آکاایران: خوردن چه غذاهایی در ماه اول بارداری مناسب نیست؟

برای هر زنی، ماه اول بارداری مانند ماه های قبل از بارداری او خواهد بود، حتی اگر شما به عنوان یک مادر باردار نخواهید کسی متوجه بارداریتان شود ( به جز کسانی که در زمان تهوع و استفراغ پیشتان هستند)، به آسانی می توانید این موضوع را مخفی کنید. اما، باید خودتان به عنوان یک مادر دقت داشته باشید که فراموش کردن آنچه که نباید در طول ماه اول بارداری خورده شود، می تواند برای جنین شما خطرناک باشد. حالا که شما از شنیدن خبر بارداری خود احساس سرخوشی می کنید، اگر در این ماه، مواد غذایی مصرف کنید که به فرزند متولد نشده شما آسیب برساند، بعدا احساس گناه و پشیمانی خواهید کرد. بنابراین، با دقت مراقب مواد غذایی موجود در رژیم غذایی خودتان در طول ماه اول بارداری باشید.

از خوردن مواد غذایی زیر در ماه اول دوران بارداری خود اجتناب کنید:

1. مواد غذایی که مصرف آن ها باعث وقوع انقباض در بدن مادر خواهد شد:

در طول ماه های اول بارداری شما، مادرتان و یا دیگر زنان مسن و با تجربه خانواده ممکن است به شما هشدارهایی درباره خوردن بعضی از مواد غذایی بدهند و شما را از خوردن این مواد باز دارند. لازم است بدانید که این نکته کاملا درست است و حق با آن هاست، چون مصرف مواد غذایی مانند آناناس، شیرین بیان و پاپایا خام در طول چند ماه اول بارداری برای سلامتی شما و فرزندتان خطرناک خواهد بود، زیرا این غذاها قدرت زیادی در ایجاد انقباض در بدن مادران در اوایل دوران بارداری دارند و ممکن است باعث دل درد، سقط جنین و یا بروز عوارض جدی در فرزند شما پس از زایمان شوند.

2. خوردن غذاهای دریایی در ماه اول بارداری:

همان طور که در بحث های قبلی گفتم، مواد غذایی دریایی به طور معمول حاوی مقادیر بالایی از متیل جیوه هستند، که این مواد حاوی ترکیباتی هستند که می توانند به شدت مانع رشد مغز جنین شما در ماه های اول بارداری شوند. از زمانی که دانستید باردار هستید و در ماه اول بارداری خود به سر می برید، و همچنین اگر خواهان تولد نوزادی سالم و سرحال هستید، بهتر است برای جلوگیری از بروز عوارضی که مصرف غذاهای دریایی در سلامتی شما و فرزندتان به وجود خواهد آمد، از خوردن بیش از اندازه غذاهای دریایی در دوران بارداری خودداری نمایید. اگر دکتر معالجتان به شما توصیه کرده است که رژیم غذایی شما در این دوران باید شامل انواع ماهی ها باشد، حتما از ماهی های آب های شیرین در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

3. مصرف انواع پنیرهای نرم در ماه اول بارداری:

مادران بارداری که در ماه اول بارداری خود به سر می برند، بهتر است از مصرف انواع پنیرهای نرم که عمدتا با شیر غیر پاستوریزه درست شده اند، اجتناب کنند. به یاد داشته باشید که مصرف آن ها می تواند حامل مسمومیت غذایی و باکتری های دیگری باشد، که سلامتی خود شما و فرزند داخل رحمتان را به خطر اندازد. علاوه بر این ها، مصرف پنیرهای نرم در دوران بارداری باعث ایجاد گازها در معده فرد مصرف کننده خواهد شد.

4. مصرف مواد غذایی بسته بندی شده در ماه اول بارداری:

اگر چه به دلیل تبلیغات زیاد، مواد غذایی فراوری شده با بسته بندی های دلپذیر ، وسوسه انگیز هستند، اما رژیم غذایی شما نباید در ماه اول بارداری شامل غذاهای فراوری شده و یا بسته بندی شده مانند آب میوه ها، شیر غلیظ شده، و غیره باشد، چون آن ها مملو از انواع باکتری های هستند، که می توانند باعث بروز بیماری در شما و فرزندتان شوند. به جای این مواد غذایی، توصیه می شود تا آنجا که می توانید آب تصفیه شده و تازه، سالاد میوه و سبزیجات (که در عرض 20 دقیقه به راحتی آماده خواهد شد) را انتخاب کنید.

 با خواندن در دوران بارداری این غذاها را نخورید تغذیه سالمی در دوران بارداری خواهید داشت.

.

منبع : mamanam.com