آکاایران: در مادر و جنین در هفته بیستم بارداری – ماه پنجم تغییرات بدنی مادر و  جنین را خواندید ، در ادامه آنچه در هفته بیست و یکم رخ میدهد را می خوانید .

روز به روز که شما مادر باردار رو به به جلو حرکت کرده و فراز و نشیب های دوران بارداری را پشت سر می گذارید، شرایط بدنی شما و فرزندتان بهتر خواهد شد. معمولا این روزهای خوب در هر مادر بارداری، بعد از پایان نیمه اول این دوران آغاز می شود.
بنابراین، شما هم مانند سایر مادران باردار از این پس و با آغاز هفته بیست و یکم بارداری خود، باید سعی کنید تا به پیاده روی های کند اردک وار خود عادت کنید، چون شما مجبور هستید تا نوزده هفته دیگر و یا حتی مدت بیشتری به همین منوال، زندگی کنید. علاوه بر این، در مورد دست و پا چلفتی شدن خودتان و روش راه رفتن جدیدتان هرگز احساس گناه نکنید، تنها به یاد داشته باشید که تمام این موارد گذرا هستند.

هفته بیست و یکم بارداری :

با آغاز هفته بیست و یکم بارداری ، افزایش ترشح هورمون های بارداری نه تنها به برآورده شدن نیازهای جنین در حال رشد کمک می کنند، بلکه ساختار بدنی مادر باردار را هم تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که در این هفته از دوران بارداری احتمال دارد تغییراتی مانند شل شدن تمام مفاصل استخوان ها، افزایش حجم خون، تغییر مرکز ثقل بدن و یا نوسانات فشار خون در بدن شما به وجود آید. همچنین، در این دوران با بزرگ شدن اندازه شکم مادر باردار ، موقعیت های ناراحت کننده و مشکلات خواب زیادی هم در بدن او به وجود می آید.
به عنوان مادر باردار لازم است به خاطر بسپارید که اکنون، جنین داخل رحم شما با ورود به هفته بیست و یکم بارداری، صبر و شکیبایی شما را با فعالیت زیاد و لگد زدن به دیواره ی رحم آزمایش خواهد کرد. در چنین شرایطی به شما مادر باردار توصیه می شود تا به این واقعیت فکر کنید که به زودی و در یک چشم به هم زدن، دوره بارداری شما تمام شده و نوزادتان به دنیا خواهد آمد. پس سعی کنید به عنوان یک مادر باردار تا آن جا که می توانید استراحت کرده و نیروی بدنی خود را افزایش دهید. همچنین بهتر است تا از لحظه لحظه این دوران زندگی خود با تحت نظر نگه داشتن میزان وزنتان تا رسیدن زمان زایمان لذت ببرید.

تغییرات بدنی مادر در هفته بیست و یکم بارداری:

حالا که شما به نیمه دوم از دوران بارداری خود رسیده اید، شاهد تغییرات باور نکردنی در بدن خود و فرزند داخل رحمتان خواهید بود. در ادامه این مقاله، تغییراتی را که در بدن یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و یکم بارداری رخ می دهد، بیان خواهد شد، که مهم ترین این تغییرات عبارتند از:
• اینک اندازه شکم مادر حامله در هفته بیست و یکم بارداری او به حدی رسیده است که او دیگر نمی-تواند آن را از دوستان و اطرافیان خود پنهان کند، مگر این که با کمک لباس های گشاد، برای این پنهان کاری تلاش مضاعفی کند.
• شما مادر باردار، در این دوره از زندگی خود و فرزندتان، تغییرات زیادی را در ظاهر شکم و ناف خود مشاهده خواهید کرد. شاید هم شما جزو مادرانی باشید که در حال حاضر و با ورود شما به هفته بیست و یکم بارداری، هنوز شکمتان تخت به نظر برسد. اما به زودی جنین در حال رشد شما، با بزرگ تر شدن فضای زیادی را در داخل رحمتان اشغال نموده و آن را به سمت بیرون فشار خواهد داد.
• معمولا در این هفته از دوران بارداری، رحم مادر باردار در حالت درازکش تقریبا 2/1 اینچ بالاتر از ناف او قرار می گیرد، که در این صورت، مادر باردار خود می تواند به وضوح این برآمدگی را بر روی شکمش احساس نماید.
• با ورود مادر حامله به هفته بیست و یکم بارداری، نه تنها فقط شکم او رشد کرده و بزرگ می شود، بلکه ممکن است سینه های او هم بزرگ شده و در برخی موارد هم پاها و یا دست های مادر باردار متورم به نظر خواهد رسید.
• لازم است به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که میانگین افزایش وزن شما در هفته بیست و یکم بارداری، حدود 15 پوند است. همچنین باید بدانید که در این دوران هیچ راهی موجود نیست که بتوانید از غذا خوردن با اشتهای زیاد جلوگیری کرده و آتش اشتها را در بدن خود خاموش گرداند.

علاوه بر این تغییرات، برخی از تحولات دیگری هم که بیشتر مادران حامله در طول هفته بیست و یکم بارداری خود احساس خواهند کرد، عبارتند از:

1. گرفتگی عضلات و درد شدید با آغاز هفته بیست و یکم بارداری:

با ورود مادر حامله به هفته بیست و یکم بارداری تغییرات زیادی در بدن او رخ خواهد داد که از جمله این تحولات می توان افزایش درد بدن و گرفتگی عضلات بدن، به ویژه در پاهای او را نام برد. آغاز هفته بیست و یکم بارداری وقت مناسبی است تا مادر حامله، پاهای خود را مثل یک ملکه همیشه کمی بالاتر از سطح بدن خود قرار دهد. همچنین، به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که با افزایش وزن و ورود به هفته های بالاتر از دوران بارداری خود شما باید از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و آپارتمان نشینی هم تا حد امکان خودداری کنید. علاوه بر این ها هر مادر بارداری در هفته بیست و یکم بارداری به منظور حفظ سلامتی خود و رشد مناسب فرزند داخل رحمش باید از لباس های راحتی و گشاد استفاده کند.

2. افزایش شور و نشاط در خلق و خوی مادر در هفته بیست و یکم بارداری:

معمولا با آغاز نیمه دوم از دوران بارداری هر مادری، حس صلح و امنیت در او تقویت می شود. زمانی که یک مادر حامله از نیمه اول دوران بارداری خود عبور کرد، یک نقطه عطف بزرگ در زندگی او نمایان خواهد شد، طوری که تغییرات اساسی و مثبتی در خلق و خوی او بروز خواهد کرد. در واقع، می توان ادعا کرد که با آغاز هفته بیست و یکم بارداری، بسیاری از مادران ممکن است بر خلاف اوایل دوران بارداری خود، دوباره کنترل خلق و خوی خود را به دست بگیرد.
غیر از موارد مثبت فوق، در برخی از مادران باردار ممکن است علائم و ناراحتی های نیمه اول دوران بارداری باز هم ادامه یافته و آن ها را زحمت بیاندازد. اما، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در حال حاضر، بدن شما به راحتی در حال مقابله با این علائم است. خوب است بدانید که با ورود مادران حامله به هفته بیست و یکم بارداری خود، سوزش سر دل در آن ها ادامه خواهد یافت، چون رحم همچنان با رشد خود فشار شدیدی را به سمت بالا وارد می کند. همچنین، در هفته بیست و یکم بارداری انقباضات رحمی هم در مادران باردار افزایش خواهد یافت.

3. بروز کلاسما یا ماسک حاملگی در هفته بیست و یکم بارداری:

نگاه کردن به ظاهر یک مادر حامله در هفته بیست و یکم بارداری، شما را متوجه کلاسما خواهد کرد، که با عنوان "ماسک حاملگی" شناخته شده است. همچنین، برخی پزشکان این تغییر را با نام "ملاسما" یا "Chlosma" نیز می شناسند. در واقع، کلاسما یک بیماری پوستی در دوران بارداری است که به صورت نقاط و لکه های تیره بر روی پوست صورت مادر باردار ظاهر می شود. این مشکل، به دلیل افزایش رنگ پوست مادر باردار که ناشی از تغییرات هورمونی در بدن او است، اتفاق می افتد که به طور معمول، بیشتر گونه ها و پیشانی مادر را پوشش می دهد.
زیاد نگران نباشید، چون این مشکل فقط 50 درصد از زنان باردار را تحت تاثیر خود قرار می دهد. پس، این احتمال خوب هم وجود دارد که شما در میان این مادران نباشید. از کلاسمای دوران بارداری می توان با پوشاندن صورت توسط کرم های ضدآفتاب و حفاظت پوست از اشعه های مستقیم خورشید جلوگیری کرد. به یاد داشته باشید که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مستقیم نور خورشید، شانس ابتلا به این لکه های تیره را در مادران باردار افزایش خواهد داد.

بدن مادر در این هفته دچار تغییرات بسیاری میشود ، چند مورد از آنها را در این مطلب خواندید ، ادامه تغییرات بدنی مادر را در مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری – ماه ششم (بخش دوم) دنبال کنید.

.

منبع : mamanam.com