آکاایران: در این هفته تغییرات عمده ای در بدن شما مادر بارداری رخ میدهد ، اگر علاقه دارید بدانید در درون شما چه خبر است حتما مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری – ماه ششم (بخش اول) را دنبال کنید.

bxs1

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری ، جنین هم وارد دنیای کاملا پر سر و صدا خواهد شد، چون او اینک می تواند صداهای بیرون شکم مادرش را از طریق گوش های کوچک خود بشنود. لازم است بدانید که اکنون فرزند کوچک شما حتی ضربان منظم قلب مادر و صدای صحبت کردن او را هم به راحتی خواهد شنید. همچنین، حس شنوایی جنین داخل رحم شما در این دوره از بارداری کاملا رشد یافته است که یک تغییر بزرگ در بدن فرزند شما محسوب می شود. اما به یاد داشته باشید که تغییرات نوین بدان معنی نیست که شما مادر باردار باید استفاده از وسایل برقی پر سر و صدا را کنار بگذارید، صدای تلویزیون را کم کرده و یا از صدای پارس سگ فرار کنید. خودتان را زیاد خسته نکنید، چون رحم گرم و نرم شما نه تنها محیط امنی را برای فرزند کوچک شما سخته، بلکه از جنین داخل رحم شما هم در برابر انواع خطرات محافظت خواهد کرد. علاوه بر این، جنین با شنیدن صدای اطرافیان، با صدای کسانی آشنا خواهد بود که پس از تولد هم با آن ها زندگی خواهد کرد. در ادامه این مقاله، برخی از تغییرات به وجود آمده در بدن جنین که بیشتر در هفته بیست و سوم بارداری اتفاق می افتد، بیان شده است. مهم ترین این تغییرات عبارتند از:
• سیستم دهلیزی مغز جنین که تشخیص حرکات فعال را بر عهده دارد، تکمیل شده و در حال حاضر، می تواند چنین حرکاتی را به طور کامل احساس کند. از این رو، سعی کنید جنین داخل رحم خود را کمتر تحت تاثیر حرکات شدید قرار دهید.
• جنین داخل رحم با ورود هفته بیست و سوم بارداری، خود را برای حس کردن بوهای تازه و هوای بیرون از رحم مادر آماده می کند. اینک، ریه های او در حال آماده شدن برای تنفس سریع تر می باشند و ماده ای به نام "سورفاکتانت" به ریه های او اجازه می دهد تا هوا را از خود تخلیه کرده و جلوی تورم شکم و یا چسبندگی آنها را بگیرد. همین شرایط از سقط جنین در ادامه دوران بارداری هم جلوگیری می کند.
• با ورود هفته بیست و سوم بارداری، جنین داخل رحم شما در حال بلعیدن و ادرار کردن در داخل مایع آمنیوتیک بوده و این کار را هر روز به آسانی انجام می دهد. اما برای خالی کردن روده ها باید تا زمانی که به محیط خارج از رحم مادر قدم گذارد، صبر کنید.

• مایع آمنیوتیک معمولا 6-7 بار در هر روز از ناپاکی ها تمیز می شود و بدین ترتیب، محیطی به وجود می آید که نگرانی شما را در مورد آنچه که در جریان است و ممکن است وارد دهان جنین شود، از بین خواهد برد.
• دندان ها و چشم های جنین داخل رحم شما همچنان در حال رشد بوده و خود را برای قسمت های مختلف زندگی آماده می کنند.
• با ورود هفته بیست و سوم بارداری خود نوک سینه های کوچک جنین داخل رحم شما هم در حال رشد می باشند.
• همچنین، در این دوره از بارداری هم پوست فرزند شما با توجه به رشد شریان ها و وریدهای قابل-مشاهده، قرمز شده است.
• جنین هفته بیست و سوم بارداری از زندگی خود به زودی شروع به اضافه نمودن وزن خود خواهد کرد، طوری که وزن او در چهار هفته آینده دو برابر خواهد شد.
• پوست چروکیده جنین در هفته بیست و سوم بارداری با رشد لایه های چربی، شروع به پر شدن نموده و صاف و یکنواخت خواهد شد.
• اینک همه اعضای داخلی بدن جنین به خوبی رشد کرده اند و تنها نیاز به بلوغ قبل از تولد دارند.
• جنین داخل رحم شما در هفته بیست و سوم بارداری، تقریبا مانند یک نوزاد تازه متولد شده، کامل بوده و تنها فرق او ظریف تر و کوچکتر بودنش است. اگر به هر دلیلی، جنین زودتر از معمول به دنیا آمد، 25 الی 35 درصد شانس زنده ماندن را با تدابیر پزشکی خواهد داشت. اگر تمام هفته های دوران بارداری کامل شود، میزان بقای نوزاد متولد شده هم تا 90٪ افزایش می یابد. خوب است بدانید که با هر هفته بالا رفتن سن بارداری مادر شانس زنده ماندن جنین هم 26 الی 27 درصد افزایش خواهد یافت.

bxs2

جالب است بدانید که در حال حاضر، شما به عنوان یک مادر باردار باید اندازه فرزندتان را با اندازه میوه ها مقایسه کنید. باید بدانید که اندازه فرزندتان در این دوره از بارداری به اندازه یک انبه متوسط می باشد.
اگر در هفته بیست و سوم بارداری قد فرزندتان را از تاج سر تا پاشنه پای او اندازه بگیرید، طول قد او در حدود 5/10 تا 8/11 اینچ (حدود 28 سانتی متر) و وزنش تقریبا 500 گرم خواهد بود. اما چون جنین در این دوره از زندگی، با سرعت زیادی رشد می کند، به زودی قد و وزن او هم به اندازه کافی افزایش خواهد یافت.

bxs3

این نکته مهم را باید تمام اعضای خانواده و خود مادر حامله درک کنند که ذهن مادر در مرحله ای از دوران بارداری قرار گرفته که دچار فراموشکاری شدن آن، امری طبیعی است. اما شما مادر باردار نمی توانید برای این فراموشی تاوان بدهید و یا با آن سازش کنید. بنابراین، حتما باید دستورالعمل های ایمنی را که تاکنون و در هفته های قبل خوانده اید، دوباره بررسی کنید تا با استفاده از آن ها، دوران بارداری خود را با سلامتی و امنیت کامل سپری کنید. همچنین، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که تمام مسائل به وجود آمده در این دوران هم باعث می شود تا تفاوت های زیادی در مراحل بعدی زندگی شما به وجود آید.

bxs4

به عنوان مادر باردار سعی کنید عکسی خیالی از نوزاد آینده خود در ذهنتان ایجاد کنید. سپس با استفاده از مهارت های هنری خود، همراه با شریک زندگی تان تصویری جالب، از آنچه که درباره آینده او در فکر دارید، به وجود آورید. می توانید این تصاویر را نگه داشته و با تصاویر بعد از تولد فرزندتان مقایسه کنید. خوب است بدانید که در سال های بعد هم فرزندتان به این تصاویر با عشق نگاه خواهد کرد.
همچنین، می توانید از ورزش یوگا در بارداری هم کمک بگیرید تا بتوانید هم با مسائل فیزیکی بدن خود کنار بیایید و هم با افزایش وزن بیش از حد خود در دوران مبارزه کنید. همچنین، با انجام این حرکات ورزشی، حفظ تناسب اندام های جسمی و ذهنی را هم بیشتر تمرین کنید.
از آنجا که تعادل بدن شما مادر باردار به هم خورده است، هر کار و مهارتی را که برای متعادل نمودن بدن خود احتیاج دارید، هرگز فاقد راهنمایی افراد با تجربه و پزشک معالج خود امتحان نکنید. همچنین، کشش عضلات را قبل از تجربه کردن روال زایمان طبیعی هم به طور مداوم تمرین کنید.
حتما در مورد مسایل مهم دوران بارداری با پزشک معالج خود مشورت کنید. علاوه بر این ها، تغذیه مناسب بارداری با مواد غذایی مغذی و نوشیدن مقدار زیادی آب را در هر روز فراموش نکنید. همچنین، از نوشیدن نوشابه، قهوه و چای هم در دوران بارداری خود، به اندازه ممکن اجتناب نمایید. بهترین روش برای تغذیه سالم یک مادر باردار، استفاده از آب میوه و سوپ سبزیجات تازه خواهد بود.
اگر شما به عنوان یک مادر حامله شاغل هستید، حتما باید از الان برای روند زایمان و دوران پس از به دنیا آوردن فرزند خود برنامه ریزی کنید، چون معمولا، زمان کافی برای مرخصی گرفتن و استراحت بدنی مادران شاغل موجود نیست. خوشبختانه، در برخی موارد زنان حامله قادر خواهند بود حتی تا روز زایمان هم کار کنند.
پیش از آغاز هفته بیست و سوم بارداری خود، با توجه به برخی از عوارض و مشکلات این دوران، نمی-توانستید از هیچ چیزی لذت ببرید. حتی در برخی مواقع، قادر نبودید که راحت بخوابید و استراحت کنید، اما حالا وضع فرق کرده و به زودی شما بر اعصاب خود مسلط خواهید شد. پس حتما طرح هایی را برای استراحت نمودن در بستر گرم و نرم خود برنامه ریزی کنید، تا هم در هفته های باقی مانده از دوران بارداری خود استراحت کرده و هم سرگرم شوید.

bxs5

با گذر روزهای بارداری، شما به عنوان پدر آینده و همسر یک زن باردار، به زمان بیشتری برای بودن در کنار خانواده خود و به وجود آوردن پیوند عاطفی محکم با آن ها نیاز خواهید داشت. برای این کار می توانید از برنامه پرمشغله کاری خود در دوران بارداری همسرتان کم کرده و در عوض، این ساعات را در کنار همسر و فرزند خود باشید.
تصمیم بگیرید که تا چه زمانی می خواهید به سر کار بروید و بررسی کنید که آیا خواهید توانست برای کمک کردن به شریک زندگی خود، پس از زایمان او هم چند روزی مرخصی بگیرید. بعد از این، شما به عنوان پدر آینده و همسر یک زن باردار وظیفه دارید ذهن خود را تغییر داده و در برنامه ریزی های روزانه خود، نیازهای فردی را کنار گذاشته و نیازهای همسر و فرزندتان را در اولویت قرار دهید. همچنین، اگر شریک زندگی شما هم یک زن شاغل است، شما باید برای استخدام پرستار و یا بررسی مهدکودک های مناسب هم برنامه ریزی کنید.
به یاد داشته باشید که چند هفته اول بعد از زایمان، برای شما و همسرتان دوران آسانی نخواهد بود. پس، از حالا برای آماده سازی خودتان برای روبه رو شدن با مسائل بعد از زایمان هم اقدام نمایید. علاوه بر این ها، به عنوان یک پدر سعی کنید تا از این به بعد، تسلط بیشتری بر اعصب خود داشته باشید، تا بتوانید با آرامش بیشتری، فرزندتان را بعد از تولد در آغوش بگیرید.
مشارکت کردن در تمام کارهای مربوط به بچه و منزل برای ایجاد آرامش و هیجان در زندگی، احساس خوبی را برای هر دو نفر شما خواهد داد. به عنوان همسر یک زن باردار خوب است بدانید که تحمل سختی ها و مشکلات دوران بارداری بر بدن و ذهن شریک زندگیتان تاثیر زیادی گذاشته و او را ضعیف و عصبی کرده است، اما با در کنار او بودن می توانید احساس شادی و سرزندگی خود را به او هم انتقال دهید. همچنین، با این کار هر دو نفر شما احساس خواهید کرد که تحمل تمام تلخی های دوران بارداری ارزش یک لحظه در آغوش گرفتن فرزندتان را دارد.

.

منبع : mamanam.com