آکاایران: در مادر و جنین در ماه هشتم بارداریهفته سی ام (بخش اول) تغییرات بدنی مادر را خواندید ، در ادامه می خوانید.
یک مادر حامله با ورود به هفته سی ام بارداری خود ممکن است عکس العمل خود را برای افزایش بیش از حد وزنش نسبت به روزهای قبل از آغاز دوران بارداری با پاسخ های عاطفی شدیدتر به اطرافیان خود نشان دهد. همچنین، از آن جایی که دوران بارداری باعث می شود تا مادر احساس شکننده تری نسبت به قبل از آغاز این دوران پیدا کند، همین تغییرات می تواند به عنوان یک راه طبیعی برای آماده نمودن مادر جوان به منظور پرورش و عشق ورزیدن بی قید و شرط برای نوزاد آینده خود باشد.
حتی در هفته سی ام بارداری یک مادر حامله ممکن است یک باره خواندن کتاب مورد علاقه خود را در وسط راه و فاقد هیچ دلیل منطقی کنار بگذارد. در واقع، می توان ادعا کرد که در این حالت مادر باردار به علت پیدا شدن مشکلات هورمونی و بروز استرس تمرکز کامل خود را بر روی انجام هر کاری از دست داده است. علاوه بر این موارد از آن جایی که با ورود به هفته سی ام بارداری ذهن مادر حامله سرگردان بوده و بیشتر از هر زمان دیگری احساس درماندگی می کند، سوالاتی که ممکن است در ذهن او در طی دوران بارداری به وجود آید، بسیار زیاد خواهند بود.

نمونه هایی از سوالات عجیب و غریب دوران بارداری :

• آیا من جهان اطراف خود را دوست دارم یا نه؟
• آیا در آینده از عهده مسئولیت های خود، همسر و فرزندم بر خواهم آمد؟

اگر شما هم جزء مادران بارداری هستید که دچار چنین درگیری هایی شده است، در صورت بروز این حالات سعی کنید تا خود را با ایجاد انگیزه، امید و آرامش برای انجام وظایف مهم آینده خود آماده کنید. به یاد داشته باشید که شما هم مانند هر مادر باردار دیگری خواهید توانست تا پس از گذراندن این ایام، روزهای ناراحتی و استرس خود را از بین ببرید. اما این نکته مهم را به خاطر بسپارید که شما به عنوان یک مادرحامله نخواهید توانست به تنهایی در برابر مشکلات دوران بارداری خود که در طول سه ماهه سوم بیشتر خودشان را تلاش می کنند، مقابله نمایید. پس، برای حل راحت این مشکلات، نظرات خود را با افراد باتجربه و همسر خود، فاقد هیچ ترس و وحشتی به اشتراک بگذارید. در این مرحله، شریک زندگی شما ممکن است با گوش دادن به حرف های دوران بارداری شما هیچ هیجان و عکس العملی از خود نشان ندهد. اگر این گونه باشد، فکر نکنید که او مراقبت از شما و فرزندش را از یاد برده و یا این که با شما همدردی نمی کند.

علائم بارداری با ورود به هفته سی ام بارداری:

طبق آمارهای اخیر پزشکان متخصص زنان و زایمان، دوره ماه عسل دوران بارداری مادران حامله با ورود به سه ماهه دوم دوران بارداری آن ها فرا می رسد. در سمتی دیگر، هم زمان در آغوش گرفتن فرشته دلپذیر بسیار نزدیک تر شده است. در این دوره از بارداری، علائم حاملگی در مادران به شدت رو به افزایش خواهند بود و بدن او فرم طبیعی خود را به طور کامل از دست خواهد داد. اما، جالب است به یاد داشته باشید که انگیزه داشتن فرزند و نزدیک شدن به روز زایمان مادران باردار را امیدوارتر خواهد کرد.
در ادامه این مقاله، نشانه هایی که ممکن است با ورود به هفته سی ام بارداری، در بدن مادران حامله مشاهده شود، مورد بررسی قرار خواهند گرفت. مهم ترین این موارد عبارتند از:
• تکرر ادرار در مادر باردار
• بروز تورم در پاها و دست های مادر
• به وجود آمدن درد کمر
• رفلکس اسید معده همراه با احساس سوزش سردل
• به وجود آمدن بواسیر و شقاق در مادر باردار
• بروز یبوست
• سوء هاضمه
• بی خوابی شدید در مادر باردار
• بیشتر شدن احساس خستگی
• به وجود آمدن رگ های واریسی در بدن مادر باردار
• افزایش وزن شدید
• راه رفتن فاقد تعادل
• بیشتر شدن انقباضات رحمی در مادر باردار
• بزرگ شدن پستان ها
تنگی نفس
• افزایش ترشحات واژن مادر باردار

آکاایران: مادر و جنین در هفته سی ام بارداری(بخش دوم)

تغییرات جنین با ورود به هفته سی ام بارداری :

با ورود به هفته سی ام بارداری، مادر حامله می تواند شروع به آواز خواندن و لالایی گفتن برای فرزند داخل رحم خود بکند، چون جنین او در حال حاضر به صداهای آرامش بخش او پاسخ داده و به خواب رفتن با صدای آرام مادرش را تمرین خواهد نمود. اگر انتظار دارید تا فرزندتان بعد از به دنیا آمدن هم بلافاصله با لالایی شما به خواب برود، این یک راه خوب برای آشنا نمودن او با صدای خودتان است. همچنین، با ورود مادر باردار به هفته سی ام بارداری، جنین داخل رحم او مشغول تمرین مهارت های دیگر مانند مکیدن، تغییر چهره و نرمش دادن به اندام های خود در محیط رحم مادر خواهد بود.
معمولا، جنین در این دوره از بارداری با سرعت بیشتری در حال رشد بوده و خود برای زندگی در جهان بزرگ خارج از رحم مادرش آماده می کند. با ورود به هفته سی ام بارداری فقط برخی از قسمت های ریز بدن فرزند شما نیاز به تکمیل شدن خواهد داشت. در واقع، رشد قابل توجهی که در این مرحله از دوران بارداری مشاهده می شود، رشد سیستم های عصبی بدن جنین است که عملکرد ماهرانه ای در تنظیم عملکردهای کل بدن او خواهد داشت. از آن جایی که رشته های عصبی بدن جنین در سه ماهه سوم دوران بارداری او توسط میلین ها پوشش داده می شود، وجود این پوشش به او اجازه می دهد تا آمادگی بیشتری برای به دنیا آمدن پیدا کند.
علاوه بر این موارد، در هفته سی ام بارداری هم مغز جنین در حال تغییر است. به این صورت که ظاهر سر او صاف شده و تمام چین وچروک های آن هم از بین رفته است. این تغییرات نوین هم فرزند شما را برای یک عمر، همراهی خواهد کرد.
همچنین، جنین در سه ماهه سوم دوران بارداری همچنان برای به دست آوردن وزن اضافی، تلاش می کند که این افزایش وزن به صورت لایه های چربی در زیر پوست او ظاهرخواهد شد. در نهایت، بافت های نوین باعث از بین رفتن چین و چروک پوست او خواهد شد. اما به عنوان یک مادر باردار، این موضوع مهم را هم به خاطر داشته باشید که برخی از نوزادان پس از تولد شروع به اضافه کردن وزن و رفع چین و چروک پوست خود خواهند شد.
در هفته سی ام بارداری، هم کرک های جنینی هنوز در برخی از قسمت های پوست جنین داخل رحم مادر دیده می شود، هر چند میزان آن ها با گذشت هر هفته از بارداری کاهش می یابد. با ورود به این دوره از بارداری، جنین همچنان به انجام تمرینات تنفسی خود ادامه می دهد. اگر در هنگام اسکن کردن جنین، او بر روی سمت راست بدن خود قرار گرفته باشد، شما به راحتی می توانید حرکت دیافراگم او را ببینید. انجام مداوم تمرینات تنفسی ممکن است باعث به وجود آمدن سکسکه در فرزند داخل رحم شما شود. جالب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که ممکن است شما سکسکه فرزند خود را با تکان خوردن و لرزش بدن وی در رحم خود احساس کنید.
اگر شما در هفته سی ام بارداری خود حرکات جنین را به طور مداوم پیگیری کنید، خیلی راحت متوجه خواهید شد که فرزندتان چه زمانی می خوابد و چه وقت بیدار است. به خاطر داشته باشید که فرزند شما در هنگام بیداری، به وضوح تمام اندام های خود حرکت می دهد و با لگد زدن به اطراف رحم، به شما اجازه خواهد داد تا از بیداری او آگاه شوید، هر چند او در رحم مادر فضای کمی برای حرکت به سمت چپ و راست، به طور آزادانه دارد. علاوه بر این موارد، با ورود به هفته سی ام بارداری، تمام اعضای حسی، قلب، دستگاه گوارش، اندام های ترشحی، عضلات و ریه های فرزند شما هم شروع به پاسخ دادن به ANS (سیستم عصبی خودکار) کرده و به طور مستقل عمل خواهند کرد. در این دوره از بارداری، تقریبا طول قد کامل جنین داخل رحم شما حدودا تقریبا 40 سانتی متر شده است، اما رشد قد و وزن او برای به دست آوردن هیکلی ایده ال و متوسط تا زمان تولد هم ادامه خواهد یافت.
جنین داخل رحم شما با ورود به هفته سی ام بارداری همچنان به باز و بسته کردن چشمان خود برای درک محیط اطراف ادامه می دهد، که دیدن این حالت در داخل رحم مادر بسیار جالب است. همچنین، جنین سی هفته ای نسبت به نور و روشنایی محیط هم، به وضوح واکنش نشان می دهد. شما با دقت کردن در طول اسکن و سنوگرافی، می توانید تلاش فرزند خود را برای رسیدن به نور و گرفتن پرتو درخشان آن در داخل رحم مادر مشاهده کنید، که بسیار شگفت انگیز است. جالب است بدانید با ورود مادر باردار به هفته سی ام بارداری، قرار گرفتن شکم او در معرض نور بی خطر می تواند تحریک چشمان جنین را به طور کامل نشان دهد.
اینک و با ورود به هفته سی ام بارداری، چشمان فرزندتان با رشد مژه ها و ابروهای او زیباتر شده است. همچنین، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد از آنجایی که در هفته سی ام بارداری داخل رحم مادر جای کافی برای حرکات جنین موجود نیست، بنابراین مقدار مایع آمنیوتیک موجود در رحم شما هم شروع به کاهش یافتن خواهد کرد، که جای نگرانی نیست.

مراقبت های مادر و جنین در این هفته را در مادر و جنین در ماه هشتم بارداری – هفته سی ام (بخش سوم) بخوانید.

.

منبع : mamanam.com