آکاایران: در بدن مادر باردار اتفاقات جالبی در حال رخ دادن است، در مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری – ماه پنجم (بخش اول) گوشه ای از این تغییرات را خواندید ، در ادامه مطالب جالبی درباره جنین در این هفته را خواهید خواند.

تغییرات جنین در هفته نوزدهم بارداری:

رشد جنین در در هفته نوزدهم بارداری به اندازه ای است که بدن او، از تاج سر تا کف پا، قابل اندازه گیری می باشد. در نتیجه، در این هفته از بارداری، جنین با حسن نیت اجازه خواهد داد تا پزشک معالج شما بتواند قد او را از سر تا پا اندازه گیری کند. همچنین، برخی از تغییرات مهم دیگری که در هفته نوزدهم بارداری در جنین به وقوع می پیوندد، عبارتند از:

1. کسب مهارت های حرکتی توسط جنین در هفته نوزدهم بارداری:

2. افزایش رشد شناختی در جنین در هفته نوزدهم بارداری:

با آغاز هفته نوزدهم بارداری، مغز جنین داخل رحم شما، با اضافه کاری در حال رشد دادن میلیون ها نورون حرکتی- اعصابی است که به ماهیچه های مغز او کمک می کند تا بهتر با سایر قسمت های بدن ارتباط برقرار کند. او همچنین، در حال تشکیل دادن اتصالات پیچیده مورد نیاز بدن خود است تا بتواند سلول های عصبی که به منظور افزایش حس لامسه، چشایی، بویایی، بینایی و شنوایی در اختیار بگیرد، را به کار بگیرد.

3. یادگیری الگوی خواب توسط جنین در هفته نوزدهم بارداری:

به عنوان یک مادر باردار، جالب است بدانید که جنین داخل رحم شما در هفته نوزدهم دوران بارداری، تقریبا 20 ساعت را می خوابد، به همین دلیل است که انتظار می رود پس از به دنیا آمدن هم، فرزندتان تا مدت ها در گهواره خود به راحتی بخوابد و برای ساعات طولانی بیدار نشود. در واقع، می توان ادعا کرد که نوزادان الگوی خواب خود را از دوران بارداری مادرشان، در رحم آن ها یاد گرفته و آن را تا مدتی بعد از تولد هم نگه خواهد داشت. علاوه بر این ها، خوب است بدانید که فقط در موارد بسیار نادری، جنین فعال بودن خود را با لگد زدن و حرکت در محیط رحم، به مادر خود نشان خواهد داد، بقیه زمان ها را در استراحت کامل به سر خواهد برد.

4. شکل گیری و رشد تخمدان های جنین در هفته نوزدهم بارداری:

معمولا، یک نوزاد دختر سالم در هنگام تولد با تخمدانی که بیش از 6 میلیون تخمک در آن قرار دارد، به دنیا خواهد آمد. فراموش نکنید که همین تخمک ها، نقش مهمی در تولید مثل آینده او خواهند داشت.

5. تغییرات ظاهری جنین در هفته نوزدهم بارداری :

لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که بدن جنین داخل رحم شما، با ورود به هفته نوزدهم بارداری، شروع به تکمیل شدن خواهد نمود و دست ها و پاهای کوچک او نسبت به هفته های قبل، رشد بیشتری خواهند کرد.

6. عملکرد کلیه های جنین در هفته نوزدهم بارداری:

کلیه های جنین در هفته نوزدهم بارداری او، ترشح ادرار به داخل کیسه آمنیوتیک را شروع خواهند کرد. جالب است بدانید که جنین شما، دوباره ادرار تولید شده را می نوشد.
در هفته نوزدهم بارداری، پدر و مادر جنین باید مراقب دریافت صداهای بلند یا ناخوشایند توسط فرزند متولد نشده خود باشند، چون جنین در این دوره می تواند با شنیدن صداهای ناخوشایند و بلند والدین خود، ناراحت شود. بنابراین، به عنوان یک پدر و مادر نوین، سعی کنید تا با حفظ آرامش خودتان، تا حد امکان محیط اطراف را برای زندگی آرام فرزندتان آماده نمایید. به عنوان مادر باردار مطمئن باشید که فرزندتان احساسات شما را از روی آنچه که شما به آن فکر می کنید، به خوبی درک خواهد کرد. همچنین، شما مادر باردار اجازه دهید تا اعضای خانواده با قرار دادن دست خودشان بر روی شکم شما، به صحبت کردن با جنین بپردازند. فرزند شما او صدای آن ها را دریافت خواهد کرد و این مورد به او پس از تولد هم در تشخیص صدای اطرافیان کمک زیادی خواهد نمود. همچنین، خوب است بدانید که مادر باردار در طول دوران بارداری خود با گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش، می تواند احساس صلح و دوستی را در فرزند خود تقویت کند، اما به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که باید برای رقصیدن و پایکوبی مدتی صبر کنید !

آکاایران: مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری (بخش دوم)

اندازه جنین در هفته نوزدهم بارداری :

به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که اندازه جنین شما در هفته نوزدهم بارداری، از نظر چشمی به اندازه یک سیب متوسط می باشد. اندازه قد او حدود هم در این هفته از دوران بارداری 6 اینچ (حدود 15 سانتی متر) و اندازه وزنش در حدود 5/8 اونس (حدود 250 گرم) خواهد بود.

مراقبت از مادر باردار و جنین در هفته نوزدهم بارداری:

با آغاز هفته نوزدهم بارداری، تغییرات ناگهانی به وجود آمده در ظاهر مادران باردار، برای شریک زندگی آن ها بسیار تعجب آور خواهد بود. همچنین، انتظار پوشیدن لباس های تنگ هم برای یک یا دو سال دیگر، فکری بیهوده به نظر خواهد رسید. میل جنسی مادران حامله در هفته نوزدهم بارداری در حال شکوفا شدن بوده وحتی ممکن است از شریک زندگی خود برای انجام این کار هم کمک بخواهند. با زیاد شدن ترشح هورمون استروژن در این دوره از بارداری، جریان خون به طرف رحم و کل منطقه لگن مادر باردار افزایش می یابد.

بهتر است این نکته را هم خوب به خاطر بسپارید که ترشحات مهبلی مادران حامله در هفته نوزدهم بارداری بسیار افزایش خواهد یافت. همچنین، در این هفته از دوران بارداری، حساسیت سینه ها و نوک آن ها هم بیشتر خواهد شد. افزایش و کاهش میل جنسی در مادران حامله در هفته نوزدهم بارداری، می تواند به دلیل تغییرات هورمونی بدن او باشد.
برخی از زنان و مردان بر اساس برخی اسطوره های قدیمی، در دوران بارداری نگران صدمه دیدن جنین به خاطر داشتن رابطه جنسی هستند. اما خوب است این نکته مهم را به یاد بسپارید که به جز در برخی بارداری های خاص که در آن پزشک معالج، به زن و شوهر توصیه می کند تا از رابطه جنسی خودداری کنند، هیچ احتمالی برای صدمه دیدن جنین در هنگام رابطه جنسی در دوران بارداری موجود نیست، چون مایع آمنیوتیک و گردن رحم مادر باردار، محافظت از جنین را به عهده دارند.

آیا مصرف گیاهان دارویی در طول هفته نوزدهم بارداری بی خطر است؟

بسیاری از مردم این تصور اشتباه را دارند که همه گیاهان طبیعی و داروهای گیاهی، همیشه و برای هر فردی حتی برای مادران باردار هم بی خطر هستند. شما مادر باردار، این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که مصرف بعضی از گیاهان خاص و داروهای گیاهی می تواند در طول دوران بارداری برای سلامتی شما و فرزند داخل رحمتان خطرناک باشد. حتی اگر شما مادر باردار ، این گیاهان دارویی را قبل از آغاز دوران بارداری خود هم فاقد هیچ مشکلی مصرف می کردید، ممکن است مصرف آن ها در دوران بارداری شما باعث سقط جنین، تولد نوزاد نارس، انقباضات رحمی و یا آسیب رسیدن به جنین داخل رحم شما شود. به عنوان مثال اگر یک گیاه ملین ساده مانند گیاه سنا یا گیاه رزماری در دوران بارداری به صورت خوراکی مصرف شود، می تواند منجر به سقط جنین شود. جالب است بدانید که در دوران بارداری، مصرف برخی گیاهان دارویی می تواند حتی خطرناک تر از مصرف بسیاری از داروهای شیمیایی باشد. بنابراین، در ادامه این مقاله، لیستی از گیاهان ناامن که ممکن است بعضی از زنان در دوران بارداری خود، آن ها را مصرف کنند، بیان شده است. این گیاهان دارویی عبارتند از:
• برگ نخل اره - بادبزنی
• گلدن
• افدرا
• Yohimbe
• گل شور
• Cohosh سیاه
• Cohosh آبی
• بابونه رومی
• پونه
• قاصدک
• بابونه آلمانی
• گزنه
• آلوئه را
• جینسنگ (آمریکا و کره ای)
• گل پامچال
• گاوچشم یا گل مینا
• کاوا کاوا

 بارداری هفته به هفته

نکاتی مهم برای کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

شما به عنوان یک همسر و پدر آینده می توانید با لذت بردن از اوقات فراغت مانند صرف شام به همراه همسر باردارتان در یک مکان عجیب و غریب، به او هم اطمینان دهید که عشقتان به او به دلیل تغییر شکل ظاهری بدنش و وضعیت موجود، فرقی نکرده است. همچنین، به یاد داشته باشید دیدن این صحنه که همسرتان می تواند پس از گذراندن سه ماهه اول بارداری خود، مواد غذایی را با حرص و ولع خاص و با اشتها بخورد، احساس لذت بخشی به شما خواهد بخشید.
در هفته نوزدهم بارداری، برخی از تغییرات حیاتی در بدن همسرتان اتفاق می افتد، که لازم است شما هم در مورد آن ها مطالعاتی داشته باشید. اما نکته مهم این است که برای لذت بردن از هر لحظه لحظه این مرحله از زندگی خود، همسرتان را در آغوش گرفته و همیشه با او همراه شوید. به عنوان یک پدر، لازم است بدانید که تغییرات به وجود آمده در بدن همسرتان ارزش ناراحت شدن را ندارند و کاملا ناپایدار و گذرا خواهند بود.
حتما این نکته را هم به عنوان پدر و مادران آینده به یاد داشته باشید که جنین در شکم مادر آنچه را که مادرش احساس کند، کاملا درک خواهد کرد. پس، همیشه خوشحال باشید و شاد بودن در تمام مراحل زندگی را به فرزند خود آموزش دهید.

 قطعا شما مادر باردار برای انتخاب نوع زایمان خود مردد هستید ، در مقاله 10 راه ساده کاهش درد زایمان طبیعی راههای کاهش درد زایمان طبیعی گفته شده است ، شاید با خواندن این مطلب به تصمیم شما در این باره کمک کند.

.

منبع : mamanam.com