آکاایران: آنچه باید در ماه پنجم بارداری بخورید بیان شد، اینک آنچه نباید بخورید را بخوانید.
حالا که شما به عنوان یک مادر باردار، به میانه راه دوران حاملگی خود رسیده اید در ادامه این مقاله، لازم است برخی از مواد غذایی را که شما باید در ماه پنجم بارداری خود را از خوردن آن ها اجتناب کنید، به روشنی بررسی شوند.

1. نوشیدنی های گازدار در ماه پنجم بارداری ممنوع :

به علت این که نوشیدنی های گازدار حاوی کافئین، شکر و کالری بسیار زیادی می باشند، مصرف آن برای زنان باردار توصیه نمی شود، چون شما مادر باردار، قطعا نمی خواهید کالری مورد نیاز خود را از منابع غیر اصولی و ضرردار دریافت نمایید. در عوض مادران باردار، با مصرف آب میوه های تازه و آب لیمو همراه با آب معمولی، می توانند علاوه بر رفع نیازهای بدن خود به مایعات، ویتامین های بیشتری هم برای رشد مناسب فرزند خود به دست آورند.

2. میوه هایی که شما در دوران بارداری مجاز به خوردن آن ها نیستید:

به یاد داشته باشید با این که میوه های استوایی حاوی ریز مغذی ها و فیبر بوده و در بهبود زخم ها نقش موثری بازی می کنند و همچنین هضم آن ها راحت و طعم شان هم عالی است، اما مصرف این میوه های گرمسیری در دوران بارداری قطعا یک ایده عالی نخواهد بود. پاپایا، انار و آناناس میوه هایی هستند که در القاء انقباضات رحمی در زنان باردار که منجر به سقط جنین می شود، بسیار اثر دارند. از مصرف گوشت کوبیده شده و عصاره پاپایا خام در دوران بارداری جدا خودداری کنید، زیرا آن ها حاوی آنزیم هایی هستند که منجر به شکسته شدن پروتئین ها در بدن مادر باردار خواهند شد.

3. سیگار کشیدن در ماه پنجم بارداری ممنوع :

بر اساس تحقیقات دانشمندان اثبات شده است که کشیدن سیگار در دوران بارداری، مانع رشد جنین و باعث ایجاد ناهنجاری های فیزیکی در او خواهد شد. کشیدن سیگار می تواند جنین را از دریافت اکسیژن کافی محروم کرده، و مانع رشد سیستم تنفسی او شود. همچنین مصرف سیگار توسط مادران باردار، باعث افزایش ضربان قلب جنین داخل رحم او شده و سلامتی جنین را به خطر اندازد. در نهایت، می توان اثبات کرد که سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری، منجر به سقط جنین در آن ها و یا باعث به دنیا آمدن نوزاد مرده در فرد سیگاری خواهد شد.

4. کاهش مصرف کافئین در دوران بارداری:

به یاد داشته باشید که چای و قهوه، هر دو حاوی کافئین هستند. بنابراین، شما به عنوان یک مادر باردار باید مصرف چای و قهوه خود را حداکثر به 2 فنجان در روز محدود کنید. ثابت شده است که مصرف کافئین زیاد در دوران بارداری، سبب بی قراری و بی خوابی در نوزادان پس از متولد شدن آن ها می شود، و شما به عنوان یک مادر باردار، قطعا نمی خواهید فرزندتان در روزهای اولیه بعد از تولد خود، بی وقفه گریه و ناله کند. متاسفانه باید بدانید که، شکلات هم کافئین بیش از حدی دارد و این را هم می دانیم که مقاومت در برابر خوردن این ماده غذایی خوشمزه بسیار سخت است، اما مادران باردار باید سعی کنند که مصرف شکلات را در این دوره به حداقل برسانند.

تغذیه ماه پنجم بارداری

5. اجتناب از مصرف مواد غذایی پرچرب در ماه پنجم بارداری:

باید به یاد داشته باشید که هنوز هم مانند زمان قبل از بارداری، شما اجازه ندارید که به خوش گذرانی با سیب زمینی سرخ کرده و یا پیتزاهای پرچرب بپردازید، چون در این دوران تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن شما و خوردن مواد غذایی به اندازه دو نفر، به اندازه کافی مقدار انرژی دریافتی شما را بالا خواهد برد. شما باید در این دوره از خوردن غذاهای پرچرب، چاق کننده و مواد غذایی کنسرو شده به شدت خودداری نمایید، زیرا افزایش وزن غیر طبیعی در دوران بارداری، می تواند عوارض ناخواسته ای در طول دوره حاملگی شما به وجود آورد.
باید بدانید که وقتی مادری به ماه پنجم بارداری خود می رسد، دیگر تمام اندام های فرزندش مانند مغز، قلب، کلیه ها و کبد شکل اولیه خود را به دست آورده اند ، ماه پنجم بارداری، شامل رشد بیشتر این اندام ها خواهد شد. همچنین تمام حواس های جنین در این مرحله شروع به رشد کرده، پوست او هم ضخیم تر خواهد شد.
جنین در ماه پنجم بارداری خود، نیاز به دریافت مقدار زیادی مواد مغذی برای رشد فیزیکی مناسب خود دارد. از سوی دیگر، استفاده از مواد غذایی ناسالم به جای مواد غذایی سالم و مقوی می تواند مانع رشد فرزند شما شود. به همین دلیل است که دانستن این که چه چیزهایی را در ماه پنجم بارداری از رژیم غذایی خود دور کنیم و چه چیزهایی را بیشتر مصرف نماییم، بسیار مهم است. پس، آگاهی شما به عنوان یک مادر باردار از بایدها و نبایدهای ذکر شده در این مقاله، قطعا کمک خواهد کرد تا ماه پنجم بارداری را با سلامتی پشت سر بگذارید.

.

منبع : mamanam.com