آکاایران: حالا که شما مادر شده اید، ضروری است که به تغذیه دوران بارداری خود دقت کنید و مطمئن شوید که نیازهای بدن خودتان به مواد مغذی و نیازهای جنین در حال رشد برآورده می شود، اگر قبل از بارداری دارای وعده های غذایی منظم و سالم نبوده اید، لازم است که در دوران بارداری وعده های غذایی متعادل و مغذی داشته باشید.

1. آیا تغذیه دوران بارداری از رژیم غذایی افراد معمولی متفاوت است؟

 گنجاندن میوه ها و سبزیجات در تغذیه دوران بارداری:

شما می توانید این گروه مواد غذایی را به صورت تازه، منجمد، کنسرو و خشک شده مصرف کنید، هدف این است که حداقل پنج وعده در هر روز از میوه ها و سبزیجات در دوران بارداری مصرف کنید.

 استفاده از مواد غذایی نشاسته دار در رژیم غذایی دوران بارداری:

این گروه از مواد غذایی عبارتند از نان، ماکارونی، برنج و سیب زمینی سعی کنید مواد غذایی نشاسته دار را به صورت سبوس دار بخورید.

 مصرف غذاهای غنی از پروتئین در تغذیه دوران بارداری:

این گروه مواد غذایی عبارتند از گوشت فاقد چربی ، مرغ، ماهی، تخم مرغ و حبوبات (مانند لوبیا و عدس)، سعی کنید در رژیم غذایی بارداری خود حداقل خوردن دو وعده ماهی را در هفته (نه بیشتر) جای دهید.

 اضافه کردن غذاهای لبنی به لیست رژیم غذایی دوران بارداری:

این گروه مواد غذایی عبارتند از شیر، پنیر و ماست که حاوی کلسیم هستند و مصرف غذاهای لبنی در دوران بارداری به صورت روزانه ضروری است و حتما باید جزیی از تغذیه دوران بارداری شما باشد.
محصولات لبنی، ماهی های دریایی و نمک دریا منابع خوبی از ید هستند، شما در دوران بارداری نیاز به مقدار زیادی ید در رژیم غذایی، برای کمک به رشد جنین نیاز دارید.

آکاایران: سه نکته برای داشتن رژیم غذایی بارداری سالم

2. آیا در دوران بارداری، باید بیشتر غذا خورد؟

زمانی که شما باردار هستید، بدن کارآمدتر شده و از انرژی مواد غذایی دریافتی، بهتر استفاده می کند، این بدان معنی است که در واقع لازم نیست در شش ماه اول بارداری، کالری اضافی دریافت کنید، پس از آن هم، در سه ماه آخر، فقط نیاز به حدود 450 کالری اضافی در هر روز دارید ، ولی با این حال نباید تغذیه دوران بارداری در ماههای اول را دست کم بگیرید.
اشتهای شما در دوران بارداری، بهترین راهنما برای میزان غذای مصرفی است، ممکن است دریابید که اشتهای شما در دوران بارداری دچار نوسان شده است:
• در چند هفته ی اول بارداری، ممکن است اشتهای شما به طور چشمگیری کاهش یابد و ممکن است نتوانید مانند قبل در وعده های مناسب غذا بخورید، به خصوص اگر حالت تهوع و یا حالت بیماری در خود احساس کنید.
• در طول ماه های وسط بارداری، ممکن است اشتهای شما مانند روزهای قبل از بارداری بوده و یا کمی افزایش یافته باشد.
• در اواخر دوران بارداری احتمالا افزایش اشتها را در خود احساس کنید، اگر شما سوزش معده یا احساس درد معده بعد از هر وعده ی غذایی دارید، با تنظیم رژیم غذایی بارداری خود ، با مصرف مواد غذایی در وعده های کوچک و مکرر این مشکل رفع می شود.
به خاطر داشته باشید که مواد غذایی را زمانی بخورید که گرسنه هستید، باید به طور پیوسته یک توازن مناسب در مصرف غذاها به دست آورید، تا رشد جنین شما طبیعی باشد.

  تغذیه دوران بارداری

3. آیا در دوران بارداری، داشتن رژیم لاغری مضر است؟

رژیم غذایی لاغری در دوران بارداری می تواند به شما و جنین درحال رشدتان آسیب برساند، با برخی از رژیم های غذایی آهن، اسید فولیک، ویتامین ها و دیگر مواد معدنی مهم به مقدار خیلی کمی به بدن می رسد، به یاد داشته باشید، افزایش وزن یکی از نشانه های مثبت برای داشتن یک بارداری سالم است. بنابراین اگر شما غذاهای سالم، تازه و بی خطر بخورید، افزایش وزن شما جای نگرانی ندارد، اگر اضافه وزن دارید، می توانید رژیم غذایی بارداری خود را با حذف غذاهای پرچرب و قندها و ورزش بهبود بخشید با این حال، با دکتر خود قبل از تغییرات در مورد میزان تغذیه دوران بارداری و انجام ورزش در دوران بارداری مشورت کنید.

.

منبع : mamanam.com