آکاایران: در مادر و جنین در ماه هفتم بارداری - هفته بیست و هشتم (بخش اول) آنچه در این هفته برای مادر اتفاق می افتد را خواندید ، در ادامه می خوانید ....

اختلال در عملکرد سمفیز پوبیس چیست؟

هر چند شنیدن نام سمفیز پوبیس برای اولین بار ممکن است هر مادر بارداری را دچار ترس و دلهره کند، اما خوب است بدانید که این کلمه چیزی جز یک اصطلاح ساده نیست که به اختلالات لگنی در مادران باردار مربوط می شود. از آن جایی که در دوران بارداری، مخصوصا در هفته بیست و هشتم بارداری، ترشح هورمونی به نام ریلاکسین در بدن مادران حامله افزایش می یابد، در نتیجه، این هورمون می تواند رباط هایی را که مسئول نگه داشتن استخوان لگنی در جای مخصوص خود هستند، برای آرامش بیشتر مادر شل کند که این امر باعث بی ثباتی در مفصل لگن او شده و ممکن است به بروز احساسات عجیب و غریب در منطقه لگنی از جمله درد در این منطقه از بدن مادر باردار منجر شود.
در هنگام بروز اختلال در عملکرد لگن، شما ممکن است در هنگام راه رفتن، ایستادن و یا در زمان پایین آمدن از تخت خود دچار مشکل شوید. این مشکل می تواند به این دلیل باشد که مفاصل یک طرف بدن مادر باردار، بیشتر از طرف دیگر حرکت می کند و این امر باعث به وجود آمدن عدم تعادل در بدن او می شود که احساس واقعا دردناکی خواهد داشت. اگر در هفته بیست و هشتم بارداری خود، وجود درد در مفاصل لگنی برای شما به عنوان یک مادر حامله غیرقابل تحمل شده باشد، حتما باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و با او مشورت نمایید، چون او می تواند با تجویز کمربند پشتیبانی از لگن مادران باردار و یا ارائه برخی از تمرینات ورزشی، این مشکل را در بدن شما از بین ببرد.

بررسی عامل Rh در مادران حامله با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری:

شما به عنوان یک مادر باردار، در طول انجام آزمایشات مخصوص این دوران ممکن است علامت های مثبت و یا منفی را در کنار نوع گروه خونی خود دیده باشید. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که بررسی این علامت ها در دوران بارداری بسیار مهم است. از این رو اگر شما تا به حال به این نکته فکر نکرده اید، قبل از این که وقت خود را از دست داده و با مشکل روبرور شوید در این مورد با دکتر معالج خود مشورت کنید. عامل Rh در هر فرد ممکن است + یا - نشان داده شود که در علم پزشکی با عنوان عامل "رزوس" شناخته شده است. این نامگذاری به این علت است که این عامل موجود در خون افراد، برای اولین بار در میمون هایی به نام رزوس کشف شد. به عنوان یک مادر باردار این نکته مهم را به خاطر داشته باشید افرادی که به طور معمول دارای RH مثبت هستند، در دوران بارداری خود هم در صورت نیاز به خون، دچار هیچ مشکلی نخواهند شد، اما در مورد افرادی که Rh خون آن ها منفی است، باید بدانید که این افراد در صورت نیاز به خون نمی توانند از افرادی که دارای Rh مثبت هستند، خون دریافت کنند.
اگر یک زن دارای گروه خونی با عامل Rh منفی بوده و جنین داخل رحم او دارای عامل Rh مثبت در خون خود باشد، بدن مادر باردار ممکن است به این حالت واکنش نشان دهد، چون زمانی که سلول های خون توسط سیستم گردش خون مادر و از طریق جفت به بدن جنین راه می یابد، بدن او ممکن است به سلول های خونی به عنوان یک جسم خارجی واکنش نشان داده و با تولید آنتی بادی هایی بر علیه آن ها (پادتن Rh)، سبب از بین رفتن سلول های قرمز خون مادر باردار شده و روند بارداری و رشد جنین را از هفته بیست و هشتم به بعد دوران بارداری دچار مشکلات زیادی کند. به وجود آمدن این نوع خطر و مشکلات در مادرانی که برای اولین بار حامله شده اند بسیار کم است، اما در طول حاملگی های بعدی پادتن Rh ترشح شده از خون مادر در سراسر جفت انتشار یافته و با حرکت مداوم خود هم وارد جریان خون نوزاد در رحم مادر می شود. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار دقت داشته باشید که همین شرایط خود عاملی برای تخریب و از بین بردن سلول های قرمز خون در جنین خواهد بود. به وجود آمدن عامل خطر در نوزادان با افزایش تعداد حاملگی های مادر بالا می رود. پس، حتما به عنوان یک مادر باردار، پزشک معالج خود را از گزارشات آزمایش خونی خود که در هفته بیست و هشتم بارداری خود آماده کرده اید، آگاه نمایید تا اگر خون شما نشانه هایی از وجود پادتن Rh را در خود نشان داد، دکتر متخصص زنان و زایمان، آمپول ایمونوگلوبولین و یا ضد D را به بدن شما تزریق کند. علاوه بر این موارد به خاطر بسپارید که این تزریق باید در هفته های سی و چهار و یا سی و ششم از دوران بارداری شما هم تکرار شود. خیالتان راحت باشد، زیرا این کار موجب کاهش مشکلات ناشی از ناسازگاری خون جنین و مادر خواهد شد.
مادر باردار ممکن است در عرض چند ساعت پس از دریافت داروی ایمونوگلوبولین و یا ضد D، یک نوزاد با RH مثبت را به دنیا بیاورد، چون این دارو هر پادتنی را که از سلول های خونی جنین به او منتقل شده است، را از بین می برد. همچنین، خوب است به عنوان یک مادر باردار آگاه باشید که در صورت بی دقتی خانم باردار و همسر او و درنتیجه، با تولید این آنتی بادی در خون مادر باردار، ممکن است به جنین داخل رحم مادر هم تا حد زیادی آسیب رسد.

معمولا با مراجعات پی در پی مادر حامله به پزشک معالج خود در هفته بیست و هشتم بارداری، سطح پادتن Rh موجود در خون او باید به طور منظم بررسی شود. در صورت بالاتر بودن سطح پادتن Rh، آزمایشات بیشتری انجام خواهد شد تا سلامت جنین داخل رحم او بررسی گردد. حتی در برخی موارد هم ممکن است نوزاد بلافاصله پس از تولد برای زنده ماندن نیاز به تزریق خون داشته باشد. درنهایت، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که انجام آزمایشات خون در مادر حامله با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، به نوبه ی خود از بروز مشکلات سلامتی، مانند زردی و کم خونی در نوزاد او جلوگیری خواهد کرد.

آکاایران: مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری (بخش دوم)

علائم شایع حاملگی در هفته بیست و هشتم بارداری، در یک نگاه:

• بروز یبوست شدید در مادر باردار
• به وجود آمدن بواسیر در مادر
• تشدید یافتن دردهای مخصوص دوران بارداری
• افزایش تکرر ادرار در مادر باردار
احساس خستگی شدید مادر
• تشدید بی خوابی های شبانه مادر باردار
• گرفتگی عضلات پاهای مادر
• تشدید انقباضات رحمی مادر باردار
• افزایش سوزش سر دل مادر
• بروز تنگی نفس در مادر باردار
• کم شدن قدرت مشاعره مادر
• سوزن سوزن شدن پاهای مادر باردار
• خونریزی از لثه های مادر
• به وجود آمدن لکه هایی بر روی پوست مادر حامله

تغییرات جنین در هفته بیست و هشتم بارداری :

با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، جنین نه تنها داشتن خواب منظم را تجربه می کند بلکه با چشمک زدن به وسیله پلک های کوچک خود شور و شوق بزرگی را هم در پدر و مادر خود به وجود خواهد آورد. او با این چشمک زدن یاد می گیرد که چگونه در جهان خارج رحم مادر از چشمانش در برابر برخورد اشیاء خارجی محافظت کند. آیا تا به حال فکر کرده اید که با رشد آرام جنین خود در داخل رحمتان، بزرگ ترین معجزه طبیعت را در زندگی خود تجربه خواهید کرد؟
جنین در هفته بیست و هشتم بارداری خود را بیشتر از قبل برای تطبیق دادن با محیط خارج از رحم مادر آماده خواهد کرد. از این رو او مهارت ها و شیوه هایی مانند عمل مکیدن، راه رفتن، حرکت دادن تمام اندام های بدن، تنفس کردن ، سرفه و سکسکه نمودن را با پشتکار فراوانی یاد می گیرد. ریه های جنین داخل رحم شما در هفته بیست و هشتم بارداری، به اندازه ای رشد کرده و قوی شده است که می تواند زنده ماندن او را در محیط خارج رحم شما از هم اکنون تضمین کند. همچنین، افزایش چربی در زیر پوست جنین هم در حال باز کردن چین و چروک او شده و درنتیجه پوست فرزندتان را صاف و نرم خواهد کرد. اینک و با ورود به این هفته از دوران بارداری ظاهر پوست جنین بهبود یافته و تکمیل می شود. همچنین، با کمرنگ شدن vernix چربی ها، موهای خزدار و نرم جنینی هم (کرک های جنینی) برخی از قسمت های بدن او را می پوشانند. علاوه بر این موارد، در هفته بیست و هشتم بارداری اکثر جنین ها تمایل دارند تا به حالت وارونه و در موقعیت بریچ در رحم مادر خود قرار گیرند. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که هیچ جای نگرانی برای این موقعیت او موجود نیست.
اینک و با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، چین و شیارهایی هم در مغز جنین داخل رحم شما شروع به رشد کرده و به برجستگی های واضح تری تبدیل خواهند شد. همچنین، با گذشت هفته بیست و هشتم بارداری، سیستم ترشح آنزیم ها و فرآیندهای غدد درون ریز بدن جنین هنوز هم در حال رشد خواهند بود، اما سرعت رشد و بلوغ آن ها خیلی بیشتر خواهد شد.

اندازه جنین در هفته بیست و هشتم بارداری:

با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، رشد جنین شما نسبت به چند هفته گذشته کاهش خواهد یافت تا سرعت افزایش لایه های چربی در زیر پوست او بیشتر شود. اندازه او در این مرحله از دوران بارداری ممکن است به اندازه یک پاپایای کوچک و یا یک بادمجان متوسط باشد. به عبارت دقیق تر، به یاد داشته باشید که در هفته بیست و هشتم بارداری، معمولا میزان اندازه قد جنین در حدود (37.6 سانتی متر) و میزان وزن او حدود (1005 گرم) خواهد بود.

 بارداری هفته به هفته

نکات مراقبتی برای مادر و جنین در این هفته را در مادر و جنین در ماه هفتم بارداری - هفته بیست و هشتم (بخش سوم) بخوانید.

.

منبع : mamanam.com