آکاایران: در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته دوازدهم (بخش دوم) نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) در هفته دوازدهم بارداری توضیح داده شد ، در ادامه رشد جنین در هفته دوازدهم را خواهید خواند.

تغییرات به وجود آمده در جنین شما در هفته دوازدهم بارداری:

حتما به یاد دارید که فقط چند هفته پیش، فرزند شما مجموعه ای از تعدادی سلول به نام سلول تخمک بود. اما امروز، دیگر او به یک انسان کامل تبدیل شده است که اعضای بدن مانند صورت، دست ها و پاها، سر و تمام ارگان های ضروری رشد یافته است. او اکنون در حال تلاش برای دست آوردن مایحتاج مورد نیاز بدن خود برای زنده ماندن است. هر چند، در هفته دوازدهم بارداری شما نمی توانید حرکات او را در شکم خود احساس کنید، ولی مطمئن شوید که حرکت او به طور مداوم در شکم ادامه دارد. اکنون اکثر ارگان های بدن جنین در جای خود قرار گرفته اند، هر چند که آن ها مانند هفته های قبل، باز هم نیازمند رسیدن به بلوغ کامل هستند.

تحولات مهم که تا پایان سه ماهه اول بارداری، در جنین دیده می شوند:

• صورت او که کاملا شبیه یک انسان بزرگ شده و چشم ها و گوش ها در جای مناسب خود قرار گرفته اند، قابل مشاهده خواهد بود. اعضای دیگر بدن او مانند لب و ابرو نیز به صورت طبیعی در صورت جنین دیده می شود.
قلب جنین اینک کامل شده و پمپاژ خون به تمام اعضای بدن و اندام های کوچک او را مانند یک انسان بالغ انجام خواهد داد. اندازه ضربان قلب فرزندتان که هنوز متولد نشده، دو برابر اندازه ضربان قلب خود شما می تپد. به عنوان مثال تعداد ضربان قلب او حدود 160 ضربه در دقیقه خواهد بود.
• روده های جنین در هفته دوازدهم بارداری، باز هم نیاز به رشد خواهند داشت و در حالت عادی، در داخل شکم به حرکات و رشد خود ادامه خواهند داد. دستگاه گوارش او در حال حاضر (در هفته دوازدهم بارداری) شروع به آماده شدن برای غذا خوردن و خالی کردن اضافات خواهد کرد. دستگاه گوارش جنین، این آمادگی را با انجام تمرینات حرکتی و به وجود آوردن انقباضات در شکم کوچکش به دست خواهد آورد.
• باید بدانید که سلول های عصبی جنین، در چند هفته گذشته با سرعت تشکیل شده و اتصالات عصبی ضروری در مغز او که با عنوان سیناپس شناخته می شود، چند برابر شده است.
• حالا جنین شما در هفته دوازدهم بارداری، توان پاسخ دادن به محرک های خارجی را به دست آورده است.

آکاایران: مادر و جنین در هفته دوازدهم بارداری(بخش سوم)

• او اینک هفته های بارداری را یکی پس از دیگری پشت سر خواهد گذاشته و در این راه برای همیشه توسط رحم امن مادرش محافظت خواهد شد، و نیازهای سیستم دفاعی بدنش هم از طریق بدن مادر تامین می شود. اما، در هفته دوازدهم بارداری، گلبول های سفید جنین، توسط مغز استخوان تولید خواهد شد، که به ایمنی بدن او در برابر عفونت ها کمک زیادی خواهد نمود.

• در هفته دوازدهم بارداری، هورمون های تولیدمثلی توسط غده هیپوفیز جنین تولید شده اند، هر چند برای 10 تا 20 روز دیگر وجود آن ها، ضرورت ندارد.
• حالا دیگر بین انگشتان دست فرزندتان فاصله ایجادشده، و حالات پیچش یا حلقه زدن با انگشتان دست را می تواند انجام دهد. او با گذشت هفته دوازدهم بارداری قادر خواهد بود که عضلات چشم خود را حرکت دهد. لازم است بدانید که جنین شما در این مرحله از رشد، می تواند با دهانش حالت های مکیدن را نشان دهد.
• در هفته دوازدهم بارداری، ناخن های او در انگشتان دست و پاهایش قابل مشاهده خواهد بود.
بند ناف و جفت رشد او کامل نموده و عملکرد آن ها در برطرف نمودن نیازهای جنین بسیار موثر می باشد.
• در این هفته از بارداری، کبد در حال حاضر برای ساخت صفرا آماده می شود.
• در هفته دوازدهم بارداری، کلیه ها شروع به ترشح ادرار در درون مثانه کوچک او خواهند کرد.
• معمولا اندام تناسلی جنین در هفته دوازدهم شروع به رشد خواهد نمود، اما به خاطر داشته باشید که برای تشخیص جنسیت جنین یعنی تشخیص دختر یا پسر بودن فرزند خود، هنوز خیلی زود است.
• شما به عنوان یک مادر باردار، در هفته دوازدهم دوران حاملگی خود، با یک جنین کوچک،که مکیدن و لگد زدن به اطراف رحم را تجربه می کند روبرو هستید. فکر می کنیم این احساس باید برای شما به عنوان یک مادر باردار، یک احساس بسیار بزرگ و شیرین در دوره حاملگی باشد!

 هفته دوازدهم بارداری

اندازه جنین شما در هفته دوازدهم بارداری:

جنین شما در حال حاضر، به اندازه یک آلوی بزرگ شده است و در اندازه گیری، قد او حدود 2/5-6/5 سانتی متر (حدود 2 اینچ) در CRL خواهد شد. همچنین وزن فرزند شما در هفته دوازدهم بارداری، در حدود 12-16 گرم است که تقریبا اندازه نیمی از اونس خواهد بود.

 آیا می دانید در هفته دوازدهم بارداری به چه مراقبت هایی نیاز دارید ؟ توصیه می شود حتما مراقبت های ماه سوم بارداری - هفته دوازدهم را دنبال کنید.

.

منبع : mamanam.com