آکاایران: حتما هفته ای که گذشت برای شما مادر باردار سختی ها و شیرینی هایی داشته است ، برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید در این هفته چه در درونتان گذشته است ، پس حتما مادر و جنین در ماه هفتم بارداری – هفته بیست و هفتم را بخوانید.

شما به عنوان یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، به رویاهای خود و همسرتان در مورد به آغوش کشیدن نوزاد کوچک و شیرینتان نزدیک می شوید! به گفته کارشناسان، جنین در هنگام شروع هفته بیست و هشتم بارداری حرکات سریع تری را از خود نشان داده و به راحتی چشمان خود را به منظور خوابیدن در طول ساعات خواب باز و بسته می کند. فرزند شما در هفته بیست و هشتم بارداری، روزهای رویایی خود را در رحم شما می گذرانند. اگرچه شما به عنوان یک مادر باردار نمی توانید دقیقا موقع خواب جنین خود را در رحم حدس بزنید، اما می توانید بر اساس تجارب و رویاهایتان زمان مناسب خواب فرزندتان را در بدن خود تنظیم کنید. آیا می توانید حدس بزنید که چه اتفاقاتی در هنگام خواب جنین در رحم شما رخ می دهد؟ ممکن است در آینده ای نزدیک، علم آنقدر پیشرفت کند که بتواند به این کنجکاوی شما پاسخ دهد.
معمولا، محاسبات مختلفی در مورد زمان دقیق خواب جنین از سه ماهه سوم دوران بارداری آغاز می گردد، چون از هفته بیست و هشتم بارداری، یعنی سه ماهه آخر دوران حاملگی، مادر تمام کارهای جنین خود را با حساب و کتاب انجام می دهد تا فرزندش بتواند با به پایان رساندن این دوران خود را با زندگی خارج از رحم تطبیق دهد. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که با پایان یافتن این دوره کوتاه، فصل زیبای در آغوش گرفتن فرزندتان آغاز خواهد شد. شما به عنوان یک مادر باردار باید متوجه باشید که در آغوش گرفتن نوزادتان، نه تنها شادی را برای شما به ارمغان می آورد، بلکه این موجود کوچک و ضعیف، خود مسئولیت بزرگی را تا آخر عمر برای شما تحمیل خواهد نمود. این مسئولیت ها فقط در مورد مراقبت از نوزاد برای یک یا دو سال اول زندگی او نیست، بلکه این فرایند یادگیری و آموزش مادام العمری را به پدر و مادر نوزاد تحمیل خواهد کرد. رز کندی، نیکوکار مشهور و مقتدر آمریکایی که جامعه امروزی، او را به خوبی می شناسد، در این مورد می گوید: "هنگامی که شما به عنوان یک پدر و مادر برای اولین بار نوزاد خود را در آغوش می گیرید، به تمام چیزهایی که می تواند بر او تاثیر بگذارند، فکر می کنید. این خود شروعی برای قبول یک مسئولیت فوق العاده سنگین است. این که شما به عنوان والدین نوزاد، چه کارهایی می توانید برای فرزند خود انجام دهید، بسیار مهم است، چون تاثیر زیادی بر او خواهد گذاشت، این تاثیرات فقط برای یک روز، یک ماه و یا یک سال نیست، بلکه برای تمام طول عمر او خواهد بود".

تغییرات بدنی مادر در هفته بیست و هشتم بارداری :

همان طور که شما وارد سه ماهه سوم دوران بارداری خود می شوید، نیاز بیشتری هم برای معاینه توسط پزشک متخصص زنان و زایمان خواهید داشت. بنابراین، از هفته بیست و هشتم بارداری به بعد شما می توانید به طور کلی، قرار ملاقات خود را با پزشک معالجتان را هر 15 روز یک بار انجام دهید. به دلیل این که ذهن هر مادر بارداری در کل دوران حاملگی او دچار نوعی ترس، شک و تردید و ناامنی است، پس او نباید از ملاقات با پزشک متخصص زنان و زایمان دریغ کند. دکتر معالج شما می تواند با استفاده از روش های مختلف درمانی، پاسخ تمام سوالاتی را که ذهن شما را درگیر کرده است بدهد و آرامشی را که این استرس ها از شما و همسرتان سلب کرده است، به شما بازگرداند. در سه ماهه سوم دوران بارداری خود لازم نیست که تا رسیدن قرار ملاقات بعدی با پزشک معالج خود، صبر کنید. به یاد داشته باشید که دکتر معالج هر فرد باید بیشتر از ملاقات حضوری، از طریق تلفن در دسترس بیمار خود باشد تا بتواند در مواقع لزوم، به مادر حامله و فرزند او کمک کرده و راهنمایی های لازم را به بیمار و همسرش بدهد. همچنین، لازم است بدانید که هر متخصص زنان و زایمانی موظف است که بیمار خود را تا مرحله آخر بارداری و اتمام کامل روند زایمان طبیعی و یا عمل سزارین یاری کند.

آکاایران: مادر و جنین درهفته بیست و هشتم بارداری(بخش اول)

همانطور که یک مادر حامله به روزهای آخر بارداری و تاریخ زایمان خود نزدیک می شود، رحم او نیز به آرامی بالاتر آمده و به اندازه 5/3 اینچ بالاتر از ناف او قرار می گیرد.
پس، بعد از هفته بیست و هشتم بارداری، پنهان کردن شکم مادر اصلا کار راحتی نخواهد بود و باردار بودن او می تواند توسط دیگران به راحتی احساس شود. در هفته بیست و هشتم بارداری به دلیل بزرگ شدن بیش از اندازه رحم مادر و اعمال فشار بر روده بزرگ او از این به بعد و تا زمان زایمان مشکل یبوست همراه و همدم مادر باردار خواهد بود، طوری که ممکن است به بروز مشکل بواسیر هم منجر شود. بنابراین، در این دوره از حاملگی، قرار دادن مقدار زیادی مواد غذایی فیبردار در رژیم غذایی روزانه شما به منظور جلوگیری از به وجود آمدن این وضعیت و بدتر شدن آن، بسیار مهم و ضروری است. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که افزایش میزان مایعات مصرفی روزانه، حتی اگر دفعات رفتن به دستشویی را در مادران باردار افزایش دهد، هم برای درمان یبوست دوران بارداری بسیار کمک کننده خواهد بود.
از آن جایی که در هفته بیست و هشتم بارداری اندازه رحم مادر افزایش می یابد، میزان سوزش سر دل او هم با بالا آمدن شکمش زیاد می شود که علت اصلی این تنش هم اعمال فشار بر معده او در دوران بارداری است. این تداخل اندام ها با هم هضم مواد مصرفی مادر باردار را دچار اختلال کرده و ممکن است به اسیدیته شدن و در نتیجه سوزش سر دل او هم منجر شوند. به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که اگر شما هم مانند سایر مادران در وسط شب از خواب بیدار می شوید اصلا کار غیرعادی نیست، چون اکثر مادران از بی خوابی در طول این مرحله از بارداری خود رنج می برند. بهترین راه برای مقابله با این مشکل می تواند انجام دادن زیاد کارهای خسته کننده و قرار گرفتن در محیط های پر سر و صدا باشد. همچنین، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از بی خوابی شبانه می توانید از خواب مکرر در وسط روز هم خودداری کنید، چون در هر صورت اگر شما در طول روز خواب روزانه خود را از دست داده و اساس خستگی کنید از بی خوابی شبانه بهتر است.
معمولا در هفته بیست و هشتم بارداری، فشار زیادی هم بر مقعد مادر حامله وارد شده و ممکن است دستگاه گوارش او را هم تنبل کند که ایجاد گاز و نفخ در معده مادر باردار از نشانه های این مشکل خواهد بود. خوردن 6 وعده غذایی در مقیاس کم و در طول روز، معامله بزرگی برای حل این مشکل دوران بارداری به شمار می-رود. با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری و با افزایش میزان ترشح استروژن و پروژسترون در خون مادر حامله، ممکن است گرفتگی بینی هم با افزایش گردش خون در غشاء مخاطی در بدن او بیشتر شود.
همچنین، در هفته بیست و هشتم بارداری قلب و سیستم گردش خون مادران باردار مجبور به اضافه کاری است، تا بتواند بدن او را سرپا نگه داشته و در تولید خون طبیعی بیشتر موفق باشد طوری که اکسیژن و مواد مغذی کافی را به جنین در حال رشد داخل رحم او ارائه نماید. علاوه بر این موارد به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که گردش خون بیشتر در بدن مادر باردار می تواند از کیسه آب جنین در مقابل ضربات و فشارهای وارده تا زمان رسیدن به بیمارستان و آماده شدن برای انجام زایمان طبیعی محافظت کند. خوب است بدانید که هنوز شما به عنوان یک مادر حامله که در هفته بیست و هشتم بارداری قرار دارید، نیاز به صبر و تحمل بیشتری خواهید داشت تا روزهای تقریبا زایمان خود را سپری کرده و بالاخره راهی بیمارستان شوید. در کل، به یاد داشته باشید که همین کارکرد خوب قلب و سیستم گردش خون در بدنتان به شما کمک خواهد کرد تا نوزاد خود را زودتر از موعد مقرر به دنیا نیاورید.

در مادر و جنین در ماه هفتم بارداری - هفته بیست و هشتم (بخش دوم) اختلال در عملکرد سمفیز پوبیس را بررسی خواهیم کرد.

.

منبع : mamanam.com