایعات بیشتری دارد. همچنین، نوشیدن آب زیاد، به جنین های داخل رحم مادران باردار کمک می کند بتوانند مواد مغذی زیادی را از سلول های خونی مادر باردار خود جذب نمایند.
متاسفانه، با ورود مادران حامله به هفته سی و پنجم بارداری تا زمان تولد نوزاد، گردن رحم این خانم ها باید متحمل فشار بیش از حدی باشد. علاوه بر این مورد، مادر باردار باید سوزش سردل بیشتری را هم در این دوران تحمل کند، چون رحم رو به رشد مادران در هفته سی و پنجم بارداری، نه تنها مثانه را تحت فشار قرار داده، بلکه معده او را هم فشرده کرده و باعث بروز مشکل سوزش سردل بیشتری در سه ماهه سوم از دوران بارداری خواهد شد. از طرفی دیگر، ماهیچه هایی که از ورود آنزیم های گوارشی به مری جلوگیری می کردند، اکنون با شل شدن رباط ها شروع به استراحت بیشتری کرده و التهاب و سوزش سردل شدیدی را در مادران حامله به وجود می آورند. اما به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که خوشبختانه، این مشکل موقتی بوده و به زودی، با تولد نوزاد خود به خود ناپدید خواهد شد. اما اگر این مشکل بیشتر طول بکشد و مادران حامله را دچار عذاب و ناراحتی کند، آن ها می توانند اقدامات زیادی را برای کنترل و درمان این مشکل در بدن خود انجام دهند. برای کم کردن مشکل سوزش سردل، مادران باردار باید سعی کنند که در تمام دوران حاملگی خود از مصرف غذاهای چرب، سرخ کرده، تند و ادویه دار و موارد غذایی که حاوی کافئین بوده و باعث اسیدی شدن معده می شوند، اجتناب کنند. علاوه بر این موارد، مادران باردار برای درمان سوزش سردل خود بهتر است غذای هر وعده خود را همراه با نعناع مصرف نمایند. نوشیدن مقدار زیادی آب هم قبل و بعد از هر وعده غذایی بسیار کمک کننده خواهد بود، اما به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که آب را هرگز بین وعده غذایی خود ننوشید. همچنین، با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، همه مادران حامله باید سعی کنند که لباس راحت و آزاد بپوشند، تا به بدن خود اجازه دهند که برای نفس کشیدن، جای کافی داشته باشد. علاوه بر این موارد، مادران بارداری که وارد هفته سی و پنجم بارداری خود شده اند، باید غذای شام خود را حداقل دو ساعت قبل از خواب شبانه مصرف کنند، تا معده آن ها زمان لازم برای هضم غذا را داشته باشد. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار اجازه ندهید که معده شما بین وعده های غذایی اصلی خالی بماند، زیرا ممکن است خالی ماندن معده باعث اسیدی شدن آن شده و در نتیجه، سوزش سردل شدیدی را به همراه داشته باشد.
در این هفته از دوران بارداری، از آن جایی که رحم مادر به طور مداوم در حال رشد است، پس می تواند عامل اصلی بروز مشکل در سه ماهه سوم دوران بارداری باشد. نتایج اخیر مطالعات محققان نشان داده است که فشار وارده از طرف رحم به روده های مادران باردار، به آن ها اجازه نمی دهد که عملکرد خود را به خوبی انجام دهند. اما، به عنوان یک خانم باردار به خاطر داشته باشید که مصرف مکمل های آهن به حل این مشکل کمک زیادی خواهد نمود. علاوه بر این موارد، لازم است به عنوان یک خانم بدانید که ترشح هورمون های مخصوص دوران بارداری در بدن زنان سبب نرم شدن عضلات اطراف لگن مادران شده و به اندازه رحم آن ها، مسئول به وجود آوردن وضعیت ناگوار خواهد بود. بروز تمام این مشکلات در بدن هر مادر بارداری، امری کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد اما، از مشکلات دیگری که در هفته سی و پنجم بارداری در بدن مادران حامله دیده می شود، می توان بواسیر را نام برد، که با گذشتن هر هفته از دوران بارداری شدت بیشتری می یابد. برای سهولت کار در درمان بواسیر، مصرف غذاهای غنی از فیبر مانند دانه ها، حبوبات و کل میوه ها به زنان باردار توصیه می شود. علاوه بر این موارد، آب میوه کیوی هم مانند اسفرزه، بسیار ملین است. زنان باردار باید سعی کنند تا آنجا که می توانند مایعات زیادی بنوشند، تا به حرکت دستگاه گوارش خود کمک کنند. به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که مصرف مایعات گرم توسط تمام افراد سبب تحریک روده ها و اجابت مزاج در آن ها خواهد شد. در نهایت، به یاد داشته باشید که مواد غذایی پروبیوتیک مانند کشک و ترشی نیز در درمان بواسیر دوران بارداری بسیار کمک کننده خواهند بود.

 ادامه تغیرات بدنی مادر را در مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری (بخش دوم) دنبال کنید.

.

منبع : mamanam.com