آکاایران: می دانیم که هفته گذشته برای شما مادر مهربان مشکلات و شادی هایی به همراه داشته است و بسیار مشتاقید تا بدانید در هفته ای که گذشت جنین کوچکتان در خانه گرمش چه ها کرده است ، پس شما را به خواندن مادر و جنین در هفته سی و یکم بارداری دعوت می کنیم ، در این مقاله مطالب حیرت آوری خواهید خواند ، با ما باشید.

دوران بارداری و انجام عمل زایمان، یکی از زیباترین مراحل زندگی هر زنی به شمار می رود که این دوران هم با تمام سختی ها خواهد گذشت. در همین ابتدا باشد که ویژگی های دوران بارداری، در هر سه ماهه آن متفاوت است. سه ماهه اول این دوران که 12 هفته اول دوران بارداری خانم ها را پوشش می-دهد، با حرکت تخمک بارور به سمت لوله های فالوپ مادر باردار شروع شده و با اتصال یافتن این تخمک به مخاط داخلی رحم مادر، جنین و جفت را به وجود می آورد. سه ماهه دوم دوران بارداری هم هفته های 13ام تا هفته 28ام این دوران را پوشش می دهد، که در این مرحله جنین در رحم مادر شروع به حرکت کردن خواهد نمود. در نهایت، سه ماهه سوم دوران بارداری به منزله آخرین دوره از این روزهای حساس بوده و شامل هفته های 29ام تا 40ام دوران بارداری مادر حامله می باشد. این دوره، یکی از بخش های حیاتی دوران بارداری هر مادری محسوب می شود که در آن جنین بالغ شده و آماده آمدن به جهان بیرون از بدن مادرش خواهد شد.
اگر شما مادر باردار در حال حاضر در هفته سی و دوم بارداری خود به سر می برید، نیاز به توجه بیشتر و مراقبت شدید از سلامتی خود و فرزند داخل رحمتان دارید. به عنوان یک مادر باردار، به یاد داشته باشید که این مرحله از دوران بارداری یک دوره حیاتی از زندگی شما و فرزندتان به شمار می رود، چون در این مرحله، جنین داخل رحم شما رشد کرده و همه اندام های حیاتی او برای حمایت از زندگی نوزاد در خارج از رحم مادر، تکمیل خواهد شد.

تغییرات بدنی مادر در هفته سی و دوم بارداری:

در ابتدا، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در هفته سی و دوم بارداری، تغییرات جسمی و روانی زیادی که در طول دوران بارداری در بدن مادر حامله روی داده است، افزایش خواهند یافت. همچنین، در این مرحله از دوران بارداری، بدن مادر برای حمایت از جنین داخل رحمش فعالیت زیادی می کند. در ادامه این مقاله، تعدادی از تغییرات مهمی که در هفته سی و دوم بارداری، در بدن مادران باردار رخ می دهد، بیان شده است. مهم ترین این تغییرات عبارتند از:
• احساس درد در ناحیه پستان و متورم شدن نوک سینه های مادر باردار که به خاطر فعال شدن سینه ها برای شیر دادن راحت به نوزاد به وجود آمده اند.
• زیاد شدن استرس و اضطراب مادر باردار و به وجود آمدن نوسانات عاطفی، به دلیل بالغ شدن جنین داخل رحم او
• تشدید یافتن ویار صبحگاهی
• از حدود هفته هشتم دوران بارداری پوست اطراف نوک سینه های زنان باردار شروع به تیره شدن می کند. اما به عنوان یک مادر باردار خاطرتان باشد که در طول هفته سی و دوم بارداری، علاوه بر تغییر رنگ سینه ها، نوک سینه های مادران باردار هم ممکن است سفت و متورم شود. علاوه بر این مورد، برجسته شدن رگ های سینه های مادران باردار و قابل مشاهده گردیدن آن ها نیز از دیگر تغییرات اساسی هفته سی و دوم بارداری محسوب می شوند.
• شکم مادر حامله با ورود به هفته سی و دوم بارداری به حدی رشد می کند که دست انداز آن توجه افراد زیادی را به خود جلب می کند. این برآمدگی در بالای رحم بیشتر به چشم خواهد خورد. همچنین، در این مرحله از دوران بارداری ممکن است برخی مشکلات تنفسی نیز برای مادر باردار به وجود آید که بروز مشکل تنفسی در این روزهای دوران حاملگی امری طبیعی است. با ورود به هفته سی و دوم بارداری، رحم مادر باردار بیش از پیش در حال رشد بوده و فشار زیادی را بر دیافراگم او وارد می کند. به همین دلیل احساس خفگی، تنگی نفس و همچنین سوزش سر دل، بیشتر از هفته های دیگر دوران بارداری در مادران مشهود می باشد.
• هنگامی که مادر حامله وارد هفته سی و دوم بارداری خود می شود، جریان خون در بدن او در حدود 40 تا 50٪ افزایش می یابد که این زیاد شدن سطح جریان خون در بدن مادر برای پشتیبانی از سلامتی بدن خود او و همچنین رشد مناسب فرزند داخل رحمش حیاتی است. علاوه بر این موارد، افزایش مقدار گردش خون در رگ های بدن مادر حامله باعث می شود تا در زمان زایمان که او خون زیادی را از دست می دهد، هم دچار کم خونی نشود.
• اگر دوران بارداری مادر روال طبیعی خود را پشت سر بگذارند، بدن او تغییرات فیزیولوژیکی و روانی مختلفی را در این دوره از بارداری تجربه خواهد نمود، که این تغییرات می تواند شامل تغییراتی مانند تغییر در کارکرد قلبی عروقی، متابولیک بدن و تغییرات تنفسی، تغییرات خونی و یا تغییرات کلیوی باشد. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که بروز تمام این تغییرات، تا حدودی طبیعی هستند و نیاز به نگرانی زیاد ندارند. با این حال، اگر مادران حامله نتوانند این تغییر احساسات و مشکلات ناراحت کننده در بدن خود را تحمل کنند، بهتر است که با دکتر متخصص زنان و زایمان خود مشورت کرده و از او کمک بخواهند.
• با ورود مادران باردار به هفته سی و دوم بارداری، احتمال بروز درد زایمان هم زیاد می شود. با این که درد زایمان در هنگام انجام زایمان رخ می دهد، اما این درد می تواند از مدت ها قبل هم که جنین هنوز به طور کامل تکامل نیافته است، شروع شود. لازم است بدایند که در این هفته از دوران بارداری ممکن است جنین آماده بیرون آمدن از رحم مادر خود باشد، از این رو برای خارج شدن هم تحرک بیشتری از خود نشان خواهد داد. علاوه بر این موارد، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد از مواردی که نیاز به کمک پزشکی ندارند، انجام زایمان طبیعی است. این در حالی است که انجام عمل سزارین ممکن است برای مادر باردار و فرزند داخل رحم او خطرناک باشد. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی پزشکی، زنان حامله بیشتر ترجیح می دهند تا با انجام عمل سزارین، فرزند خود را به دنیا بیاورند. اما، باز هم به خاطر داشته باشید که عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی، برای مادر و فرزند او خطرناک تر است.
• تولد زودرس نوزاد و یا تولد نوزاد قبل از اتمام هفته سی و دوم بارداری، شامل بسیاری از خطرات خواهد بود. حتی در برخی موارد هم ممکن است عوارض جدی را برای مادر باردار به وجود آورد. همچنین، زایمان زودرس می تواند نتیجه منفی بر روی سلامت نوزاد شما بگذارد و او را در آینده، مستعد ابتلا به بیماری های گوناگون کند. اما به همه این اوصاف، اگر کیسه آب مادر باردار قبل از اتمام هفته سی و دوم بارداری پاره شود، جلوگیری از تولد نوزاد امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. در نهایت، اگر نوزادی نارس به دنیا بیاید، پس از تولد، دوره زندگی اصلی او آغاز شده و نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به یک نوزاد طبیعی خواهد داشت، تا این نوزاد کوچک و ضعیف به یک دختر و یا پسر قوی و سالم تبدیل شود.

آکاایران: مادر و جنین در هفته سی و دوم بارداری (بخش اول)

علائم حاملگی در هفته سی و دوم بارداری:

اگر شما مادر حامله در سه ماهه سوم بارداری خود به سر می برید، دوران کشش و سختی شما آغاز خواهد شد. در نتیجه، علائمی را که شما انتظار نداشتید، در این دوره از بارداری در بدنتان خواهید دید. در ادامه این مقاله، لیستی از علائمی را که ممکن است در هفته سی و دوم بارداری در بدن هر مادر حامله ای رخ دهد، بیان شده است، که مهم ترین آن ها عبارتند از:
• بروز آکنه، بثورات جلدی و یا تغییر در رنگ پوست اطراف سینه ها و صورت مادر حامله
• به وجود آمدن تورم در مچ پاها و انگشتان دست زن حامله
• ایجاد یبوست شدید در مادران باردار
• دفع مکرر ادرار نیز یکی دیگر از علائم حاملگی در هفته سی و دوم بارداری است، که از هفته-های اول دوران بارداری هم قابل مشاهده می باشد. اما با ورود به هفته سی و دوم بارداری، این حالت هم افزایش خواهد یافت. دلیل تکرر ادراد در مادران باردار این است که کلیه های زن حامله برای عرضه خون بیشتر، شروع به کار زیاد خواهد کرد، تا بدن مادر بتواند به راحتی با تغییرات هورمونی و رشد جنین داخل رحمش کنار بیاید.
• به وجود آمدن سوء هاضمه در دستگاه گوارش مادر باردار
• علاوه بر این موارد، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که با ورود به هفته سی و دوم بارداری، حالت تهوع و استفراغ در مادر حامله کم شده و مصرف داروها برای درمان این مشکل، نیز کاهش خواهد یافت.
• افزایش علائم کشش در پوست شکم مادر حامله، که به دلیل بزرگ شدن شکم بر اثر رشد بیشتر جنین در داخل رحم مادرش، رخ می دهد.
• به وجود آمدن تغییرات زیاد در میزان رابطه جنسی مادر حامله، که می تواند گاهی اوقات علاقه به رابطه جنسی را در مادران باردار به طور کامل از بین ببرد و بیشتر او را در معرض ابتلا به بیماری های جنسی قرار دهد.
• پایین آمدن اعتماد به نفس مادر حامله با ورود به هفته سی و دوم بارداری، که به علت از دست دادن شفافیت و شادابی پوست بدن و صورت او رخ می دهد.
• به وجود آمدن انقباضات و گرفتگی های عضلات قدرتمند در معده، کمر، ران و پاها مادران حامله.
• به وجود آمدن تروما و وارد شدن ضربات زیاد توسط جنین به دیواره شکم مادر حامله.
• به وجود آمدن اپیزیاتومی (برشی است که در طول انجام عمل زایمان طبیعی برای بیرون آوردن آسان جنین ایجاد می شود.)
• بیشتر شدن مشکلات روده در مادران حامله.
بالا رفتن فشار خون مادر حامله.
• به وجود آمدن عدم تعادل روانی و یا روان پریشی در زنان حامله.
• به وجود آمدن درد و بی حسی در بخش هایی از بدن مادر باردار.
• خونریزی شدید در بدن مادر باردار.
شل شدن پوست شکم و متورم شدن آن.
احساس خستگی مفرط در مادر حامله با ورود به هفته سی و دوم بارداری.
• برجسته شدن نوک پستان های مادر حامله.
علاوه بر این موارد، یادتان باشد که در طول هفته سی و دوم بارداری، ترشحات خاصی هم از واژن مادران حامله بیرون می آید. این ترشحات، مایع سفید مایل به شیری رنگ هستند و تراوش کردن آن از واژن زنان باردار، با ورود به سه ماهه سو این دوران افزایش می یابد. همچنین، لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که ترشح این مایع می تواند به دلیل افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن مادر باردار و عرضه خون بیشتر به ناحیه واژن او باشد.
همچنین، با ورود به هفته سی و دوم بارداری، به وجود آمدن حس خارش در ناحیه واژن مادران باردار هم بسیار رایج است. اما اگر این احساس خارش با بوی بد همراه باشد، نشانه وجود عفونت در آن ناحیه از بدن مادر خواهد بود. بنابراین، اگر شما به عنوان یک مادر باردار از وجود عفونت در ناحیه تناسلی خود رنج می برید، بهتر است بلافاصله با دکتر متخصص زنان و زایمان خود در این مورد مشورت کنید مهم ترین تغییری که در طول هفته سی و دوم بارداری، ممکن است در بدن مادران باردار رخ دهد، تراوش کردن شیر آغوز از نوک سینه های آن ها است. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار یادتان نرود که با ورود به هفته سی و دوم بارداری، به وجود آمدن انقباضات شکمی نیز در بدن شما بسیار شایع خواهد بود.

نکاتی برای مادران در طول هفته سی و دوم بارداری:

در برخی موارد، علائم و نشانه های بارداری که در هفته سی و دوم بارداری به وجود می آید، می تواند بر مقاومت بدن مادر حامله غلبه کند، به همین دلیل قوی ماندن مادر در این دوره از بارداری بسیار مهم است. نکات موجود در ادامه این مقاله به مادران باردار کمک خواهد کرد تا بتوانند با به کار بردن برخی از این نکات ساده و اخطارها، با مشکلات روزمره این دوره از بارداری در بدن خود به راحتی مقابله کنند.

 تغییرات جنین در این هفته را در مادر و جنین در هفته سی و دوم بارداری – ماه هشتم (بخش دوم) دنبال کنید ، قطعا مطالب مفیدی را خواهید خواند.

.

منبع : mamanam.com