آکاایران: بدن مادر باردار در هفته بیست و دوم دچار تغییرات عمده ای میشود ، اگر می خواهید جزئیات این تغییرات را بدانید حتما مادر و جنین در هفته بیست و دوم بارداری – ماه ششم (بخش اول) را دنبال کنید.

bxs1

آیا به عنوان مادر می دانید که تغییرات به وجود آمده در جنین شما با ورود به هفته بیست و دوم بارداری، در چه حدی هستند؟ خوب است بدانید که نه تنها فرزند شما در این هفته از دوران بارداری به میزان فوق العاده ای رشد کرده است، بلکه رشد و بلوغ او تا زمان فرارسیدن زایمان هم ادامه خواهد داشت.
در هفته بیست و دوم بارداری، عضلات بدن جنین داخل رحم مادر در حال قوی تر شدن بوده و ضربات او به دیواره رحم مانع استراحت مادر شده و حتی ممکن است او را شگفت زده کند. اینک لازم است بدانید که فرزند شما روش پاسخ دادن به محرک ها را به خوبی یاد گرفته است. حتی ممکن است شما مادر باردار پاسخ جنین داخل رحم خود را با حرکات او نسبت به سر و صدای بلند، موسیقی آرام و لالایی احساس کنید. خوب است به یاد داشته باشید که خواندن لالایی آرام در دوران باردار، حتی پس از تولد فرزندتان هم برای او تسکین دهنده خواهد بود. به غیر از درک صداها، مغز جنین می تواند لمس شدن را از روی شکم مادرش احساس کند. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که این احساس در جنین داخل رحم شما با ورود به هفته های آینده دوران بارداری بیشتر هم خواهد شد.

همچنین هفته بیست و دوم بارداری زمان مناسبی برای رشد و تکامل اندام های تولید مثلی جنین هم به شمار می آید. اگر شما به عنوان یک مادر باردار در حال حمل یک جنین پسر باشید، بیضه های او شروع به رشد نموده و از شکمش بیرون خواهند زد، اما تا زمان تولد جای آن ها در کیسه بیضه امن خواهد بود. اگر هم جنین داخل رحم شما دختر باشد، رشد اندام تناسلی او بیشتر از پسران به چشم خواهد آمد. در واقع، در هفته بیست و دوم بارداری رحم و تخمدان های جنین شما در جای خود قرار گرفته و مهبل (واژن) او هم به خوبی رشد کرده است. با این تغییرات، دیگر جایی برای اتفاق افتادن بلوغ بیشتر دختر شما در هفته های آینده باقی نخواهد ماند. تغییراتی که ممکن است شما با نگاه کردن به فرزند خود در هفته بیست و دوم بارداری مشاهده کنید، عبارتند از:
• بلوغ اندام های تناسلی جنین داخل رحم شما
• رشد برجستگی پلک ها و ابروهای فرزندتان
• شکل گیری کامل ناخن تمام انگشتان جنین
• مشخص شدن کامل لب ها و تمایز آن ها از صورت جنین
• رشد کامل پانکراس فرزندتان
• رشد جوانه دندان ها در لثه های جنین
• پاسخ دادن فرزندتان به صداها و لمس کردن
• تکامل دستگاه گوارش و عملکرد سیستم دفع ادرار و مدفوع جنین
• رشد کامل مغز جنین
• رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن جنین
• شکل گیری و ذخیره سازی بافت های چربی در بدن جنین برای گرم کردن او پس از به دنیا آمدن

bxs2

خوب است بدانید که فرزند شما راه بسیار طولانی را از گذشته تا به حال طی کرده تا از اندازه خیلی کوچک مانند دانه یک میوه، به اندازه یک سیب بزرگ در آمده است. اینک با ورود به هفته بیست و دوم بارداری، او به اندازه یک پاپایا رشد کرده است. همچنین، وزن جنین داخل رحم شما در این هفته از دوران بارداری معمولا حدود 3/12 اونس و یا 350 گرم شده و اندازه قد او از تاج سر تا پاشنه پا هم تقریبا 19 سانتی متر (6/7 اینچ) می باشد.

bxs3

تمام دوران بارداری یک مادر ، زمان به وجود آمدن تغییرات بسیاری در بدن او و فرزندش است. بنابراین، شما مادر باردار به یاد داشته باشید که اجرای دقیق مراقبت های بهداشتی لازم برای محافظت از سلامتی مادر باردار و رشد مناسب فرزند داخل رحم او در این دوره از بارداری اهمیت بیشتری دارد. در ادامه این مقاله، چند نمونه از کارهایی که یک مادر حامله باید به خاطر داشته باشد، بیان شده است. این توصیه ها عبارتند از:
• یک مادر هنگام بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری باید دقت و مراقبت زیاد کند.
• مادر حامله هرگز نباید در دوران بارداری خود از نردبان بالا برود، چون ممکن است تعادل خود را از دست داده و سقوط کند که افتادن از ارتفاع در دوران بارداری، برای سلامتی مادر باردار و فرزند داخل رحم او بسیار خطرناک است.
• مادران باردار باید روزانه مقدار زیادی مایعات بنوشند تا از یبوست و هموروئید در مراحل بعدی دوران بارداری خود جلوگیری کنند. البته به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که نوشیدن آب ساده به اندازه کافی، خوب بوده و بسیاری از نیازهای شما و فرزندتان را در این دوران حساس برآورده خواهد نمود.
• افزایش ترشحات واژن مادران حامله در هفته بیست و دوم بارداری، باعث مرطوب شدن لباس زیر آن-ها می شود، که ممکن است احساس ناراحت کننده ای را در او به وجود آورد. استفاده از لباس زیرهای آستردار در دوران بارداری احساس تمیزی به مادر خواهد داد. استفاده از لباس زیرهای پنبه ای نیز در این دوران مفید خواهد بود، چون مادر باردار می تواند آن ها را زود به زود عوض کند.
• مادر باردار نباید در برنامه های روزانه خود، ورزش کردن را فراموش کند، چون جنین، به طور مداوم با لگد زدن در رحم مادر خود را برای روزهای بعد از زایمان آماده می کند. بنابراین ورزش در دوران بارداری نه تنها باعث قوی تر شدن عضلات مادر برای قبول مسئولیت انجام روال زایمان طبیعی شده، بلکه فرزند او را هم قوی تر خواهد کرد.
• در برخی از زنان باردار با آغاز هفته بیست و دوم بارداری، نیاز به عشق و توجه همسرش تا حدی افزایش می یابد که فراموش کردن آن کار آسانی نخواهد بود. به وجود آمدن این حالت در مادر باردار ناشی از تغییراتی است که در زندگی و بدن او به وجود آمده است.

اگر شما یکی از زنانی هستید که در طول دوران بارداری خود، میل جنسی در شما تا حد زیادی افزایش یافته است، این حالت می تواند برای شما و فرزندتان خطرناک باشد. تاکیدا به شما توصیه می کنیم که به دکتر معالج خود مراجعه کنید و در مورد چگونگی رابطه جنسی مناسب دوران بارداری با او صحبت نمایید.
فرد دیگری که شما مادر باردار باید در ذهن خود داشته باشید، فرزند بزرگترتان است. هر چند در حال حاضر شما می دانید که با داشتن یک کودک، به زودی صاحب فرزند دیگری خواهید شد و این موضوع را هم خوب می دانید که این کودک در بین شما و نوزادتان قرار گرفته است. بنابراین، احتمال دارد که نگهداری کردن از نوزاد نوین و برقراری تعادل بین او و کودک بزرگترتان بعد از زایمان، شما را دچار ترس و استرس کند، که داشتن این حالات در تمام مادران باردار طبیعی بوده و حتی ممکن است در برخی مواقع، بر روی اعصاب شما هم اثر بگذارد. پس، سعی کنید برای به دست آوردن آرامش بیشتر خود را با بایدها و نبایدهایی که دریافت می کنید، وفق دهید و تحمل و صبر خود را با عشق ورزیدن به کودک بزرگترتان در طول دوره بارداری تقویت کنید. همچنین، وقت بیشتری را برای صحبت کردن با او اختصاص داده و با حرف زدن بیشتر، او را آماده پذیرش خواهر یا برادر جدیدش بکنید.

آکاایران: مادر و جنین در هفته بیست و دوم بارداری (بخش دوم)

bxs4

آیا شما هم جزء پدران و مادرانی هستید که برای اولین بار صاحب فرزند می شوید؟ آیا شما به تازگی از دوست و یا سایر اعضای خانواده که به تازگی نوزادشان متولد شده است، ملاقات کرده اید؟ اگر نه، در ادامه این مقاله، شما را با نوزادی که تازه متولد شده آشنا خواهیم کرد، تا شما هم مانند سایر پدران و مادران نوین، خودتان را برای داشتن یک نوزاد کوچک آماده کنیم. مهم ترین این توصیه ها عبارتند از:
• یک نوزاد تازه متولد، چیزی شبیه به آنچه که در مجلات و یا رسانه ها نشان داده شده است، نمی باشد. هر چند چیزهای مفیدی در مورد نوزادان در این رسانه ها بیان می شود، اما در حالت کلی، داشتن نوزاد تازه به دنیا آمده، اتفاق بسیار متفاوتی است. بنابراین، لازم است به عنوان یک پدر و مادر نوین به خاطر داشته باشید که نوزاد تازه متولد شده ی شما بسیار حساس و شکننده بوده و با آنچه که شما و شریک زندگیتان در مورد داشتن یک نوزاد کوچک در ذهن خود دارید، فرق اساسی خواهد داشت.
• همچنین، شما می توانید با تجربه کردن و مشاهده حالات نوزادان دیگر، یاد بگیرید که چگونه می-توانید از نوزادی که تا این حد در معرض خطرات قرار دارد، مراقبت کنید و به هنگام برداشتن و در آغوش گرفت او از لغزیدن و افتادن این موجود کوچم جلوگیری نمایید.

bxs5

در بخش آخر این مقاله، چند نکته که پدران باید در ذهن خود برای کمک به همسر باردار خود درطول این مرحله از بارداری دارا باشند، بیان شده است، که مهم ترین آن ها عبارتند از:
• خوب است پدران آینده به خاطر دارا باشند که در این مرحله از دوران بارداری، پاهای همسر حامله ی آن ها قلب دومشان محسوب می شود، چون تورم پاها در او می تواند دردناک بوده و راه رفتن را برای او کاملا سخت کند. در این هنگام، ماساژ دادن پاها به روش های مناسب و توسط همسرش، احساس کاملا آرامش بخشی را به او خواهد داد. همچنین، انجام این امر می تواند زمان خوبی را برای بحث کردن و طرح برنامه برای بعد از زایمان را برای هر دوی آن ها فراهم کند.
• پدران آینده باید برای داشتن تماس های اضافی با همسر باردارشان قانونی عمل کرده و هرگز در این مورد افراط نکنند، چون داشتن رابطه جنسی افراطی در دوران بارداری، هم برای مادری و هم نوزاد داخل رحم او نگران کننده خواهد بوده و حتی در برخی مواقع، هم ممکن است باعث بیماری هر دوی آن ها شود. مواقعی وجود دارد که مادر باردار دچار حالات عجیب و غریب می شود، که شما باید به عنوان یک پدر او را درک کرده و به او بگویید که در همه حال کنارش خواهید بود. حتی اگر همسر شما این حالات را نداشته باشند، از آن جایی که ممکن است به زودی در طی هفته ها و ماه های دیگر فرزندتان به دنیا بیاید و دیگر وقتی برای محبت کردن به همسر خود نداشته باشید، پس تا دیر نشده او را در آغوش بگیرید و تا آنجا که می توانید به او محبت کنید.
• همچنین، به عنوان یک پدر به یاد داشته باشید که احساس ضعف در تمام مراحل بارداری در همسرتان به دلیل تغییراتی است که در بدن او اتفاق می افتد، بنابراین توصیه اکید داریم که زمان بیشتری را با شریک زندگی خود بگذرانید. تعطیلات عاشقانه آخر هفته، تماشای فیلم، صرف زمان در آبگرم و یا حتی فقط یک پیاده روی ساده از جمله کارهایی است که شما به عنوان همسر یک زن باردار و پدر آینده می توانید با همسرتان انجام داده و لحظات سخت دوران بارداری او را شاد و پر طراوت کنید.
پس به عنوان یک پدر و مادر به یاد داشته باشید که گرامی داشتن این لحظات نایاب و لذت بردن از زمان های خاص این دوره، آن ها را برای شما به یادماندنی خواهد کرد!

هرقدر به ماههای آخر نزدیک میشوید فکر خرید سیسمونی ذهنتان را مشغول میکند ، نکاتی ضروری برای انتخاب سیسمونی نوزاد میتواند به شما در این مورد کمک کند.

.

منبع : mamanam.com