آکاایران: آنچه باید درباره هفته دوازدهم بارداری بدانید را در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته دوازدهم خوانید در ادامه مراقبتهای لازم برای این هفته را خواهید خواند.

نکاتی برای مراقبت از مادران حامله در هفته دوازدهم بارداری:

• مادران باردار، در هنگام نشستن باید مراقب تماس بدن خود با یک سطح صاف باشند. در هنگام نشستن در یک جا برای مدت طولانی، باید از گذاشتن یک بالش در پشت خودشان که از کمر آن ها پشتیبانی خواهد کرد، دریغ نکنند. اگر شما به عنوان یک مادر باردار مدت طولانی از یک میز کار خود استفاده می کنید، باید دقت کنید که آیا شما برای نشستن روی آن راحت هستید یا نه؟ ترجیحا مادران حامله باید سعی کنند بر روی یک صندلی ارگونومیک بنشینند. راه رفتن آرام در اطراف دفتر کار و یا خانه در هفته دوازدهم بارداری و پس از آن، به شل شدن عضلات این مادران کمک بسیاری خواهد نمود. خانم های حامله تا آنجا که امکان دارد باید لباس ها و کفش راحتی بپوشید.
• مادران باردار باید به یاد دارا باشند که هرگز اقدام به بلند کردن اشیاء سنگین، به ویژه به روش غلط که می تواند مشکلات پشت کمر را تشدید کند، نکنند. اگر هم در دوران بارداری خود مجبور به برداشتن چیزی های بسیار مهم هستید، اول به جای خم کردن بدنتان، چمباتمه بزنید و بعد برای بلند کردن جسم اقدام نمایید. به این ترتیب، وزن جسم توسط پاهای شما گرفته شده و احساس سنگینی را در کمر خود نخواهید داشت.
• اگر شما در دوران بارداری، احساس خستگی کردید یک ماساژ خوب بدن و حمام گرم آرامش بخش خواهد بود. مطلع باشید که ماساژدهنده باید حرفه ای و یا شریک زندگی شما باشد تا بتواند با ماساژ دادن درست و اصولی، به شما کمک کند. اقدام به ماساژ گردن و پاها در دوران بارداری می تواند شما را آرام کرده و اعصابتان را تقویت نماید .
• در هفته دوازدهم بارداری، مادران باردار باید شروع به خوردن مواد غذایی سالم و مغذی کنند، چون در حال حاضر ویار صبحگاهی آن ها در حال پایین آمدن و از بین رفتن خواهد بود. اینک آن ها تا اتمام دوران حاملگی، باید برای حفظ سلامتی خود و فرزندشان، لیستی از مواد غذایی سالم و خوب را تهیه کنند.
• شما مادران باردار ممکن است با دیدن لکه، یا کک و مکی که بر روی پوست صورت ظاهر شده است، آشفته به نظر برسید. اما نگران نباشید، چون همه این اتفاقات گذرا هستند. در شرایط عادی شما می توانید برای درمان این لکه ها وکک و مک از دوزهای زیادی ویتامین A استفاده کنید. اگر دکترتان تعیین نمود که مصرف ویتامین A با دوز بالا، برای شما در این دوره خطرناک است، سعی کنید برنامه های کاربردی گیاهان طبیعی را پس از مشاوره بیشتر با پزشک معالج خود به کار برید.

چند نکته لازم برای کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

شما به عنوان یک پدر و همسر خوب، باید خوشحال باشید که نوسانات احساسی و دیگر علائم مرتبط با حاملگی در همسر باردارتان، در حال پایین آمدن است. همسر شما اینک در سه ماهه دوم حاملگی خود به سر می برد و برای رفتن به یک دوره بسیار آسان تر بارداری آماده خواهد شد، که این دوران نوین هم برای شما و هم برای شریک زندگی تان بسیار شیرین و به یاد ماندنی خواهد بود. به خاطر داشته باشید که اگر شما و همسرتان، سه ماهه اول دوران بارداری را با سلامتی پشت سر گذاشتید، سه ماهه دوم بارداری را هم به راحتی طی خواهید نمود. برخی از شوهران، دوران باردار همسر خود مخصوصا سه ماه اول آن را با الگوبرداری از کتاب های بد و یا همنشینان، به اشتباه ساده و بسیار آسان می پندارند. اما لازم است که به عنوان یک همسر و پدر خوب و مهربان، شما یکی از این افراد نباشید.

آکاایران: مراقبت های هفته دوازدهم بارداری

به عنوان یک پدر خوب، برای جلوگیری از درگیری با همسر خود در دوران بارداری، از انجام برخی کارها اجتناب کنید. این کارها عبارتند از:
• هیچ وقت در دوران بارداری، از یک خانم حامله نپرسید که آیا صبحانه من آماده است یا در آخرین دقایق رفتنتان، دفتر خود را از او نخواهید. همچنین، در قسمت داخلی حمام، وسایل و لباس های کثیف را پرتاب نکنید.
• همچنین، به همسر خود گلایه نکنید که به خاطر رفتن مکرر او به توالت، دچار اختلال خواب شده اید.
• در مورد از دست دادن شکل بدنش پس از زایمان با او بحث نکنید.
• برای پیدا کردن کلید، جوراب و یا اشیا دیگر خود از همسر باردار خود سوال نپرسید.

ممکن بود که او در گذشته طبق عادت خانواده این کارها را انجام می داده است، اما با شرایط کنونی همسرتان در دوران بارداری، شنیدن این جملات ساده به نظر او بسیار خشم آور خواهد بود. پس به عنوان یک پدر خوب، به یاد داشته باشید که دوران بارداری به روشنی زمانی است که در آن دوران، خلق و خوی زنان بسیار بد و غیر قابل تحمل خواهد بود. اما در نهایت بعد از زایمان، لذت بردن از وجود فرزند شیرین خود، تلخی و زحمات بارداری را از بین خواهد برد، و فراموش نکنید وقتی که این دوران با همه مشکلاتش به پایان می رسد، شما با گرفتن یک نوزاد کوچک دلپذیر در آغوشتان تمام مصائب را از یاد خواهید برد.

.

منبع : mamanam.com