آکاایران: بسیاری از زنان باردار در طی دوران بارداری خوردن همه غذاها را برای کمک به رشد جنین خود لازم و ضروری می دانند. اغلب آن ها فراموش می کنند که مصرف برخی مواد غذایی در دوران بارداری ، ممکن است سلامتی آن ها و جنین داخل رحمشان را به خطر اندازد،اما مواد غذایی هستند که باید در ماه دوم بارداری خورده شوند ، این مواد را می توانید در آنچه باید در ماه دوم بارداری بخورید ، بخوانید .در ادامه این مقاله، لیستی از مواد غذایی را که شما باید در طول ماه دوم بارداری و در کل این دوران ، از رژیم غذایی دوران بارداری خود حذف نمایید، برایتان ارائه شده است :

1. گوشت نیم پز در ماه دوم بارداری ممنوع :

2. حذف پنیرهای نرم از تغذیه ماه دوم بارداری :

پنیرهای نرم، مثل پنیر بری نباید در طول ماه دوم بارداری مصرف شود. زیرا این نوع پنیرها شامل باکتری E.coli می باشند. زمانی که شما به عنوان یک مادر باردار از این نوع پنیرها مصرف می کنید، به احتمال زیاد در معرض خطر عفونت های بارداری قرار خواهید گرفت و سلامتی شما و فرزندتان به خطر خواهد افتاد.

3. ممنوعیت خوردن کبد یا جگر در ماه دوم بارداری :

از آنجا که شما به عنوان یک مادر باردار، به دنبال افزایش مقدار آهن در بدن خود هستید، ممکن است در نظر داشته باشید که خوردن جگر در ماه دوم بارداری، این نیاز شما را برطرف خواهد نمود. ولی با این حال، یکی از مواد غذایی که شما نباید در طول ماه دوم بارداری خود بخورید، همین جگر است. این ماده غذایی حاوی رتینول می باشد که می تواند سبب سقط جنین در این دوره از بارداری شود.

4. شیر غیر پاستوریزه در ماه دوم بارداری ممنوع :

اگر شیری که در ماه دوم بارداری از آن استفاده می کنید پاستوریزه نیست، هرگز آن را مصرف نکنید. به دلیل این که این نوع شیر حاوی میکروارگانیسمهای پاتوژن می باشد و می تواند سلامت شما را در معرض خطر قراردهد. همچنین، شیر غیر پاستوریزه ممکن است آلوده به میکروب سالمونلا و سایر باکتری های مضر باشد که برای سلامتی شما و فرزندتان خطرناک خواهد بود.

آکاایران: خوراکی هایی که نباید در ماه دوم بارداری بخورید

5. الکل،خط قرمز دوران بارداری :

در حال حاضر شما به عنوان یک مادر باردار ممکن است از مضرات مصرف الکل در این دوره از زندگی خود مطمئن باشید و بدانید که مصرف الکل در دوران بارداری برای سلامتی مادر و جنین بسیار خطرناک خواهد بود، چون مصرف آن می تواند باعث به وجود آمدن نقص در نوزاد شما به هنگام تولد شود. بنابراین، بهتر است به طور کامل از الکل و مشتقات آن در دوران بارداری دوری نمایید.

6.حذف تخم مرغ خام از تغذیه ماه دوم بارداری :

شما به عنوان یک مادر باردار نباید تخم مرغ خام یا نیم پز را در طول ماه دوم بارداری خود استفاده کنید، چون شما و جنین داخل رحمتان را در معرض خطر عفونت سالمونلا قرار خواهد داد. عفونت سالمونلا خود می تواند برای سلامتی شما و فرزندتان خطرناک باشد،بهتر است در طول دوران بارداری از خوردن مواد غذایی خام و نیم پز جدا خودداری کنید.

7.ممنوعیت گوشت فرآوری شده در ماه دوم بارداری :

در کل دوران بارداری، شما به عنوان مادر باید از خوردن انواع گوشت های فرآوری شده مانند کالباس برای وعده های غذایی مثل ناهار خودداری نمایید. این گوشت های یخ زده مستعد آلوده شدن به انواع عوامل بیماری زا می باشند. فراموش نکنید هر گوشتی را که در دوران بارداری می خورید، باید به خوبی پخته شده باشد تا تمام باکتری ها و میکروارگانیسم های مضر آن از بین رفته باشد.

8. خوردن ماهی خام در ماه دوم بارداری ممنوع:

اگر شما هنوز هم تمایل به خوردن سوشی و غذاهای دریایی پوست کنده مانند خرچنگ، خرچنگ دریایی و میگو دارید، لازم است بدانید که باید به عنوان یک مادر باردار، مصرف این مواد غذایی را در کل دوران بارداری خود به ویژه ماه های اول آن کنار بگذارید. اگر شما به عنوان یک مادر باردار، ماهی پخته شده را در رژیم غذایی خود قرار داده اید، لازم است از ماهی های خاصی نظیر قزل آلا و سالمون استفاده نمایید که سطح جیوه در آن ها پایین است.

 تغذیه در ماه دوم بارداری

9. خوردن خمیر کوکی در ماه دوم بارداری ممنوع:

شما به عنوان یک مادر باردار ممکن است به پختن کوکی در خانه علاقمند بوده و عادت داشته باشید که مزه خمیر کوکی را قبل از آن که آن را در فر قرار دهید، بچشید. لازم است بدانید که این کار بسیار خطرناک است و شما باید در دوران بارداری از این عادت خودداری کنید، چون خمیر کوکی شامل تخم مرغ خام می باشد و این بدان معنی است شما و فرزندتان در معرض خطر ابتلا به عفونت سالمونلا قرار خواهید داشت.

رژیم غذایی ماه دوم دوران بارداری:

شما مادر باردار باید به دنبال مصرف مواد غذایی سالم مانند سبزیجات و میوه های تازه باشید و اصلا مواد غذایی منجمد شده استفاده نکنید. در ماه دوم بارداری، شما باید مطمئن شوید که مقدار زیادی پروتئین از غذاهای مصرفی خود دریافت می کنید تا با این کار به رشد عضلات فرزندتان کمک کنید. همچنین، کالری مصرفی خود را در این دوره با مصرف مواد غذایی نشاسته دار افزایش دهید. اما سعی کنید زیاد سراغ مواد غذایی شیرین نروید. شما می توانید با داشتن یک ساعت مچی آنچه را که می خورید، زمان بندی نمایید. سعی کنید در این دوره، از خوردن مواد غذایی که بیش از حد شور، چرب و شیرین هستند خودداری کنید. در صورتی که شما به عنوان یک مادر باردار، در طول ماه دوم از بارداری خود از ویار صبحگاهی رنج می برید، نوشیدن جوشانده زنجبیل از ریشه زنجبیل واقعی درست شده یا چای بابونه را فراموش نکنید. سعی کنید در مورد مصرف مواد غذایی خود زیاد نگران نباشید. هنگامی که شما هفته دوازدهم بارداری خود را پشت سر گذاشتید، ویار صبحگاهی شما خود به خود ناپدید خواهد شد و پس از آن قادر خواهید بود که از یک رژیم غذایی سالم و مغذی برای حمایت از بارداری و فرزند خود پیروی کنید.

.

منبع : mamanam.com