آکاایران: هفته ای که پشت سر گذاشته اید ، تغییرات زیادی در شما و جنینتان اتفاق افتاده اید ، اگر دوست دارید بدانید کوچولوی داخل رحمتان هفته پیش چه کارهایی کرده است ، مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری – ماه ششم را دنبال کنید.
در هفته بیست و چهارم بارداری ، لبخند از لبان مادران باردار دور نمی شود چرا که آن ها به هر اتفاقی به خاطر وجود فرزندشان لبخند می زنند! معمولا در این هفته از دوران بارداری، رحم مادر در حال رشد بیشتری خواهد بود، طوری که بالا آمدن روز به روز شکم او کاملا مشهود خواهد بود. اعتماد به نفس مادران حامله در هفته بیست و چهارم بارداری ، با امید این که به زودی فرزند خود را در آغوش خود می گیرند، افزایش خواهد یافت. خوب است بدانید که دوران بارداری و مادر شدن، در طول زندگی یک زن زیباترین تجربه و احساس را برای او رقم خواهد زد. در این دوران، مادر باردار تصور خواهد کرد که به عنوان یک زن ، چقدر خوش شانس بوده که خدا نعمت مادر شدن را به او عطا کرده است!
مهم نیست که یک زن با برنامه ریزی قبلی باردار شده باشد یا نه، مهم این است که او شایستگی خوشحال شدن و لذت بردن از این مرحله خاص زندگی خود را دارد. مانند سخن زیبای پاتریشیا هیتون که گفته است: "یک زن با داشتن تجربه بارداری ناخواسته و فاقد برنامه ریزی نیز سزاوار تجربه کردن شادی و لذت بردن از این دوران زیبای زندگی خود خواهد بود."
البته تجربه باردار شدن فاقد برنامه قبلی در برخی مواقع، می تواند برای مادر و خانواده او فوق العاده چالش-برانگیز باشد. با تغییرات فیزیکی، ذهنی و عاطفی که با پیشرفت دوران بارداری مادر، در قسمت های مختلف بدن او در حال وقوع هستند، همچنین، کنارگیری از مسافرت ها، خود می تواند سبب به وجود آمدن مشکلات زیادی در این دوران از زندگی یک مادر باشد. اما به عنوان مادر باردار نباید زیاد نگران باشید، چون مادران به اندازه کافی قوی هستند و می توانند از پس مسئولیت های سنگین این دوران هم برآیند. فقط به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که برای گذراندن این دوران حساس از زندگی خود، اصلا نیازی به قطع روال طبیعی حرکت زندگی ندارید، چون همه کارها خود به خود پیش خواهد رفت.

هفته بیست و چهارم بارداری :

اجازه بدهید تا در ادامه این مقاله، نگاهی کلی به تغییرات نوین ایجاد شده در بدن مادران باردار که از طریق رشد جنین در هفته بیست و چهارم بارداری رخ داده است. داشته باشیم.

تغییرات بدنی مادر در هفته بیست و چهارم بارداری :

معمولا تا آغاز هفته بیست و چهارم بارداری، هر مادر حامله ای از تغییرات یکنواخت و خسته کننده به وجود آمده در بدن خود ناراحت است، اما با پیشرفت این دوران و با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری، بدن او دچار تغییرات متنوعی خواهد شد. بنابراین، ممکن است اغلب مادرانی که تغییرات جدیدی را در بدن خود و فرزندشان تجربه کرده اند، دیگر ذهن خود را درگیر مسائلی که در آینده روی خواهد داد، نمی کنند.
با ورود مادر به هفته بیست و چهارم بارداری ، مشکلات او هم افزایش خواهد یافت، اما این امر نمی تواند پیش آمدن بسیاری از تغییرات در بدن او را تحت تاثیر قرار دهد. خوب است شما مادر باردار بدانید که از این به بعد، تمام تغییرات روانی، جسمی و عاطفی رخ داده در بدن شما متفاوت تر از قبل خواهد بود.
بنابراین، در طول این دوران زیاد نگران تغییرات بدن خود و فرزندتان نباشید، چون تغییرات منفی که ممکن است در بدن شما روی دهد شامل تغییراتی مانند بروز علائم کششی دردناک در عضلات رحم و خارش پوست شکم می باشد، که اگر شما یکی از خوش شانس ترین مادران باردار باشید، هم می توانید با رعایت اصول بهداشتی، استفاده از تجارب گذشتگان و کمک های دکتر معالج خود از این مشکلات هم به راحتی خلاص شوید.
هر چند بزرگ شدن شکم و برآمدگی آن در هفته بیست و چهارم بارداری هر خانمی، یک تغییر اساسی و دلپذیر در این دوران محسوب می شود، که اکثر مادران هم آن را خیلی دوست دارند، اما برخی از تغییرات به وجود آمده در این هفته از دوران بارداری ممکن است اصلا خوشایند مادران نباشد. از آن جایی که دوران بارداری مانند غلتکی است که به طور مداوم در حال حرکت می باشد، پس فراز و نشیب هایی را هم به دنبال خواهد داشت، که رویارویی با این چالش ها هم شما مادران عزیز را دچار بحران می کند. در ادامه این مقاله، برخی از تغییرات اصلی که در بدن مادران حامله در طول هفته بیست و چهارم بارداری آن ها روی می دهد و قابل مشاهده هم هستند، بیان خواهد شد. مهم ترین این تغییرات عبارتند از:

آکاایران: مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری(بخش اول)

1. تغییراتی بینایی مادر در هفته بیست و چهارم بارداری :

ممکن است بسیاری از زنان باردار ، در مورد تغییراتی که در چشم های آن ها در طول دوران بارداری رخ می دهد، آگاه باشند. اما مشکلاتی که در حس بینایی مادران با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری آن ها بروز می کند، موضوعی نیست که مانند ویار صبحگاهی بتوان به راحتی در مورد آن بحث کرد، چرا که بسیاری از زنان باردار اصلا متوجه بروز این تغییرات در چشم های خود نمی شوند.
به یاد داشته باشید که هفته بیست و چهارم بارداری، بینایی مادر حامله هم تحت تاثیر تغییرات فیزیکی و هورمونی قرار می گیرد، که تا به امروز در بدن او روی داده است. جمع شدن آب در زیر پوست خانم ها از ویژگی های مشترک دوران بارداری هر مادری است که همین آب احتباس شده، ضخامت و انحنای قرنیه چشمان آن ها را هم تحت تاثیر خود قرار می دهد. این مساله موضوعی است که شما مادر باردار نیاز به نگرانی در مورد آن دارید. اگر شما مادر باردار عینکی باشید، می توانید با افزایش درجه آن به بیشتر شدن قدرت بینایی خود کمک زیادی کنید. خشکی چشم مادران حامله هم هفته بیست و چهارم بارداری، یکی دیگر از مشکلات اساسی می باشد که ممکن است در دوران بارداری هر مادری رخ دهد. لازم است به یاد داشته باشید که خشکی چشم هفته بیست و چهارم بارداری شما، ممکن است با علائمی مانند التهاب و آب ریزش بیش از حد چشم همراه باشد. اما به خاطر داشته باشید که اغلب این تغییرات در بدن هر مادر بارداری بسیار ناچیز بوده و با متولد شدن نوزاد آن ها، به طور کامل از بین خواهد رفت.
شما مادر باردار این نکته مهم را هم به یاد داشته باشید که هرگز برای درمان مشکلات چشمی در دوران بارداری درمان لیزیک را انتخاب نکنید. اگر با ورود شما به هفته بیست و چهارم بارداری، تغییرات به وجود آمده در میزان دید چشم هایتان شما را بیش از حد آزار می دهد، حتما این نگرانی را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید، چون در برخی مواقع، این علائم می تواند نشانه ای از مبتلا شدن مادر باردار به بیماری پره اکلامپسی و یا دیابت دوران بارداری هم باشد.

2. مشکل هموروئید و بواسیر مادر در هفته بیست و چهارم بارداری :

نتایج تحقیقات اخیر دانشنمدان نشان داده است که بواسیر و هموروئید در طی دوران بارداری، یکی از مشکلات و بیماری های ناخواسته ای است که گریبان ده نفر از هر صد زن را در این دوره حساس از زندگی می گیرد. اگر شما ، مشکل بواسیر و هموروئید را از زمان قبل از باردار شدن احساس می کردید، لازم است بدانید که با آغاز دوران حاملگی شما، این مشکل هم بیشتر از قبل عود خواهد کرد. اگر هم شما جزء مادرانی هستید که این مشکل را تا به حال نداشتید، ممکن است با رعایت نکردن اصول درست تغذیه و نداشتن تحرک کافی در این دوران، این مشکل را برای اولین بار تجربه کنید. علاوه بر این موارد، لازم است به عنوان یک مادر باردار، این موضوع را هم به یاد داشته باشید که مشکل بواسیر و هموروئید می تواند در هنگام هل دادن نوزاد به بیرون از رحم مادر در طول زایمان طبیعی هم رخ دهد. در برخی مادران هم ممکن است در دوران شیردهی به نوزاد، به دلیل از دست دادن مایعات زیاد بدن، یبوست به وجود آمده تبدیل به بواسیر و هموروئید شود. به یاد داشته باشید که کمبود میزان فیبر و نبود مایعات کافی در رژیم غذایی مادر باردار و یا مادر شیرده هم ممکن است باعث به وجود آمدن یبوست در بدن آن ها شود، که این مشکل هم در طول زمان و در اثر درمان نشدن، خطر ابتلا به بواسیر در مادران باردار را افزایش می دهد.
علاوه بر موارد بررسی شده، دلیل دیگر مبتلا شدن مادران باردار به بواسیر و هموروئید وارد آمدن فشار زیاد بر وریدهای زیر رحم آن ها با بزرگ شدن جنین در حال رشد می باشد. نکته بسیار خوب و مثبتی که در مورد این مشکل وجود دارد این است که در اغلب موارد، مشکل بواسیر و هموروئید پس از زایمان نمودن مادر خود به خود از بین خواهد رفت. هر چند در برخی موارد، این مشکل همچنان تا یک سال بعد از زایمان مادران هم ادامه می یابد، اما بدانید که بالاخره درمان خواهد شد.
این نکته را به خاطر داشته باشید در مادرانی که مدت زایمان طبیعی آن ها بیشتر از حد معمول طول کشیده باشد، ممکن است برخی از مشکلات عمده مرتبط با بواسیر و هموروئید پس از زایمان در آن ها بیشتر دیده شود. اگر بیماری هموروئید و بواسیر در شما به عنوان مادر حامله شدید است، طوری که شما پس از هر بار مدفوع کردن خون ریزی دارید و یا در مدفوع خود خون مشاهده می کنید، به یاد داشته باشید که مداخله پزشک معالجتان برای درمان درد و قطع خونریزی ناشی از بواسیر الزامی است.

حتما در این هفته با مسائل زیادی روبه رو شده اید ، مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری – ماه ششم (بخش دوم) به بررسی ادامه تغییرات بدنی مادر پرداخته است.

.

منبع : mamanam.com