آکاایران: آنچه در هفته پانزدهم بارداری رخ می دهد را در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته پانزدهم بخوانید.

به عنوان یک مادر باردار تقریبا 5 الی 6 هفته قبل، در مورد بارداری خود مطمئن نبودید. اما در نهایت، آغاز این دوران نوین را با ظاهر شدن علائم اولیه بارداری و تغییرات به وجود آمده در بدن خود احساس کردید. حالا دیگر شما هم مانند اکثر مادران باردار، با اطمینان از وجود فرزندتان می توانید نفس راحتی بکشید و از ادامه این دوران دلپذیرتر لذت ببرید. اگر مادری در هفته شانزدهم بارداری، از وجود جنین در رحم خود مطمئن نباشد، باعث تعجب است. شما مادر حامله به یاد داشته باشید که در این مرحله از ماه چهارم بارداری، باید تست های آزمون MMS (استفاده از صفحه نمایشی با نشانگرهای متعدد) را برای تشخیص اختلالات احتمالی موجود در جنین خود به پایان رسانده باشید.

آزمایشات MMS آلفا فتوپروتئین (AFP) برای مشاهده دقیق تمام اجزای بدن جنین در حال رشد در رحم مادر ضروری می باشد. لازم است به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که اگر هم تردیدی در مورد گزارش هر گونه ناهنجاری در بدن جنین شما، توسط پزشکان معالج وجود داشته باشد، انجام تست های بیشتری برای رد کردن این تردیدها به شما توصیه خواهد شد. اجازه دهید در ادامه این مقاله، بیشتر در مورد تست های دیگری که ممکن است دکتر معالجتان، در مراحل بعدی دوران بارداری، شما را به انجام آن ها توصیه کند، بحث نماییم.

ماه چهارم بارداری - هفته شانزدهم:

اکنون شما به عنوان یک مادر حامله نمی توانید باور کنید که در حال حاضر در هفته شانزدهم بارداری خود قرار گرفته اید، چون شکمتان هنوز آنقدر برجسته نشده است که توجه خود شما در جلوی آینه و حتی توجه اطرافیانتان را به خود جلب کند. اما اگر این هفته از دوران بارداری خود را با سلامتی آغاز کنید، حتما می توانید حرکت جنینتان را در رحم خود به خوبی احساس نمایید. فراموش نکنید که این احساس می تواند یکی از لحظات هیجان انگیز و به یاد ماندنی در تمام طول عمر هر مادر بارداری باشد. بسیاری از زنان، حتی این احساس را بالاتر از اولین بوسه بر کودک خود و بهترین اتفاقی می دانند که در زندگی خود تجربه کرده اند.
زمانی که شما به عنوان یک مادر باردار، حرکات جنین خود را برای اولین بار احساس می کنید، آن لحظه به عنوان "زمان جان دادن و روح بخشیدن" به فرزندتان شناخته می شود. این لحظه به معنی زنده شدن جنین کوچک داخل رحم شما است. لازم است بدانید این حس، اولین احساس طبیعی در طول هفته های بارداری است که شما به عنوان یک مادر باردار درک خواهید کرد. فرزندتان در داخل رحم شروع به حرکت و ضربه زدن خواهد کرد. همچنین، با آغاز هفته شانزدهم بارداری، ممکن است تکان ها و لرزش هایی مانند حرکت بال پروانه را درون شکم خودتان احساس کنید، اما در نهایت این احساس با پیشرفت دوران بارداری شما قوی تر و بیشتر خواهد شد. به یاد داشته باشید که به زودی ممکن است شما حرکاتی مانند لگد زدن به دیوار رحم خود را هم احساس کنید!
بسیاری از زنان باردار موفق به شناسایی زمان روح بخشی به فرزند خود نمی شوند، چون بیشتر از آن به فکر درد یا گرسنگی بیش از حد خود هستند. آن ها حتی ممکن است حرکات جنین در شکم خود را با حرکت عضلات رحمی اشتباه بگیرند. از این رو، تا زمان بزرگ شدن قد و قامت فیزیکی کودکشان هیچ صحبتی درباره این موضوعات نمی کنند. اگر بارداری دوم مادر باشد، شناسایی جنبش و حرکت جنین به آسانی صورت می گیرد. لازم است بدانید که برخی از مادران باردار این حرکات را در اوایل هفته چهاردهم بارداری احساس می کنند.
به عنوان یک مادر حامله، اگر تا پایان هفته شانزدهم بارداری خود، لذت احساس زندگی و حرکت جنین را داخل رحم خود احساس نکردید، زیاد نگران نباشید، زیرا نتایج تحقیقات نشان می دهد که برخی از مادران با دو هفته تأخیر این احساس را تجربه می کنند. دانستن زمان دقیق بارداری، به شما خواهد فهماند که چه زمانی اولین ارتباط را با فرزند خود احساس خواهید کرد.

آکاایران: مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری(بخش اول)

تغییرات بدنی مادر در ماه چهارم بارداری - هفته شانزدهم:

به عنوان یک مادر باردار باید به یاد داشته باشید که در این مرحله از دوران بارداری، بدن شما تقریبا 50 درصد خون بیشتری نسبت به اوایل دوران بارداری تولید خواهد کرد. این افزایش خون و گردش آن در بدن هر مادر بارداری ممکن است تب بارداری را روی صورت او ایجاد کند. البته لازم است بدانید که بخشی از تب بارداری می تواند مربوط به افزایش تولید میزان خون یا تغییرات هورمونی در بدن مادر باردار باشد، ولی بخش دیگری هم ممکن است به دلیل برخی بیماری ها تشدید یابد. در ادامه این مقاله، برخی از تغییرات شایعی که در این هفته در بدن مادران حامله رخ می دهد، بیان شده است. عمده ترین این تغییرات عبارتند از:
• با آغاز هفته شانزدهم بارداری، هنگامی که شما به عنوان یک مادر حامله در مقابل آینه می ایستید، نمی توانید در ظاهر بدن خودتان برآمدگی شکم را انکار نمایید. همچنین، در این دوران بزرگ شدن اندازه سینه های مادر باردار نیز از دید چشم ها مخفی نمی ماند. لازم است بدانید که در حال حاضر غدد شیری سینه های شما شروع به کار نموده و ترشحات شیری در حال تولید است، که علاوه بر افزایش جریان خون، وجود آن ها هم باعث می شود تا رگ های سینه برجسته تر به نظر آیند.
• قطعا افزایش سایز دور کمر مادران باردار در هفته شانزدهم بارداری بیشتر خواهد شد. حتی ممکن است در این هفته، دور کمر مادر باردار حول 5 - 10 سانتی متر افزایش داشته باشد. همچنین، با آغاز این هفته، وزن رحم مادر هم تا حد زیادی بیشتر خواهد شد.
• اینک در هفته شانزدهم بارداری، مقدار مایع آمنیوتیک در رحم مادر حامله تا حد زیادی افزایش یافته است، که جنین بتواند تا اتمام روند زایمان، به سلامتی و با امنیت کامل در بدن مادرش باقی بماند.
• همچنین، در هفته شانزدهم بارداری حدود 198 الی 226 گرم به اندازه مایع آمنیوتیک افزوده خواهد شد، تا شناور شدن جنین در داخل آن به سهولت انجام گیرد.

افزایش وزن مادر و جنین در ماه چهارم بارداری - هفته شانزدهم:

پیدا کردن زنی که از افزایش وزن و به هم خوردن شکل بدنش در دوران بارداری راضی باشد، کار بسیار دشواری است، چون در این دوران، مادران برای رشد مناسب جنین خود و تضمین سلامتی آن ها فاقد توجه به آنچه که عقلشان می گوید، عمل می کنند. در طول دوران بارداری تقریبا همه مادران ممکن است از دیدن شکل بدن خود در مقابل آینه احساس ناراحتی کنند، چون بدنشان روز به روز به جمع آوری گرم به گرم وزن اضافی مشغول است. اگر شما به عنوان یک مادر باردار تغذیه درستی داشته باشید و مصرف مواد غذایی ناسالم را به حداقل برسانید و تا آنجا که می توانید از مواد غذایی غنی شده و مواد مغذی استفاده کنید، می-تواند باعث حفظ سلامت خود شما و رشد مناسب فرزندتان شده و همچنین، می تواند تا پایان این دوره جلوی افزایش وزنتان را بگیرد.
فقط به عنوان یک مادر باردار این واقعیت را همیشه به خاطر بسپارید که افزایش وزن در این دوران (البته در مقدار مورد نیاز) به این معنی است که شما و فرزندتان در سلامت کامل به سر می برید. پس با افتخار و غرور، شکل نوین بدنتان و وضعیت به وجود آمده را قبول کنید. به یاد داشته باشید که شما می توانید با پوشیدن لباس های مرسوم دوران بارداری که مد روز هم است، رضایت خود را از وضعیت موجود و فرم بدن خود به دیگران هم اثبات کنید.

 هفته شانزدهم بارداری

ضعیف شدن سیستم ایمنی مادر در دوران بارداری:

شما به عنوان یک مادر باردار با داشتن سیستم ایمنی ضعیف تر، ممکن است به راحتی به بیماری هایی مانند سرفه، سرماخوردگی و یا حتی تب هم مبتلا شوید. در واقع، می توان ادعا کرد که به وجود آمدن این شرایط در هر مادر بارداری، کاملا طبیعی است. اما زیاد نگران نباشید! چون این شرایط فقط یک دوره گذراست، فقط مراقب باشید تا جنینتان در این میان صدمه ندیده باشد. اما فراموش نکنید که مبتلا شدن مادر باردار به برخی از عفونت ها مثل تبخال تناسلی، سرخجه یا آبله مرغان می تواند برای جنین در حال رشد او بسیار خطرناک باشد. پس، باید به عنوان یک مادر باردار با دقت مراقب سلامتی خود و فرزندتان باشید و با انجام تمرینات ورزشی، داشتن یک رژیم غذایی سالم و رعایت اصول بهداشتی در دوران بارداری، سیستم ایمنی بدن خودتان را تقویت کنید.

نکات مهم درباره غربالگری جنین را در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته شانزدهم(بخش دوم) دنبال کنید.

.

منبع : mamanam.com