آکاایران: در مادر و جنین در ماه هشتم بارداری – هفته بیست و نهم (بخش اول) تغییرات بدنی مادر را در این هفته خواندید ، در ادامه می خوانید...

پیدا شدن رگ های واریسی در بدن مادر با ورود به هفته بیست و نهم بارداری :

شما مادر حامله، با ورود به هفته بیست و نهم بارداری خود ممکن است به مراقبت های بیشتری در زمینه بروز مشکلات واریسی مخصوص دوران بارداری نیاز داشته باشید. جالب است بدانید که این مشکل در حالت طبیعی، حدود 40٪ از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد.
اگر مشکلات واریسی قبل از آغاز دوران بارداری هم در بدنتان وجود داشته است، بدانید که با نزدیک شدن به وقت زایمان ممکن است این شرایط در بدن شما بدتر هم شود. در غیر این صورت، مشاهده علائم این مشکل در برخی از مراحل بارداری طبیعی به نظر می رسد و جای هیچ نگرانی هم ندارد. در واقع، پزشکان ادعا می-کنند که این حالت با تورم رگ های خونی مادران باردار در ارتباط می باشد و این مادران می توانند با پوشیدن لباس های بلند پاهای خود را از دید عموم دور نگه دارند. اما ممکن است شما یکی از آن زنان خوش شانس باشید که بدنتان فاقد نمایان شدن رگ های واریسی در تمام طول مدت بارداری خود را برای تحمل روند زایمان طبیعی آماده می کند.

دلایل ظاهر شدن مشکل واریسی در زنان باردار در ماه هشتم بارداری:

به وجود آمدن وریدهای واریسی می تواند برای برخی از مادران حامله دردناک باشد. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، پس بهتر است برای جلوگیری از بروز این مشکل از روزهای اول دوران بارداری اقدام نمایید. برای این کار انجام ورزش های منظم و خودداری از حالت نشستن یا ایستادن در یک وضعیت ثابت و برای مدت زمان طولانی توصیه می شود. به یاد داشته باشید که با ورود به هفته بیست و نهم بارداری لازم است که گردش خون در رگ های خونی شما آزادانه انجام گیرد.
در نهایت، اگر وریدهای واریس ناراحتی شدیدی را در شما ایجاد نمود، می توانید به کمک درمان های ویژه ای این مشکل بدن خود را مدیریت کنید. پزشک معالجتان هم می تواند با راهنمایی های خود و تجویز داروهای بیشتر در صورت نیاز به شما کمک کند.

انجام تمرینات تنفسی در هفته بیست و نهم بارداری :

سعی کنید که با ورود به هفته بیست و نهم بارداری خود نفستان را برای چند ثانیه نگه داشته و بعد آزاد کنید. انجام تمرینات تنفسی گسترده در این دوران برای انجام زایمان راحت و ضروری است. از آن جایی که تنفس یکی از مهم ترین و ساده ترین کارهایی است که ما از بدو تولد تاکنون انجام داده ایم، پس هنگامی که این عمل به صورت کنترل شده و اصولی صورت گیرد نه تنها به مادران باردار کمک می کند که روند زایمان طبیعی راحت تری را دارا باشند، بلکه در کاهش عوارض ناشی از دوران بارداری هم مفید خواهد بود.

آکاایران: مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری (بخش دوم)

برخی از عوارضی که تنفس عمیق مادران باردار در کاهش آن ها مفید است :

• فشار خون بالا در دوران بارداری
• داشتن اضطراب شدید در مادران باردار
• عدم آگاهی مادران در مورد بدن خودشان
• کنترل ضعیف عضلات شکم مادر حامله در دوران بارداری

از آنجا که انجام دادن تمرینات تنفسی، فعالیت بسیار ساده ای به نظر می رسد که ما در هر ثانیه می توانیم آن را انجام دهیم، بسیاری از زنان باردار هم آن را در دوران بارداری خود جدی نمی گیرند. اما به خاطر داشته باشید که شما در طول دوران بارداری خود به اکسیژن دریافتی بیشتری (حدود 10-20٪) نسبت به نیاز طبیعی بدن خود احتیاج دارید. پس یک مادر باردار برای برطرف کردن این نیاز خود به تنفس بیشتر و عمیق تری در هوای آزاد نیاز خواهد داشت. مادر باردار می تواند در حالت عادی هر روز با پیاده روی کردن و کشیدن نفس عمیق این نیاز خود و فرزندش را برآورده سازد. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که تنفس مکرر و کم عمق، اکسیژن مورد نیاز را به بدن شما و فرزندتان عرضه نخواهد کرد.
زنان باردار می توانند برای یادگیری تکنیک های تنفسی و یا ایجاد تغییرات لازم در الگو نفس کشیدن خود، با ورود به هفته بیست و نهم بارداری در کلاس های زایمان طبیعی شرکت کنند. در واقع، روند تنفس طبیعی، مطابق با ریتم حرکات بدن و ریه های هر مادر بارداری تنظیم می شود. بنابراین، همیشه باید سعی کنیم تا با آگاهی و تمرکز کامل بر روی بدن خود عمل استنشاق و روند بازدم را انجام دهیم.
تمرکز کردن مادر باردار بر روی ذهن خود به منظور استراحت دادن کافی به بدن در طول انجام روند زایمان طبیعی که کار پر استرسی است، یکی از نکات بسیار مهم به شمار می رود. همچنین، شما هم مانند بسیاری از مادران باردار دیگر می توانید آرامش خود را با انجام تمرینات تنفسی عمیق و به دست بیاورید. علاوه بر این موارد، به طور معمول هر مادر بارداری می تواند در هنگام روند زایمان طبیعی هم با نفس کشیدن درست و اصولی، عضلات خود را از انقباضات شدید و سفت شدن های ناگهانی دور نگه دارد.

پس ، در تمام طول دوران بارداری خود نیاز به انجام دادن تمرینات تنفس عمیق و آرام دارید، تا انقباضات عضلانی ناگهانی را از بدن خود دورکنید. با انجام دقیق و کافی تمرینات تنفسی در طول دوران بارداری، به ویژه در ماه های آخر دوران بارداری شما نه تنها آمادگی لازم را برای نفس کشیدن درست و به دست آوردن آرامش یاد می گیرید، بلکه در انجام روند زایمان طبیعی هم دچار مشکل نخواهید شد. در نهایت، لازم است بدانید بهترین فایده ای که نفس کشیدن عمیق برای هر مادر بارداری دارد، این است که او فاقد صرف هیچ هزینه ای قادر خواهد بود تا بدن خود را قدرتمند کرده و دور از استرس نگه دارد. علاوه بر این، هر زمان هم نیاز به قدرت بدنی خود داشته باشد به راحتی می تواند از آن استفاده کند.
امروزه روانشناسان معروفی چون جاکوبسون و ولپه از روش تنفس عمیق و تکنیک های تمدد اعصاب عضلانی برای مقابله با مشکلات شدید روانی در بیماران خود استفاده می کنند. پس، شما هم می توانید به عنوان یک فرد عادی برای آرامش بیشتر ماهیچه های بدن و تمدد اعصاب خود در هر 2 ساعت یک بار نفس عمیق بکشید. به یاد داشته باشید که یادگیری این کار می تواند در دوران بارداری هم به نفع شما و هم فرزند داخل رحمتان باشد.
همچنین، می توانید با استفاده از ورزش یوگا هم به یادگیری تکنیک های درست تنفس کردن پرداخته و ذهن و بدن خود را شل کنید. به خاطر داشته باشید که با انجام منظم این حرکات ورزشی در طول ماه های آخر دوران بارداری به ویژه در هفته بیست نهم بارداری، شما بدن خودتان را برای انجام روند زایمان طبیعی راحت تر و کوتاه مدت تر آماده خواهید کرد.

یک تمرین تنفسی ساده برای آرامش مادر در هفته بیست و نهم بارداری :

در ابتدا به یاد داشته باشید که شما می توانید این نوع تمرین تنفسی ساده را برای آرامش بدن و ذهن خود تمرین کنید.
1. برای انجام این نوع ورزش سرپا بایستید و پاهای خود را کمی از هم جدا کنید، بعد هر دو دست خود را به سمت بالا بلند کرده و آن ها را تا آنجا که ممکن است کشش دهید. این نوع کشش، باعث افزایش فضای موجود در قفسه سینه شما شده و محیط داخلی آن را برای ریه های شما گسترش می دهد.
2. سپس در همان حالت چانه خود را به سمت بالا گرفته و عمل دم و بازدم آرام و عمیق را برای چند دقیقه تکرار کنید.
3. بعد از چند بار تکرار تنفس عمیق، بازوهای خود را از قسمت آرنج خم کرده و انگشتان شست خود در جناغ سینه خود (یا جایی به عنوان استخوان سینه شناخته می شود) قرار دهید.
4. جناغ سینه را برای یک مدت زمان طولانی لمس کنید، تا بتوانید استخوان تخت باریک را که در بین قفسه سینه شما قرار دارد و باعث تثبیت اسکلت قفسه سینه شده است، پیدا نمایید.
5. بعد از یافتن جناغ سینه حرکات بالا و پایین رفتن دنده ها را در طول تنفس کردن عمیق و تمرکز بر روی آن ها، احساس خواهید کرد. در این حالت تصور کنید که شما در حال باز کردن فضای بیشتری برای ریه ها خود هستید و به منظور درست انجام دادن این کار هم پشت سر هم نفس عمیق بکشید. منتها دم و بازدم خود را به آرامی و فاقد تاکید بر نگه داشتن نفس خود تکرار کنید
6. چانه خود همانطور در بالا نگه دارید، چون در طی انجام این حرکت ورزشی، فک شما در حال استراحت می باشد.
7. بعد از انجام دقیق حرکات بالا، بازوهای خود را پایین آورده و در کنار بدن خود قرار دهید.
شما مادر حامله که وارد هفته بیست و نهم بارداری خود شده اید، می توانید این نوع کشش و تنفس ورزشی را حتی زمانی که نشسته و یا در حالت خواب هستید هم امتحان کنید.
تغییرات به وجود آمده برای جنین در این هفته را در مادر و جنین در ماه هشتم بارداری – هفته بیست و نهم (بخش سوم) بخوانید.

.

منبع : mamanam.com