آکاایران: هفته ای که گذشت برای شما مادر باردار و جنینتان شیرینی ها و سختی های زیادی داشت ، خواندن هفته سی و سوم بارداری برای شما جذاب و مفید خواهد بود.

به عنوان یک مادر حامله که در هفته سی و چهارم بارداری خود قرار دارید، لازم است به خاطر داشته باشید که از هم اکنون، فقط یک ماه و یا چند هفته باقی مانده است که شما بتوانید فرزند کوچک خود را در آغوش بگیرید! اما قبل از تجربه کردن لذت زایمان، حتما سعی کنید که اطلاعات موجود در مقاله زیر را به طور کامل بخوانید. در ادامه این مقاله، راهنمای هایی در مورد آنچه که مادران باردار باید در طول هفته سی و چهارم بارداری خود بدانند، به طور کامل بیان شده است.

علائم حاملگی مادر در هفته سی و چهارم بارداری:

برخی از علائم مشترک دوران باداری که اکثر زنان ممکن است در طول هفته سی و چهارم بارداری خود تجربه کنند، در زیر بیان شده است. مهم ترین این علائم مشترک عبارتند از:
• به وجود آمدن ادم و یا تورم در پاها و دست های مادران حامله
• بروز درد شدید در کمر و سایر اعضای بدن مادر باردار
• احساس فشار اندک در ناحیه سینه های مادر حامله
• به وجود آمدن انقباضات کاذب رحمی در ناحیه شکم مادران حامله
• زیاد شدن سوزش معده بر اثر افزایش اسید معده مادران باردار
• بروز حالت یبوست شدید در بدن مادران باردار
• احساس تنگی نفس شدید در مادران باردار
• داشتن کمبود خواب در کل دوران بارداری مخصوصا در هفته سی و چهارم از این دوران

تغییرات اساسی بدن مادر حامله با ورود به هفته سی و چهارم بارداری:

بسیاری از علائم بارداری که در هفته های قبل، در بدن هر مادری وجود داشته است، با ورود این مادران به هفته سی و چهارم بارداری، همچنان افزایش یافته و خیلی بدتر هم خواهد شد. علاوه بر این موارد، انقباضات کاذب رحمی هم در این دوره از حاملگی زنان افزایش می یابد. به همین دلیل است که احساس ناراحتی و پرخاشگری نیز در مادران حامله در هفته سی و چهارم بارداری زیاد خواهد شد.برخی از این علائم عبارتند از :

افزایش احساس سوزش سر دل در هفته سی و چهارم بارداری:

اگرچه سوزش سر دل در تمام مادران حامله، در طول کل دوران بارداری وجود خواهد داشت، اما با نزدیک شدن به ماه هشتم از این دوران، بروز حالت سوزش هم بدتر شده و بیماری مادران به اوج خود می رسد. در این دوره از بارداری، نه تنها رحم مادر باردار فشار زیادی را بر معده او وارد می کند، بلکه عضلات اطراف مری نیز شل شده و منجر به رسیدن اسید معده به این ناحیه از بدن خواهد شد. متاسفانه، مادران حامله در طول دوران بارداری خود نمی توانند به طور کامل از شر این مشکل خلاص شوند، اما می توانند علائم آن را با انجام برخی روش های درمانی، به حداقل کاهش دهند. برای این منظور، مادران حامله باید سعی کنند تا آنجا که ممکن است از مصرف غذاهای تند و چرب اجتناب نمایند. همچنین، این مادران باید کمتر از موارد غذایی آماده بیرون از خانه استفاده کنند. علاوه بر این موارد، مادران بارداری که دچار سوزش سر دل شده اند، باید هر روز مقدار زیادی آب نوشیده و سعی کنند که مصرف چایی و نوشیدنی های کافئین دار دیگر را به حداقل برسانند. اگر شما هم عادت به نوشیدن این نوع مایعات دارید، آن ها را در اندازه خیلی کم و جرعه جرعه مصرف نمایند. علاوه بر این موارد، مادران حامله در طی نه ماه دوران بارداری خود باید هر روز، سه وعده غذایی کامل مصرف کرده و سایر مواد غذایی سالم مصرفی روزانه خود را هم در بین این وعده های غذایی اصلی، به طور متناسب تقسیم نمایند. همچنین، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که آخرین وعده غذایی هر مادر بارداری هم باید حداقل 2 ساعت قبل از وقت خواب او مصرف شود. از آن جایی که افزایش وزن مادران حامله در دوران بارداری، به ویژه در روزهای انتهایی این دوران هم می تواند منجر به بروز سوزش سر دل در این مادران شود، بنابراین این مادران باید در کل دوران حاملگی خود سعی کنند که با انجام تمرینات ورزشی بارداری مانند ایروبیک روی صندلی که تاثیر منفی بر روند طبیعی بارداری هم نمی گذارد، از افزایش بیش از حد رشد وزن خود در ماه های آخر این دوران حساس جلوگیری کنند.

آکاایران: مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری (بخش اول)

بروز یبوست و هموروئید شدید در مادران حامله با ورود به هفته سی و چهارم بارداری:

مشکل یبوست، معمولا در سه ماهه سوم از دوران حاملگی هر زنی رخ می دهد. از آن جایی که در این دوران، عضلات اطراف روده زنان باردار به دلیل ترشح هورمون های زنانه که در دوران حاملگی بیشتر فعال شده اند، استراحت بیشتری می کنند، سوخت و ساز و هضم مواد غذایی هم در بدن این مادران با مشکل مواجه شده و دشوار خواهد شد. علاوه بر ترشح این هورمون ها، رحم مادر باردار با رشد زیاد خود به صورت مداوم در حال فشار دادن به روده های او خواهد بود تا بتواند فضای بیشتری را برای رشد جنین به دست آورد. بنابراین، مصرف مکمل های آهن در طول هفته سی و چهارم بارداری، به حل این مشکل شما کمک زیادی خواهد نمود. علاوه بر این موارد، لازم است بدانید که متاسفانه، این علائم تا زمان تولد نوزادتان، در بدن شما همچنان ادامه خواهد یافت. اما پس از به دنیا آمدن نوزاد، همه چیز دوباره خود به خود به حالت عادی بازمی گردد. گاهی اوقات، بروز یبوست در دوران بارداری و درمان نشدن آن، می تواند منجر به hemorrhoids در بدن مادران باردار شود که در آن وضعیت، رگ های اطراف مقعد مادر متورم و دردناک خواهد شد. مشکل هموروئید و یا بواسیر در کل افراد به خصوص مادران حامله بسیار دردناک و ناراحت کننده خواهد بود. بنابراین، به منظور جلوگیری از بروز یبوست در دوران حاملگی خود نباید خوردن مواد غذایی غنی از فیبر که شامل غلات، حبوبات، سبزی های برگ دار، میوه های تازه، سبزیجات و میوه های خشک می شود، را فراموش کنید. همچنین، به عنوان مادر بارداری که وارد هفته سی و چهارم بارداری خود شده اید، یادتان باشد که باید از مصرف غذاهای خاص مانند ماکارونی، نان سفید و برنج اجتناب کنید. علاوه بر این موارد، لازم است به این نکته مهم هم توجه داشته باشید که خوردن شش وعده غذایی کوچک به جای سه وعده غذای بزرگ برای جلوگیری از ایجاد شدن حالت گازدار معده و نفخ شکم هم بسیار موثر خواهد بود. نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات دیگر حداقل به میزان 8 الی 10 لیوان پر در هر روز توسط مادر حامله، به کاهش نفخ شکم و هضم راحت مواد غذایی در بدن او کمک شایانی خواهد کرد. میوه های خاص مانند کیوی و آلو به عنوان مسهل نیز در این دوران عمل خواهند کرد. همچنین، مادران حامله می توانند در طول دوران بارداری خود از نوشیدن آب گرم برای تحریک روده های خود و اجابت مزاج راحت تر هم استفاده کنند. در نهایت، به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که انجام تمرینات ورزش kegel نیز کمک زیادی به از بین بردن یبوست در در بدن شما خواهد کرد.

 بارداری هفته به هفته

درد شدید در قسمت های مختلف بدن مادر در هفته سی و چهارم بارداری:

در این دوران حساس، ترشح هورمون های استروژن و ریلاکسین در بدن شما باعث شل شدن رباط ها خواهد شد و این حالت هم به نوبه خود، فشار زیادی بر روی زانوها، پاها، باسن و پشت شما وارد خواهد نمود. این شرایط در حالی است که شما به عنوان یک خانم باردار می توانید با انجام دادن برخی کارها، تا حدودی از بروز این درد شدید جلوگیری کنید. یکی از روش های آسان برای کاهش درد در قسمت های مختلف بدن، قرار نگرفتن مادر حامله برای مدت طولانی، در یک حالت و همچنین، بلند نکردن به اشیاء سنگین در کل دوران بارداری است. البته مادران حامله می توانند در صورت بروز درد در بدن خود، در محل دردناک شده برای چند بار در روز، یک بطری آب گرم و یا یک صفحه گرم شده قرار دهند، تا درد و ناراحتی التیام یابد. علاوه بر این موارد، می توان با خیس نمودن یک حوله در آب گرم و قرار دادن آن در منطقه دردناک هم برای تسکین درد در بدن مادران باردار اقدام نمود. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که اگر این کارها برای از بین بردن درد در بدن شما هم کارساز نبود، از یک کیسه یخ استفاده کنید، که مطمئنا بسیار خوب عمل خواهد کرد. اما به خاطر داشته باشید که پد و یا بسته یخ را نباید برای مدت بیش از 20 دقیقه استفاده نمود، زیرا یخ می تواند در طولانی مدت به اعصاب بدن فرد آسیب برساند.

بروز انقباضات شدید رحمی در بدن مادر در هفته سی و چهارم بارداری:

با شروع سه ماهه دوم از دوران بارداری هر زنی، عضلات اطراف رحم در بدن او سفت شده و برای حدود 30 تا 60 ثانیه، گرفتگی هایی هم در این نواحی قابل مشاهده خواهد بود. اما این انقباضات از ماه هشتم دوران بارداری به بعد، بدتر می شود، که در واقع، سبب گشاد و نرم شدن دهانه رحم و آماده سازی آن برای تولد نوزاد خواهد شد. حالت بروز انقباضات شدید رحمی و یا زیاد شدن فعالیت نوزاد در رحم مادر، زمانی رخ می دهد که خود مادر و یا کس دیگری شکم او را لمس کند. اگر این انقباضات به تناوب انجام می گیرد و یا میزان و شدت آن ها، با گذر زمان افزایش نیابد، هیچ جای نگرانی در مورد سلامتی مادر باردار و جنین داخل رحم او موجود نیست. به هر حال، هنگامی که یک زن حامله این انقباضات را در بدن خود تجربه کند، بهترین کار تغییر موقعیت ایستادن و یا نشستن و یا استفاده از یک حمام آب گرم خواهد بود. علاوه بر این موارد، نوشیدن مقدار زیادی آب آشامیدنی نیز کمک خواهد کرد تا مادر حامله بتواند این انقباضات را در بدن خود کنترل نماید. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید هنگامی که هیچ یک از روش های درمانی بالا موثر واقع نشد، بلافاصله با یک دکتر متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

تورم دست ها و پاهای مادر در هفته سی و چهارم بارداری:

تورم دست ها و پاها، یک اتفاق شایع در طول هفته سی و چهارم بارداری می باشد. از این به بعد هم تورم در قسمت های مختلف بدن تا زمان به دنیا آمدن نوزاد بیشتر خواهد شد، طوری که انگشترهای شما دیگر مناسب و اندازه انگشتانتان نبوده و کفش های قبلی شما نیز به دردتان نخواهد خورد! اما، منظور از بین بردن تورم در نواحی مختلف بدن خود، بهترین کار برای شما قرار دادن پاهایتان در سطح بالاتری از قلب و در حالت نشسته می باشد. علاوه بر این، پوشیدن لباس های تنگ هم در این دوره از بارداری، برای شما اصلا مجاز نیست. همچنین، با ورود به هفته سی و چهارم بارداری نباید در هنگام نشستن، پاهای خود را آویزان کنید. با همه این حرف ها و با بروز تورم در بدن زن حامله، اصلا جای نگرانی موجود نیست. اما اگر شما احساس می کنید که تورم بدنتان با سرعت بیشتری رو به افزایش است و یا نکته مشکوک و ناراحت کننده ای در مورد آن وجود دارد، بلافاصله با دکتر معالج خود تماس گرفته و از او در مورد کنترل سلامتی خودتان و فرزند داخل رحمتان کمک بخواهید.

پیشنهاد می کنیم حتما تغییرات جنین در این هفته را در مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری (بخش دوم) را بخوانید.

.

منبع : mamanam.com