آکاایران:  

آیا مشکل تیروئید در روند بارداری تاثیرگذار است؟

آیا تا به حال تصور کرده اید که غده تیروئید مانند یک جعبه دنده کامل در زیر گردن شما قرار گرفته است؟ همه ما این غده پروانه ای شکل را که در سمت راست گردن قرار گرفته است، می شناسیم و می دانیم که این غده گردنی موجود در بدن انسان ها هورمونی تولید می کند که با کمک آن می تواند همه توابع و سلول های بدن را تحت کنترل کامل خود قرار دهد. عضو بسیار مهم در بین غدد درون ریز بدن هر فرد غده تیروئید او است که مکانی برای تولید "هورمون تیروئید" می باشد. اگر این غده با مشکل جدی مواجه نشود، می تواند اقدامات موثری را با انتشار در خون انسان انجام دهد. خواندن مقاله زیر، شما خانم ها را در مورد مسائل غده تیروئید و تاثیر آن بر ناباروری زنان آگاه خواهد کرد.

اهمیت وجود غده تیروئید در بدن انسان:

در ابتدا به یاد داشته باشید که ترشح طبیعی هورمون تیروئید، همه ارگان ها را در بدن انسان فعال می سازد. همچنین، ترشح این هورمون در رشد و عملکرد طبیعی مغز افزایش میزان تنفس، تقویت همگام سازی سیستم قلب و اعصاب، مدیریت دمای بدن، تنظیم چرخه قاعدگی در زنان و تنظیم سطح کلسترول خون، بسیار کمک کننده است. زنانی که دارای سطح TSH مناسب (یک ماده شیمیایی ترشح شده از غده هیپوفیز است که غده تیروئید را وادار به ترشح هورمون تیروئید می کند) و دارای بدنی سالم هستند، غده تیروئید آنها هم در حالت عادی فعالیت خواهد کرد، اما زمانی که میزان ترشح این هورمون در بدن فرد کاهش یابد، می تواند سبب بروز آسیب های جدی و خطرناکی در تمام سیستم های بدن انسان شود.
در حالی که ما به شما حق می دهیم تا از برخی تغییرات ایجاد شده در بدن خود که توسط کارکرد غیرطبیعی غده تیروئید رخ می دهد، نگران باشید اما حقیقت این است که علائم تیروئیدی در فرد می تواند گمراه کننده بوده و مشکلاتی غیر از آنچه که شما تصور می کرده اید را در بدن شما به وجود آورد. علاوه بر این موارد، لازم است به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید همان گونه که ترشح بیش از حد هورمون تیروئید می تواند به ترشح هورمون طبیعی hCG و استروژن در بدن شما و هر خانم دیگری آسیب برساند، باردار شدن شما را هم دشوار خواهد نمود. همچنین اگر شما باید به عنوان خانمی که در تلاش برای باردار شدن هستید، بدانید که کم کاری غده تیروئید هم مسئله ای بزرگ به شمار می آید، چون این بیماری نمی تواند تغییرات فیزیکی در بدن فرد به وجود آورد و درنتیجه اثرات آن قابل مشاهده نخواهد بود. بنابراین، تشخیص کم کاری غده تیروئید در بدن هر فردی سخت بوده و بعد از تشخیص هم نیاز به مراقبت های شدیدی خواهد داشت.

آیا داشتن مشکل تیروئیدی در روند بارداری تاثیر منفی می گذارد؟

اگر شما به عنوان زنی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، با مشکل اختلال در عملکرد غده تیروئید خود مواجه شده اید، بهتر است به جای غصه خوردن و آه کشیدن برای حل این مسئله از پزشکان متخصص غدد درون ریز کمک بگیرید. به عنوان یک خانم، در اولین گام به یاد داشته باشید که مشکل غده تیروئید قابل درمان می باشد!
امروزه در سراسر جهان، زنان بسیار زیادی وجود دارند که فرصت باردار شدن را به دلیل اختلالات غده تیروئید خود از دست داده اند، طوری که این مشکل تمام جوانب زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار داده است. اگر شما هم از جمله این بانوان هستید، آماده باشید تا در ادامه این مقاله، شما را از چگونگی مقابله با اختلالات تیروئیدی و باردار شدن در اسرع وقت آگاه کنیم. در ابتدا باید به یاد داشته باشید که عملکرد غده تیروئید در زنان می تواند بر روند تخمک گذاری آن ها تأثیر گذاشته و بارداری آن ها را هم دچار مشکل کند. همواره، به خاطر داشته باشید که افزایش ناگهانی میزان ترشح هورمون تیروئید و یا پایین بودن میزان ترشح آن در مراحل اولیه، باعث بر هم زدن چرخه قاعدگی زنان خواهد شد. انتظار می رود که بروز این مشکل اثرات روانی زیادی هم بر زنان بگذارد، اما لازم است بدانید که این افراد برای درمان، راهی جز صبر و مبارزه سخت با مشکل غده تیروئید خود ندارند.
از علائم و عوارض جانبی پرکاری غده تیروئید در بدن انسان ها می توان به پسرفت مستقیم سوخت و ساز بدن، بالا رفتن فشار خون، افزایش بیش از حد اشتها و عدم تحمل تغییرات دمای هوا اشاره کرد. همچنین، به وجود آمدن این شرایط نامساعد در بدن شما در دوران بارداری هم می تواند برای سلامتی خود شما و جنین داخل رحمتان خطرناک باشد.
علاوه بر این، کم کاری غده تیروئید هم در دوران بارداری یک مادر می تواند به همان اندازه خطرناک بوده و با نشانه هایی مانند افزایش وزن و افسردگی همراه باشد که بسیار مشکل ساز است. اما جالب است بدانید که از لحاظ پزشکی کم کاری غده تیروئید نسبت به پرکاری آن، کمتر می تواند بدن فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد.

آکاایران: تاثیر مشکل غده تیروئید در بارداری

معرفی برخی از اختلالات بالقوه غده تیروئید

هرگز فعالیت های بدنی و تلاش خود را برای داشتن فرزندی سالم به دلیل وجود مشکل غده تیروئید در بدن خود محدود نکنید، اما در طول دوران بارداری و یا فعالیت های مورد نیاز دیگر این دوران بروز هرگونه اختلال ناگهانی را در نظر بگیرید. در ادامه این مقاله، برخی از بیماری های شایع که به دلیل وجود مشکل غده تیروئید در بدن فرد بروز کرده اند و به منظور حفظ ایمنی مادر و نوزاد آینده او نیاز به درمان دارند، بیان شده است. مهم ترین این مشکلات عبارتند از:
الف: در ابتدا به یاد داشته باشید که پرکاری غده تیروئید و یا ترشح بیش از حد هورمون تیروئیدی، در صورت درمان نشدن می تواند منجر به بروز بیماری های کشنده در فرد مبتلا شود. همچنین، وجود این مشکل در بدن هر مادر بارداری هم می تواند باعث بروز عوارض شدیدی همچون سقط جنین، تولد قبل از موعد مقرر، رشد کم جنین و مبتلا شدن او به بیماری های قلبی شود.
ب. نوعی اختلال دیگر هم در غده تیروئید وجود دارد که با عنوان "طوفان تیروئیدی" شناسایی شده است. در این بیماری، به دلیل عملکرد ضعیف غده تیروئید، شرایطی مانند عرق کردن بیش از حد، تشنج و استفراغ در فرد بیمار به وجود می آید. اگر از فرد مبتلا به طوفان تیروئیدی، مراقبت درستی نشود و یا فرد، تحت درمان مناسبی قرار مگیرد، بیماری می تواند سبب به کما رفتن او گردد.
ج. کم کاری غده تیروئید و یا ترشح کم هورمون تیروئیدی، هم بسیار خطرناک است. در صورت عدم درمان مشکل کم کاری غده تیروئید، بیماری می تواند باعث بروز "هاشیموتو" در فرد شود. باید به عنوان یک خانم آگاه باشید که این بیماری یک نوع عارضه در سیستم ایمنی بدن به وجود می آورد که در آن ترشحات غده تیروئید بیش از حد کم شده و به دنبال آن کارکرد بدن هم مختل خواهد شد.
د. کما رفتن فرد، به ویژه مادران باردار به دلیل کم کاری غده تیروئید آن ها، می تواند وضعیت ذهنی و مغز او را بدتر کند.
مطالعه این مقاله که در مورد وجود اختلالات تیروئیدی در بدن است، به دلیل آشنایی شما با این مشکل و عوارض ناشی از آن می باشد و قطعا تمام نکات این اختلال در نظر گرفته نشده است. این نکته مهم را هم به یاد داشته باشید که اگر شما به عنوان یک بیمار در اسرع وقت، با افراد صاحب نظر و متخصصان غدد درون ریز مشورت کرده اید و در مصرف دارو و درمان خود کوتاهی نمی کنید، باید با اعتماد به نفس، مسیر درمان را تا آخر ادامه دهید. نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است که این اختلال فقط با انجام آزمایش تیروئید بلافاصله مشخص می شود. پس، شما فقط باید بعد از تشخیص، مطمئن شوید که آیا نیاز به مشاوره و مراجعه به یک متخصص را دارید و یا نه!

.

منبع : mamanam.com