آکاایران: کم کم دارید به لحظات شیرین در آغوش کشیدن فرشته کوچکتان نزدیک می شوید ، هفته گذشته فرشته پاک شما کارهای خارق العاده ای در خانه گرمش انجام داده است ، مادر و جنین در ماه هشتم بارداری – هفته بیست و نهم را بخوانید تا بدانید او در این هفته چه شیطنت هایی کرده است.

در حال حاضر با ورود به هفته سی ام بارداری شما تحت تاثیر تغییرات عمده ای قرار گرفته و یک سفر شگفت انگیز را آغاز می کنید. شما و همسرتان بسیار خوشحال هستید، زیرا تنها چند هفته به ورود بزرگ ترین عشق زندگی تان به این جهان باقی مانده است. اما شما در حال حاضر نیاز به درک یک باور دلپذیر دارید و آن باور دلپذیر این است که شما و همسرتان به زودی می توانید فرزند خود را در آغوش گرفته و او را نوازش کنید!
در همین ابتدا لازم است در هفته سی ام بارداری که وجود جنین در رحم شما همه شرایط سیستم قبلی بدنتان را به هم زده و باعث به وجود آمدن شرایط خاص بدنی در شما شده است. از جمله اساسی ترین مشکلاتی که در هفته سی ام بارداری در بدن و ذهن شما به وجود خواهد آمد، می توان به عزت نفس پایین، تنگ شدن لباس های بارداری قبلی، احساس خستگی، به وجود آمدن نوسانات خلقی، احساس نومیدی و افزایش وزن اشاره نمود. گلوریا استاینم روزنامه نگار در این باره می گوید: "زنان باردار لیاقت تحسین و قدردانی بیش از حد و اعطای مدال شجاعت، بعد از انجام زایمان را دارند." چون آنها پیروزی بی نظیری را با فتح قله بارداری و دفاع شگفت انگیز از خود و فرزندشان در طی نه ماه به دست آورده اند. همه ما خانم ها می دانیم که این سخن زیاد هم اغراق آمیز نیست. به همین دلایل و برای بالا بردن روحیه شما مادران باردار در این مقاله شرح کاملی از تغییرات ایجاد شده در بدن مادر و جنین در هفته سی ام بارداری ارائه خواهیم داد.

تغییرات بدنی مادر در هفته سی ام بارداری :

اگر شما در هفته سی ام بارداری خود نمی توانید با صبر و حوصله تا رسیدن موعد مقرر زایمان طبیعی خود صبر کنید زیاد احساس گناه نکنید، چون این یک احساس مشترک بین زنان باردار است که در آخرین ماه های دوران بارداری خود آن را تجربه می کنند. به وجود آمدن این حالت بدان معنی نیست که شما نمی خواهید فرزندتان را تا پایان نه ماه در رحم خود نگه داشته و تغذیه کنید، این حالت فقط به خاطر ایجاد شدن تغییرات جسمی و روحی شدید در بدن شما با ورود به هفته سی ام بارداری است. جالب است بدانید که شما هم مانند سایر مادران باردار قادر به مقابله با این تغییرات نخواهید بود، اما یادتان باشد که این احساسات به زودی خود به خود کاهش خواهند یافت. در نهایت، بعد از انجام زایمان و به دنیا آمدن نوزاد، مادر حتی نمی خواهد ذره ای از این احساسات و خستگی های دوران بارداری خود را به یاد داشته باشد و بازتاب لحظات خوش در آغوش کشیدن فرشته زیبایش را با این افکار خراب کند!
معمولا، در هفته سی ام بارداری اساسی ترین تغییر افزایش وزن مادر حامله است اما در این هفته از دوران بارداری، تغییرات چشمگیر دیگری هم که بتوانیم آن ها را ببینیم وجود دارند. مادر باردار ممکن است تقریبا 450 گرم وزن در هر هفته از بارداری خود اضافه کند تا فرزند او بتواند با داشتن نیروی کافی نمودار جهش رشد خود را قبل از ورود به این جهان بزرگ کامل نماید. یادتان باشد که شما مادر باردار که در هفته سی ام بارداری خود قرار دارید، نیاز شدیدی به استفاده از یک رژیم غذایی بارداری متعادل و مغذی خواهید داشت، زیرا در حال حاضر فرزند شما به مواد مغذی بیشتری برای تامین نیازهای رشدی خود دارد.
علاوه بر این موارد، فراموش نکنید که در هفته سی ام بارداری مادر حامله برای جلوگیری از مبتلا شدن به عفونت استرپتوکوکی گروه B (یک نوع عفونت باکتریایی) در واژن و یا مقعد خود نیز باید دقت زیادی بکند. اگر چه وجود این نوع عفونت در بدن خود مادر نسبتا بی ضرراست، اما می تواند سبب بروز عفونت جدی در نوزاد او پس از تولد شود. در بسیاری از بیمارستان ها که مادران باردار را در طول نه ماه حاملگی مشایعت می کنند، در صورت مثبت بودن آزمایشات مادر در مورد ابتلا به عفونت استرپتوکوکی، آنتی بیوتیک هایی را به او تجویز می کنند، تا هم بیماری عفونی مادر درمان شده و هم ایمنی جنین داخل رحم او، به صورت کامل مدیریت گردد.

آکاایران: مادر و جنین در هفته سی ام بارداری (بخش اول)

همچنین، مادر باردار در هفته سی ام بارداری خود می تواند حالت مناسب و متعادل بدن خود را در هنگام نشستن، ایستادن و ورزش کردن تحت کنترل خود بگیرد.
اگر شما مادر باردار به راحتی سر هر موضوعی عصبی می شوید، به یاد داشته باشید که این یک علامت شایع در سه ماهه آخر دوران بارداری هر زنی است، به خصوص اگر مادر به دلیل داشتن مشکلات زیاد حاملگی، نتواند زمان خواب خود را به خوبی تنظیم کند، این تنش در بدن او بسیار مشهود خواهد بود. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار که وارد هفته سی ام بارداری خود شده اید، سعی کنید تا با به دست آوردن یک موقعیت خوب و راحت برای خواب و استراحت خودتان در طول دوران بارداری فاقد توجه به عجیب و غریب بودن شرایط با حالت عصبی در بدن خود مقابله نمایید.
فقط بزرگی اندازه شکم نیست که موجب بروز اختلال در خواب یک مادر باردار می شود، بلکه دیدن رویاهای عجیب و غریب هم می تواند به بی خوابی او در طول دوران بارداری کمک کند. برخی از دانشمندان متخصص زنان و زایمان معتقدند که وجود اختلال در خواب مادران حامله در دوران بارداری، او را برای بیدار ماندن در ساعت های عجیب و غریب پس از زایمان به دلیل حضور نوزاد در زندگی او آماده می کند. همچنین، سطح قند خون شما مادر حامله ممکن است بالا برود که اصلا نیازی به احساس وحشت و نگرانی نیست، چون مادر باردار می تواند دیابت حاملگی را خیلی ماهرانه و با استفاده کردن از یک رژیم مناسب غذایی و داشتن شیوه زندگی سالم درمان نماید. در غیر این صورت، ادامه این بیماری زندگی او را پس از زایمان هم تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.
کم خونی یکی دیگر از شرایطی است که ممکن است برای مادر حامله در دوران بارداری او به وجود آید. کم بودن تعداد هموگلوبین خون مادر می تواند به کمبود آهن و همچنین کمبود پروتئین در سلول های قرمز خونی او که حاوی آهن هستند، منجر شود. وجود این کمبود می تواند مشکلات زیادی را در رشد و نمو جنین به وجود آورد. از این رو، حتما به عنوان مادر بارداری که وارد هفته سی ام بارداری خود شده اید، با پزشک معالج خود مشورت کنید، چون ممکن است او رژیم غذایی غنی از آهن و یا استفاده از مکمل های آهن را برای شما در طول دوران بارداری توصیه کند. اگر در سه ماهه آخر دوران بارداری به عنوان یک مادر باردار در بدن خود احساس درد می کنید، حتما به سیگنال های هشداردهنده توجه کنید و آن ها را درمان نمایید، چون مداوای درد و بیماری برای شما تا زمانی که فرزندتان متولد نشده است کار آسانی خواهد بود. در ماه های آخر دوران بارداری، راحتی بدن خود شما و سلامت فرزندتان باید در اولویت لیست کارهای روزانه تان قرار گیرد. پس هر کار دیگری را کنار بگذارید و در این روزهای آخر دوران بارداری فقط به فکر سلامتی خود و فرزندتان باشید.
علاوه بر این موارد، جالب است بدانید همانطور که جنین در داخل رحم شما رشد می کند، برای به دست آوردن فضای بیشتری هم با مثانه و دیگر ارگان های داخلی بدن شما مبارزه می کند. این شرایط، باعث فشردن بیشتر مثانه می شود که شما اعمال این فشار را بر روی مثانه خود با احساس تکرر ادرار، به طور کامل احساس خواهید نمود. مراجعات پی در پی به دستشویی، می تواند برای شما مادران باردار به ویژه در ماه های آخر این دوران خسته کننده باشد. علاوه بر این ها شما هنگام مراجعه به دستشویی متوجه خواهید شد که داشتن فقط مقدار کمی ادرار هم شما را آزار می دهد. زیاد سخت نگیرید! فقط همیشه سعی کنید تا قبل از بیرون رفتن از خانه، مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید. این حالت ممکن است به شما کمک کند تا قبل از مراجعت به منزل، احساس نیاز به دستشویی پیدا نکنید. همچنین به جلوگیری از بروز عفونت های دستگاه ادراری هم کمک زیادی خواهد کرد.
در سه ماهه سوم بارداری، مادران حامله بیشتر از هر زمان دیگری دچار نوسانات خلقی و عاطفی می شوند. همه آنها به طور ناگهانی و با ورود به این دوره به مهارت های فرزندپروری خود شک کرده انند و فکرشان درگیر این موضوع می شود که آیا واقعا به همراه شریک زندگی خود آمادگی پرورش بچه کوچک را خواهند داشت. معمولا نوسانات عاطفی می تواند از سه ماهه دوم دوران بارداری در مادران حامله اتفاق بیافتد. اما زیاد تعجب نکنید! چون با کمی صبر کردن، شما هم مانند هر مادر باردار دیگری قادر خواهید بود تا بسیاری از این افکار را از ذهن خود دور کرده و با عدل و انصاف از کودک خود حفاظت نمایید.در نهایت، شما هم مانند سایر مادران حامله دیگر، تمام این نوسانات عاطفی و اخلاقی را به حساب تغییرات هورمونی بدنتان در طول دوران بارداری بگذارید.

خواندن علائم بارداری در این هفته و تغییرات جنین را در مادر و جنین در ماه هشتم بارداری – هفته سی ام (بخش دوم) پیشنهاد می کنیم.

.

منبع : mamanam.com