آکاایران: در مشکل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنین را جدی بگیرید (بخش دوم) عوارضی که بعد از ابتلای جنین به مشکل هیدروپس فتالیس به وجود می آید را خواندید ، در ادامه می خوانید...

پروتکل درمانی برای موارد دیگر هیدروپس فتالیس غیرایمنی که به علت وجود مشکل زمینه ای مادر، در جنین به وجود می آید، متفاوت می باشد. اگر علت بروز عارضه هیدروپس فتالیس در جنین، وجود مشکل زمینه ای مادر باردار شناخته شود، احتمال زنده ماندن جنین، فواید و خطرات درمان او بستگی به وزن مادر و جنین خواهد داشت. نوزادان مبتلا به مشکل هیدروپس فتالیس که قبل از تولد درمان نمی شوند، باید بلافاصله بعد از متولد شدن در مرکز مراقبت های سطح سوم و در بخش نوزادان بستری شوند، تا این بخش با انجام مراقبت های ویژه خود که قادر به ارزیابی دقیق میزان مشکل، احتمال بروز دیگر بیماری ها و انجام مراقبت های پیچیده پزشکی از نوزاد مشکل دار می باشد، بتواند نوزاد بیمار شما را درمان کند. از آنجا که مشکل هیدروپس فتالیس با علل نامشخصی در نوزادان به وجود می آید و نتایج ضعیفی هم به همراه خواهد داشت، شما به عنوان یک مادر باردار و همسرتان باید از پزشکان معالج فرزند خود انتظار داشته باشید تا با سخنان صریح و بی پرده، با شما در مورد گزینه های مراقبتی و درمانی در مقابل این حمله تهاجمی، قبل از به دنیا آمدن نوزادتان صحبت کرده و شما را راهنمایی کنند. همچنین، پزشک متخصص نوزادان هم، درطی درمان جنین در داخل رحم مادر، برای شما درباره برنامه های مراقبتی از نوزادتان بعد از تولد هم راهنمایی هایی ارائه خواهد کرد.
در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که دکتر، برای نوزادانی که مشکل آن ها فاقد تشخیص هیچ علت خاص مشخص می گردد، روش درمان حمایتی را ارائه خواهد داد، چون بدن این نوزادان بر اثر احتباس مایعات زیاد دچار ادم (تورم ناشی از وجود مایع زیاد در بدن) شده است. در اغلب موارد هم بیماری هیدروپس فتالیس می تواند عوارضی مانند انواع عفونت ها را به دنبال داشته باشد. پس، به خاطر داشته باشید که اگر در چنین مواردی، به درمان نوزاد بیمار خود بی توجهی کنید و درمان های لازم را به صورت پشت سر هم ارائه نکنید، زندگی او به مخاطره خواهد افتاد.

bxs1

طبق تحقیقات و نظر متخصصان، بهترین روش برای به دنیا آوردن نوزادان مبتلا به بیماری هیدروپس فتالیس نامشخص روش سزارین است، چون در زمان انجام زایمان در اغلب نوزادانی که شدت بیماری در آن ها زیاد است، روش احیا و یا لوله گذاری داخل تراشه (قرار دادن یک لوله خاص در نای نوزادان) برای کمک به تنفس راحت آن ها نیاز خواهد بود. با قرار دادن این لوله تنفسی دکتر متخصص اطفال خواهد توانست که مشکل نفس کشیدن نوزاد را که به دلیل تورم ناشی از جمع شدن مایعات در بدن او است، رفع کند. همچنین، در هنگام خارج کردن نوزاد از رحم مادر هم به منظور تنظیم روش تنفسی نوزاد که با فرکانس بالا و با فشار زیاد به راه های هوایی او انجام می گیرد، ممکن است نیاز به ارائه اکسیژن بیشتر به وجود آید. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در موارد شدیدتر، برای کمک به نفس کشیدن راحت نوزاد تازه متولد شده شما، دکتر ممکن است مجبور به وارد نمودن لوله های مخصوص در قفسه سینه او به منظور کمک به خارج کردن مایع جمع شده در شکم و اطراف ریه ها باشد . همچنین، در مواقع نادری هم ممکن است دکتر متخصص اطفال مجبور شود تا خطوط IV ویژه ای را در شریان های بدن نوزاد جایگزین کند. به طور معمول، در بند ناف هر جنینی، دو شریان و یک ورید وجود دارد. بنابراین، دکتر معالج خواهد توانست تا با قرار دادن کاتتر شریانی بند ناف در یکی از شریان ها، وضعیت جنین را به دقت بررسی کند.

bxs2

• ارائه مایعات لازم به بدن جنین و یا نوزاد
• تزریق داروهای تجویزی به نوزاد
• نظارت بر فشار خون جنین و یا نوزاد
• برداشتن راحت خون برای انجام آزمایشات لازم در جنین و نوزادان بیمار

bxs3

در برخی شرایط، دکتر معالج فرزند شما ممکن است عمل جراحی را به منظور درمان بیماری هیدروپس فتالیس مورد بحث و بررسی قرار دهد. به عنوان مثال، در برخی مواقع به علت وجود اختلالات مادرزادی مانند ناهنجاری کیستیک آدنوماتویید ریوی در نوزاد و تشخیص آن در سنین خاص حاملگی، ممکن است روش جراحی به عنوان گزینه مناسبی برای درمان نوزاد مبتلا پیشنهاد شود. اما شما به عنوان پدر و مادر نوزاد مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس می توانید درباره انتخاب گزینه جراحی برای درمان فرزند خود با یک متخصص دوران بارداری پرخطر صحبت کنید.

bxs4

بله! با آگاهی از مشکلات بیماری هیدروپس فتالیس و یادگیری روش های مقابله با آن، مادر به راحتی می تواند از نوزاد بیمار خود به خوبی مراقبت کند. پس، به عنوان پدر و مادر یک نوزاد مبتلا به بیماری هیدروپس فتالیس، سعی کنید تا با دکتر و یا پرستار او در مورد راه های برقراری تعامل با فرزند خود و انجام مراقبت های خاص از او صحبت کرده و تمام جوانب کار را به دقت بررسی نمایید. از آن جایی که نوزادان مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس، در هنگام تولد هم بسیار بیمار و ضعیف می باشند، بنابراین بعد از به دنیا آمدن نیاز شدید به درمان های حمایتی و دارویی خواهند داشت. برای درک کامل تمام شرایط موجود و آگاهی در مورد آنچه که باید بعد از تولد فرزند بیمار خود باید انجام دهید، می توانید در مورد تمام سوالاتی که در این باره در ذهن خود دارید از دکتر معالج فرزند خود و یا پرستار او صحبت کرده و بعد از تولد هم برای انجام روش های درمانی، همراه نوزاد خود به پزشک معالج او مراجعه کنید.
اگر شما به عنوان مادر یک نوزاد مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس تصمیم دارید تا فرزندتان را با شیر مادر تغذیه کنید، می توانید با انجام یک برنامه ریزی دقیق، شیر خود را پمپاز کرده و منجمد کنید، تا زمانی که فرزندتان در بیمارستان بستری است هم بتواند از آن تغذیه کند. همچنین، به عنوان یک مادر به یاد داشته باشید که یک مشاور شیردهی در دوران بستری نوزاد شما در بیمارستان هم می تواند در پاسخ دادن به تمام پرسش ها، شما را یاری کند. مشاور شیردهی، شیر شما را در واحد مراقبت های ویژه نوزادان منجمد و ذخیره خواهد کرد، تا در زمان نیاز، به منظور تغذیه کردن نوزاد شما آماده باشد. در چنین مواردی بخش NICU بیمارستان یک اتاق خصوصی برای انجام پمپ شیر از پستان و بازدیدکنندگان در اختیار شما قرار خواهد داد. علاوه بر این موارد، به عنوان یک مادر به یاد داشته باشید که می توانید برای این که حوصله تان زیاد سر نرود، در این اتاق عکس های یادگاری از خود و نوزادتان بگیرید.

bxs5

اگر پس از بستری شدن نوزاد مبتلا به هیدروپس فتالیس در بیمارستان، روش های درمانی جواب داد و مشکلات موجود در بدن نوزادتان کامل برطرف شد، ممکن است شما بتوانید با اجازه پزشک معالج، او را به خانه ببرید. با این حال بدانید که احتمال ترخیص یک نوزاد مبتلا به مشکل هیدروپس فتالیس غیرایمنی، قبل از درمان کامل او و در کوتاه مدت، بسیار ضعیف است. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که نوزاد شما زمانی از بیمارستان ترخیص خواهد شد، که قادر به خوردن شیر کافی برای حفظ سلامتی و افزایش وزن خود باشد و بتواند به راحتی نفس بکشد. در نهایت، این نکته بسیار مهم را هم به خاطر داشته باشید که اگر درمان مشکل هیدروپس فتالیس در نوزادان از دوران جنینی آغاز شود، برگشت دوباره عوارض آن بعد از درمان قطعی، بسیار ضعیف خواهد بود.

bxs6

اگر در نوزادی مشکل هیدروپس فتالیس از دوران جنینی و به صورت دراز مدت وجود داشته باشد، این نوزادان به هنگام تولد بسیار بدحال بوده و حتی در برخی شرایط، زنده ماندن آن ها هم محال خواهد بود. به یاد داشته باشید که اگر وجود عارضه هیدروپس فتالیس در جنین، قبل از تولد او تشخیص داده شود و درمان کامل هم انجام گیرد، از کل این نوزادان تنها حدود 20 درصد آن ها بعد از به دنیا آمدن زنده خواهند ماند. در واقع، زنده ماندن و بقای طولانی مدت برای نوزادانی که از دوره جنینی، به علت وجود پیش زمینه ای در مادرانشان مبتلا به مشکل هیدروپس فتالیس شده اند، بسیار کم است. اما امروزه پیشرفت علم پزشکی و افزایش اطلاعات درباره این مشکل، چشم انداز خوش بینانه ای را برای کسانی که نوزادانی با این مشکل به دنیا آورده اند، به آن ها نشان می دهد.

.

منبع : mamanam.com