آکاایران: در مادر و جنین در هفته سی و سوم بارداری (بخش اول) مطالب مفیدی درباره تغییرات بدنی مادر در این هفته خواندید ، در ادامه می خوانید...

تغییرات جنین در هفته سی و سوم بارداری:

با ورود به هفته سی و سوم بارداری، جنین داخل رحم شما به سرعت بیشتری در حال رشد خواهد بود و چربی زیادی هم در زیر پوست او به وجود خواهد آمد. بنابراین، در این دوره از بارداری ویژگی های ناآشنایی در بدن فرزند شما ایجاد خواهد شد. اسکلت او با ورود به هفته سی و سوم بارداری کم کم شروع به محکم شدن خواهد نمود.هر چند بدن جنین در هفته سی و سوم بارداری، به رشد کامل رسیده است، اما از لحاظ عملکرد باز هم نیاز به تکامل دارد. در ادامه این مقاله، خلاصه ای از تغییراتی که ممکن است در بدن جنین در هفته سی و سوم بارداری روی دهد، بیان شده است، که مهم ترین آن ها عبارتند از:
• پس گذراندن هشت ماه سخت و دشوار، اکنون با ورود به هفته سی و سوم بارداری چشم های جنین کامل شده و می تواند نور را تشخیص دهد. در واقع، فرزند داخل رحم شما در این دوره از بارداری می تواند بین روز و شب خود فرق بگذارد. جالب است بدانید که در زمان نشان دادن عکس العمل به نور، ضربان قلب جنین سریع تر از حالت طبیعی خواهد شد. پخش کردن فلش نور کم وات به کمک پزشک بر روی شکم مادر حامله و تماشای جنب و جنبش جنین در پاسخ دادن به این نور، بسیار شگفت انگیز است. اما به عنوان یک مادر حامله در صورت استفاده دکتر معاجتان از نور برای دیدن واکنش فرزندتان، اطمینان حاصل کنید که او فرزندتان را تحت تاثیر نور قوی قرار ندهد، چون نور قوی ممکن است به جنین داخل رحم شما آسیب برساند.
• جنین داخل رحم مادر با ورود به هفته سی و سوم بارداری، کم و بیش آماده زندگی کردن در محیط خارج از رحم مادر خود می باشد. در این دوره از بارداری به وجود آمدن لایه چربی در زیر پوست بدن او به وضوح دیده می شود و قرمزی رنگ پوست جنین هم کمتر خواهد شد. همچنین، گوش های جنین در هفته سی و سوم بارداری در حال کامل شدن می باشند و به صداهای والدین و اطرافیان عکس العمل نشان می دهد.
• اگرچه می توان گفت در هفته سی و سوم بارداری ریه های جنین رشد زیادی کرده، اما به نظر می رسد هنوز هم کاملا بالغ نشده است. در واقع، در این دوره از بارداری ممکن است جنین در برخی موارد، تنفس کردن را برای زنده ماندن در جهان خارج از رحم مادر خود تمرین کند. همچنین، در هفته سی و سوم بارداری دیگر اندام های داخلی جنین مانند کلیه ها نیز در حال رشد می باشد.

یادتان باشد که تمام استخوان های جنین با ورود به هفته سی و سوم بارداری شروع به محکم شدن خواهند کرد. اما نکته شگفت آور در مورد رشد استخوان های جنین این است که جمجمه او هنوز هم نرم باقی مانده است و در زمان انجام روند زایمان طبیعی ممکن است به آسانی تحت تاثیر فشار ناشی از تولد قرار بگیرد.
به دلیل این که در هفته سی و سوم بارداری ، جنین داخل رحم مادر حامله به سرعت در حال رشد است، بنابراین محیط داخل رحم مادر برای او بسیار کوچک خواهد بود و در نتیجه، او نخواهد توانست مانند قبل به فعالیت خود ادامه دهد. با این حال، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که ضربات و مشت های فرزندتان باید مانند روزهای قبل ادامه داشته باشد.
در یک حالت ایده آل، معمولا در هفته سی و سوم بارداری، سر اکثر نوزادان به سمت پایین لگن و دهانه رحم مادر تغییر مسیر می دهد. در واقع، می توان ادعا کرد که جنین با این تغییر وضعیت، خود را برای به دنیا آمدن آماده می کند. به عنوان یک خانم به خاطر داشته باشد که به وجود آمدن این حالت در میان مادرانی که برای اولین بار حامله شده اند، کمی دشوار است.
در نهایت، لازم است بدانید که در این مرحله از دوران بارداری، پوست قرمز جنین داخل رحم شما به لطف جمع شدن چربی ها در زیر پوستش، در زیر نور سونوگرافی به رنگ صورتی کمرنگ دیده خواهد شد.

وزن جنین در هفته سی و سوم بارداری:

اگر می خواهید بدانید که وزن فرزندتان در هفته سی و سوم بارداری چند کیلوگرم است، توجه داشته باشید که سایز او در این دوره از بارداری به اندازه یک آناناس متوسط درآمده است. علاوه بر این، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که با ورود به هفته سی و سوم بارداری، فرزند داخل رحم شما در حدود 2 کیلوگرم وزن داشته و اندازه قدش هم از تاج سر تا نوک پاها در حدود 17 اینچ شده است. با این حال، لازم است بدانید که رشد فرزندتان همچنان تا پایان دوران بارداری ادامه خواهد یافت. در نتیجه، جنین داخل رحم شما تا رسیدن زمان زایمان باز هم بلندتر خواهد شد. در این مدت، به طور همزمان، وزن جنین نیز افزایش یافته و با قدش هماهنگ می شود. در نهایت، به عنوان یک خانم به خاطر داشته باشید که حس مادران در این دوره از بارداری در مورد پر بودن شکم خود ناشی از رشد زیاد جنین می باشد.

نکاتی مهم برای راهنمایی مادران در هفته سی و سوم بارداری:

در ابتدا، به یاد داشته باشید که اکثر زنان حامله در ماه هشتم از دوران بارداری خود احساس خستگی و بی حالی می کنند. از آن جایی که مادران باردار در حال حاضر دور آخر از سفر سخت و دشوار نه ماهه خود را پشت سر می گذرانند، بنابراین تمام احساسات آنها تحت تاثیر قرار گرفته و قوای بدنی این خانم ها هم تحلیل خواهد رفت. اکثر مادران باردار در طی هشت ماه گذشته با صبر و حوصله کامل در انتظار به دنیا آمدن فرزندشان بودند، اما در حال حاضر به نظر می رسد که تحمل مشکلات بیش از حد این دوران، صبر آن ها را لبریز کرده است. به همین دلایل، در ادامه این مقاله، چند نکته ارزشمند برای راهنمایی مادران حامله و کمک به آن ها به منظور مقابله با این مشکلات بیان شده است، که مهم ترین آن ها عبارتند از:
• سعی کنید تا بدن خود را دور از هر گونه درد و ناراحتی نگه دارید و با خرید لباس نوزاد و لوازم جانبی هم ذهن خودتان را مشغول نمایید. اگر هم خرید وسایل فرزند خود را انجام داده اید، لباس های فرزند آینده خود را بشویید. از آن جایی که پوست بدن نوزادان بسیارحساس است، از این رو، قبل از استفاده از لباس های فرزند تازه متولد شده ی خود، برای حذف مواد شیمیایی و محرک های دیگر تمام آن لباس ها را آبکشی نمایید. به عنوان یک مادر بادرار به خاطر داشته باشید که همیشه از مواد شوینده ملایم برای شستن لباس ها و ملافه های نوزاد تازه متولد شده ی خود استفاده کنید.
• علاوه بر این موارد، شما مادر باردار با شریک زندگی خود در مورد دوران بارداری بیشتر صحبت کرده و روش به دنیا آوردن فرزندتان را از هفته سی و سوم بارداری، با خیال راحت انتخاب نمایید. همچنین، برای انتخاب روش به دنیا آوردن فرزند خود، حتما بعد از مش.رت با همسرتان، برای انتخاب گزینه مناسب و استفاده از داروهای لازم در حین زایمان و برای از بین بردن دردهای ناشی از دوران بارداری با دکتر معالج خود صحبت کنید.
• اگر حضور شما به همراه همسرتان در کلاس های ویژه زایمان مقدور نیست، حداقل خودتان به تنهایی شرکت در این کلاس ها را از دست ندهید. به خاطر داشته باشید که شرکت نمودن در این نوع آموزش ها به شما کمک می کند تا تجربه خود را در مورد تولد نوزادتان افزایش دهید. در واقع، می توان ادعا کرد که با استفاده از توضیحات مفصل مدرسان در کلاس های آموزشی ویژه دوران بارداری و به دست آوردن آگاهی لازم در مورد جنبه های مختلف زایمان مانند کنترل تنفس و CPR در حین زایمان، مادران باردار می توانند فرزند خود را به راحتی به دنیا بیاورند.
• اغلب مادران با تجربه که چندین بار روند زایمان را سپری کرده اند، به زنان باردار جوان در مورد هفته سی و سوم بارداری توصیه می کنند تا آنجا که می توانند در آرامش بخوابند و از این روزهای آرام و بی دغدغه خود استفاده کنند. به عنوان یک خانم باردار به خاطر داشته باشید که حق با آنهاست! چون هنگامی که نوزاد شما متولد شود، شما و همسرتان برای مدتی طولانی از داشتن خواب راحت محروم خواهید شد. علاوه بر این موارد، به عنوان زوجی که به زودی فرزندی را به دنیا خواهید آورد، از بودن با دوستان خود لذت ببرید و زمان زیادی را برای گردش، تفریح و گذراندران وقت با افراد دلخواه خود صرف کنید، چون با تولد فرزندتان تمام وقت شما برای رسیدگی به نوزاد تازه متولد شده و مراقبت از او گرفته خواهد شد.
• علاوه بر این موارد، در هفته سی و سوم بارداری خود هم مانند هفته های قبل انجام تمرینات Kegels را فراموش نکنید، چون این ورزش های ویژه طوری طراحی شده اند که برای پشتیبانی و تقویت رحم، مثانه و روده های زنان باردار بسیار مفید می باشند. به خاطر داشته باشید که اگر ورزش kegel توسط مادران باردار به طور منظم انجام گیرد، در جلوگیری از اعمال جراحی ها مثل اپی زیاتومی کمک زیادی به آن ها خواهد نمود (این نوع جراحی برای برش دادن و بزرگ تر کردن سوراخ واژن زنان حامله صورت می گیرد، که در زمان زایمان اجازه می دهد تا عبور نوزاد از گردن رحم مادر باردار به آسانی صورت گیرد) . علاوه بر انجام تمام نکات بالا، به خاطر داشته باشید که هر مادر حامله ای برای داشتن تجربه زایمان راحت تر همچنان نیاز به مراقبت از رژیم غذایی خود و تغذیه خوب هم برای جلوگیری از ایجاد برش اپی زیاتومی دارد.
• در هفته سی و سوم بارداری، باید سعی کنید تا زمان بیشتری را با شریک زندگی خود بگذرانید، چون اگر شما خانمی هستید که برای اولین بار حامله شده اید، بدانید که این روزها هرگز باز نخواهد گشت. اگر هم در حال حاضر یک کودک بزرگ تر دارید، صرف زمان بیشتر با او می تواند فرزند بزرگ تر شما را آماده ورود خواهر و یا برادر خود بکند. به عنوان زوجی که به زودی صاجب فرزند دیگری می شوید، به خاطر داشته باشید که مقابله کردن با تغییرات ناگهانی به وجود آمده در شرایط خانه که با ورود یک نوزاد نوین رخ می دهد، اصلا کار آسانی نیست. در چنین شرایطی، فرزند بزرگ تر شما ممکن است با بروز دادن برخی عکس العمل ها به پر سر و صدا بودن محیط خانه واکنش نشان داده و یا حتی در برخی موارد هم ممکن است به طور کامل از کنترل خارج شود. برای از بین بردن این مشکل و ناراحتی به او اطمینان دهید که فرزند بزرگ ترتان همیشه برای شما مهم بوده و خواهد بود.
• در نهایت، یادتان باشد که در زمان انجام دادن ورزش روزانه خود، نیازی به جست و خیز زیاد ندارید. مراقبت بیش از حد از سلامتی خودتان و رشد مناسب فرزند داخل رحمتان در این دوره از بارداری، بسیار حیاتی است، چون در غیر این صورت ممکن است باعث صدمه رسیدن به سلامتی خود و یا فرزندتان شوید. حتما گفتگو کردن با دکتر متخصص زنان و زایمان را در مورد انجام نوع تمرینات ورزشی مناسب دوران بارداری فراموش نکنید.

 ماه هشتم بارداری

جلوگیری از زایمان زودرس در هفته سی و سوم بارداری:

برای هر زن حامله ای انجام زایمان زودرس در ماه هشتم از دوران بارداری امری غیرعادی نیست. اگر چه خطرات مرتبط با تولد نوزاد نارس در این مرحله از دوران بارداری وجود دارد، اما اندازه خطرات، به میزان قابل توجهی کم است. انقباضات ایجاد شده در رحم مادر حامله با ورود به هفته سی و سوم بارداری را می توان به عوامل مختلف مکانیکی و شیمیایی بدن او نسبت داد، که در برخی موارد ممکن است منجر به زایمان زودرس در این خانم ها شود. گاهی اوقات، سرپا ایستادن مادر حامله برای مدت زمان طولانی و داشتن استرس زیاد در اوایل هفته سی و سوم بارداری می تواند باعث شروع انقباضات رحمی و انجام زایمان زودرس در این مادران شود. در ادامه این مقاله، چند روش جلوگیری از انجام زایمان زودرس بیان شده است، که مهم ترین آن ها عبارتند از:

• ایستادن مادر باردار برای مدت طولانی در یک حالت ثابت:

انجمن پزشکی آمریکا توصیه می کند که زنان باردار با ورود به هفته بیست و چهارم از دوران بارداری خود نباید برای مدت بیشتر از چهار ساعت در یک حالت ثابت، سرپا بایستند. اگر این مادران در هفته سی و سوم بارداری خود هم مجبور باشند که برای مدت بیش از 30 دقیقه در یک حالت ثابت، سرپا بایستند، به دلیل جریان یافتن خون مستمر و زیاد به ناحیه شکم و رحم مادر، شریان ها و رگ های اطراف رحم او تحت فشار فوق العاده ای قرار خواهند گرفت. بروز چنین شرایطی هم به نوبه خود، سبب فشرده شدن رحم مادر باردار به جای گسترش یافتن آن خواهد شد. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که سرپا ایستادن یک مادر حامله باعث فشرده شدن بیشتر رگ های او و حتی قطع شدن جریان خون به سمت ناحیه شکم و رحم مادر می شود. در نتیجه، حالت قرار گرفتن و شکل رحم مادر باردار را تغییر داده و سبب از انسداد رگ ها و شریان های این منطقه از بدن او خواهد شد. در این حالت، برای جلوگیری از کم شدن خون رسانی به رحم مادر باردار، انقباضات رحمی در بدن او افزایش یافته و زمان انجام زایمان را هم جلو خواهد افتاد.

• بلند کردن و یا حمل اشیاء سنگین توسط مادر حامله در هفته سی و سوم بارداری:

انجمن پزشکان دنیا به تمام زنان حامله توصیه می کند که نباید اشیایی را که بیشتر از 10 تا 22 کیلوگرم وزن دارند، از هفته بیستم به بعد دوران بارداری خود بلند کرده و یا بردارند. بنابراین، لازم است به عنوان یک خانم بدانید که انجام این کارها مخصوصا اگر در هفته های سی ام به بعد دوران بارداری انجام شود، زایمان زودرس و مرگ نوزاد را به دنبال خواهد داشت. اما ممکن است این توصیه ها استاندارد نباشند و بر اساس شرایط بدنی مادران حامله، با هم فرق دارا باشند. در واقع، می توان اثبات کرد هنگامی که شما به عنوان یک مادر حامله جسم سنگینی را بلند کرده و یا حمل می کنید، ماهیچه معده شما فشار شدیدی را بر روی رحم ایجاد می کند، که معمولا این افزایش فشار می تواند باعث بروز زایمان زودرس در مادر باردار شود.

حفظ آرامش مادر در سه ماه آخر بارداری :

هنگامی که هفته سی و سوم بارداری خود دچار حالت خشم و یا ناراحتی می شوید، بدن شما هورمون هایی را برای مبارزه با این وضع ترشح می کند. ترشح بیش از حد این هورمون ها بروز بیماری پره اکلامپسی را در مادر حامله افزایش می دهد، که نوعی بیماری و اختلال در دوران بارداری به شمار رفته و در نهایت، منجر به بالا رفتن فشار خون بالا در زنان باردار خواهد شد. به همین دلیل پزشکان توصیه اکید دارند که مادران حامله تا آنجا که امکان دارد، در کل دوران بارداری خود آرامش و خونسردی را حفظ کنند.

عوامل تشدید انقباضات رحمی و زایمان زودرس در هفته سی و سوم بارداری :

اگر متوجه انقباضات رحمی زودرس در هفته سی و سوم بارداری، در بدن خود شدید، شناسایی منبع تولید این مشکل بسیار مهم و ضروری است. در این حالت بهترین کار برای مادر باردار این است که در یک حالت ثابت و راحت بنشیند و مدتی صبر کند. اگر انقباضات فروکش کرد، که مشکلی نخواهد بود و احتمالا یک مورد کار نامناسب توسط مادر حامله انجام شده بود. اما اگر انقباضات با استراحت طولانی مدت فروکش نکرد، مراجعه به دکتر متخصص زنان و زایمان امری الزامی است.

نکاتی برای راهنمایی کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

به عنوان همسر یک زن حامله و پدر آینده به خاطر داشته باشید که شریک زندگی باردارتان در دوران بارداری خود نیاز به توجه بیشتر شما برای داشتن احساس خوب در مورد فرم بدنش دارد. در هفته سی و سوم بارداری او بیشتر از دوران دیگر حاملگی خود، دچار نوسانات خلقی بوده و کاملا تحریک پذیر شده است. حداقل کاری که شما به عنوان همسر و پدر آینده می توانید در این دوره از بارداری برای او انجام دهید این است که همسر خود را درک کنید و بیماری دوره ای را به عنوان یکی از عناصر حاملگی قبول داشته باشید. در واقع، شما باید بدانید که این حالات گذرا هستند. همچنین، به عنوان یک پدر به خاطر داشته باشید که راه های آسانی برای نشان دادن عشق و قدردانی فراوان شما نسبت به همسر باردارتان در این دوره وجود دارد، اما اصلی ترین روش برای کمک به او در این مرحله، مدیریت کردن درست همه کارها در داخل و بیرون از خانه است.

شاید سوال شما هم باشد که آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین خطرناک است؟ جواب خود را در این مقاله بخوانید.

.

منبع : mamanam.com