آکاایران: مارمالاد یکی از محبوب ترین دسرها و دلپذیرترین خوردنی ها برای همه زنان باردار محسوب می شود. در واقع، زمانی که زنی در انتظار تولد نوزاد خود است، بدن او تمایل بیشتری به خوردن مواد غذایی شیرین از خود نشان خواهد داد. از آن جایی که بدن زنان در طی دوران بارداری بیش از حد فعال می شود، بنابراین در چنین مواردی ممکن است این افراد به خوردن انواع ژله ها روی آورند. اما، اگر شما به عنوان یک زن حامله در مورد ایمنی خوردن ژله در بارداری خود اطلاعاتی ندارید و یا نمی دانید که آیا مصرف این نوع مواد غذایی می تواند سلامت و رشد جنین متولد نشده شما را به خطر اندازد، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید. در ادامه این مقاله، در مورد مصرف ژله در دوران بارداری زنان و نکات ایمنی آن برای سلامت مادر و جنین داخل رحم او به طور کامل صحبت شده است!

ژله چیست؟

ژله نوعی ماده غذایی است که از شیر و عسل (حاصل تلاش مشترک تعدادی زنبور عسل) تهیه می شود. معمولا، برای تهیه ژله های رویال از طعم و اسانس میوه های مختلف استفاده می شود. اما، یک ژله معمولی شامل مقدار زیادی آب، پروتئین، قند طبیعی، چربی، ویتامین ها و اسیدهای آمینه است. البته فراموش نکنید که ترکیب ژله ها با توجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی هر ناحیه متفاوت است. در حالت کلی، ژله های رویال(ژله عسل) به عنوان مواد غذایی طبیعی شناخته شده اند که در نیروبخشی و سلامت بدن انسان، به ویژه زنان باردار موثر بوده و به تقویت سیستم ایمنی بدن این افراد کمک زیادی می کنند. علاوه بر این موارد، جالب است بدانید که این نوع ژله ها با بروز اثرات پیری در بدن انسان مبارزه کرده و آن ها را از بین می برند.

انواع بیماری ها که با خوردن منظم ژله درمان می شود؟

• بیماری آسم
• بیماری تب یونجه
• مشکل بی خوابی در زنان باردار
بیماری های کبد
• زخم معده
• بیماری های کلیوی
سندرم پیش از قاعدگی (PMS) در بدن زنان باردار
• اختلالات پوستی
• کلسترول بالا در بدن زنان باردار

آیا خوردن ژله در بارداری زنان بی ضرر است؟

مصرف ژله در دوران بارداری، برای تمام زنان امن بوده و فواید بسیاری برای سلامتی این افراد و فرزند داخل رحم آن ها دارد. به همین علت، زنان حامله می توانند از این ماده غذایی در رژیم غذایی نه ماه دوران بارداری خود استفاده کنند. با این حال، مادران باردار باید در مصرف هم زمان آن با اکثر غذاهای دیگر دقت کرده و همیشه سعی کنند تا در مقدار خوردن ژله در بارداری نیز مانند سایر مواد غذایی حد اعتدال را نگه دارند.

فواید خوردن ژله در بارداری :

معمولا کارخانجات تولید ژله عنصر خاصی را به این ماده غذایی اضافه می کنند که مصرف آن در کنار انواع غذاها مانند ساندویچ ها و یا تست کالباسی، برای زنان باردار بسیار خوشایند است. در ادامه این مقاله، برخی از فواید قابل توجه مصرف این ماده خوشمزه در دوران بارداری زنان بیان شده است، که عبارتند از:

1. بهبود هضم غذا با خوردن ژله در بارداری:

از آن جایی که ژله از انواع میوه ها ساخته می شود، به همین علت شامل مقدار بالایی فیبر بوده و مصرف آن در دوران بارداری زنان می تواند عملکرد دستگاه گوارش را تنظیم کند. همچنین مصرف فیبر زیاد به عنوان یک عنصر حیاتی، فرایند هضم غذا را در بدن زنان باردار بهبود بخشیده و به کنترل سطح کلسترول خود در بدن این افراد هم کمک می کند.

2. خوردن ژله در بارداری، اشتهای زیاد مادر را به طور کامل از بین می برد:

از آن جایی که ژله معده فرد مصرف کننده را به راحتی پر می کند، بنابراین به مادران باردار کمک خواهد کرد تا برای یک مدت زمان طولانی احساس سیری کامل بکند. بنابراین، می توان ادعا کرد که در طول دوران بارداری، زنان در اغلب مواقع احساس گرسنگی شدید می کنند و خوردن ژله می تواند به کاهش این تجربه آن ها کمک کرده و اشتهای زیاد را در بدن این افراد از بین ببرد.

3. تامین ویتامین های مادر و جنین با خوردن ژله در بارداری:

مصرف منظم ژله باعث افزایش جذب انواع ویتامین ها در بدن شما و فرزند داخل رحمتان خواهد شد، چون ژله شامل نسبت بالایی از ویتامین C و ویتامین ب می باشد. همانطور که می دانید این ویتامین ها کمک زیادی به تقویت سیستم ایمنی بدن انسان، به ویژه زنان در دوران بارداری کرده و زخم ناشی از عمل سزارین را هم به طور موثری درمان خواهد نمود. همچنین، مصرف ژله در دوران بارداری به سلامت دندان ها و لثه های زنان حامله کمک کرده و فولات موجود در ژله کمک می کند تا از نقص هنگام تولد در نوزادان این مادران هم جلوگیری شود. در نهایت، فراموش نکنید که مصرف منظم ژله های رویال از بدن مادران در طی دوران بارداری در برابر کمبود ویتامین ها و مواد معدنی محافظت نموده و تمام نیازهای غذایی بدنتان را بر آورده می کند.

حتما شما هم ته دلتان ار اتاق سزارین می ترسید، شاید دلیل این ترس این باشد که نمیدانید آنجا چه اتفاقاتی می افتد، مراحل سزارین از شروع تا پایان را بخوانید تا ذهنتان آرام شود.

آکاایران: خوردن ژله در بارداری برای جنین ضرر دارد؟

4. خوردن ژله در بارداری و تامین مواد معدنی حیاتی بدن مادر و جنین :

همانطور که می دانید انواع ژله ها و مارمالادها شامل مواد معدنی مفید مانند پتاسیم، منیزیم، آهن، روی و کلسیم هستند. وجود کلسیم و منیزیم هم در بدن هر مادر بارداری هم نقش مهمی در بهبود سلامت استخوان های خود او و جنین در حال رشد داخل رحمش بازی می کند. همچنین، یادتان باشد که پتاسیم موجود در ژله کمک می کند تا سطح فشار خون مادر باردار تنظیم شده و آهن و اکسیژن مورد نیاز برای سلامت خون جنین داخل رحمش تامین شود.

5. با خوردن ژله در بارداری مشکلات بارداری کم می شود:

خوردن منظم ژله در دوران بارداری خطر ابتلا به مشکلات بارداری مانند بروز نقص در لوله های عصبی جنین، اسپینا بیفیدا، آنانسفالی و اختلال در رشد جنین را کاهش خواهد داد.

6. افزایش سلامت سیستم عصبی جنین با خوردن ژله در بارداری:

خوردن ژله در بارداری توسط مادران حامله کمک می کند تا فرزند متولد نشده آن ها بر هر گونه مشکلات رشدی از جمله اوتیسم غلبه کنند. در واقع، اگر زنی در دوران بارداری خود، ژله را به طور مرتب مصرف کند، در رشد مناسب مغز و سیستم عصبی جنین داخل رحم او موثر خواهد بود.

7. کاهش استرس زنان حامله با خوردن ژله در بارداری:

از آن جایی که انواع مختلف ژله ها دارای نسبت بالایی از اسیدهای آمینه ضروری هستند، بنابراین مصرف منظم این ماده غذایی به کاهش استرس بیش از حد در مادران حامله کمک خواهد نمود. همچنین، به خاطر داشته باشید که مصرف منظم ژله در دوران بارداری، علائم افسردگی را در بدن شما، بعد از به دنیا آمدن نوزادتان به میزان بالایی کاهش خواهد داد. به همین دلیل است که پزشکان متخصص زنان و زایمان مصرف ژله را برای سلامتی مادر باردار و کودک متولد نشده او مفید دانشته و ادعا می کنند که مصرف منظم ژله در دوران بارداری زنان می تواندتمام نیازهای تغذیه های آن ها را برآورده کند.

اگر سالاد کاهو زیاد دوست دارید،آیا خوردن کاهو در دوران بارداری بی خطر است؟ را صد در صد بخوانید.

عوارض جانبی خوردن ژله در بارداری :

هر چند که مصرف منظم ژله در دوران بارداری زنان امن است، اما در برخی موارد نادر ممکن است واکنش های آلرژیکی را در بدن زنان باردار و یا جنین داخل رحم آن ها تولید کرده و عوارض منفی به جای بگذارد. برخی از این عوارض عبارتند از:
• بروز احسای تنگی نفس و قفسه سینه در زنان باردار
• بروز حالت تهوع در زنان باردار
سرفه کردن در زنان باردار
• بروز احساس خارش گلو در زنان باردار
• بروز احساس خارش در قسمت های مختلف پوست بدن در زنان باردار

خیلی از مادران باردار هوس خوردن تمشک میکنند اما آیا از امنیت خوردن آن در دوران بارداری مطمئن هستید؟ آیا خوردن تمشک در دوران بارداری مضر است؟ به شما در این رابطه کمک میکند.

.

منبع : mamanam.com