آکاایران: در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته نهم (بخش اول) آنچه در هفته نهم بارداری برای مادر و جنین رخ می دهد را به طور کامل خواندید در ادامه مراقبتهای لازم در این دوره را خواهید خواند.

به عنوان یک مادر باردار، همیشه خودتان را با خوردن وعده های غذایی کوچک اما مغذی و سالم، در هفت روز هفته و در طول کل روزهای بارداری، سالم و تندرست نگه دارید. انجام این امر، نه تنها انرژی مورد نیاز و مواد مغذی لازم را برای بدن شما و جنینتان فراهم می کند، بلکه اگر شما حالت تهوع و استفراغ هم داشته باشید، اغلب از آن جلوگیری خواهد نمود. لازم است به یاد داشته باشید که وقتی معده شما به عنوان یک مادر خالی باشد، حالت تهوع و استفراغ بدتر می شود.

bxs1

پس از درگیر شدن کل بدن مادر باردار با تغییرات هورمونی، شما مادر باردار می توانید تا زمانی که علائم سه ماهه اول کاهش یابد، مثل یک ملکه آن ها را درمان و کنترل کرده و در مراقبت از سینه های متورم خود با پوشیدن سینه بند، از آن ها خوب حمایت نمایید. اگر شما از سینه های متورم خود در این مرحله از دوران بارداری خوب مراقبت نکنید، آن ها ممکن است شکل خود را از دست بدهند و حتی ممکن است در سینه ها و پشت خود درد و ناراحتی احساس کنید.
درست است که شما به عنوان یک مادر باردار، زمان های دشوار و سختی را به دلیل بروز علائم اولیه بارداری، پشت سر می گذارید، اما انتظار نداشته باشید که شریک زندگیتان همه چیز را فاقد شرح دادن کامل شما، درک کند. به عنوان یک مادر باردار فراموش نکنید که اگر شما با شریک زندگی خودتان درباره سختی ها و مشکلات این دوران صحبت کنید و از طریق توضیح دادن آنچه را که می خواهید به او بفهمانید، او بهتر خواهد فهمید که به عنوان یک همسر و پدر خوب، چگونه باید از شما و فرزندش پشتیبانی نماید.

bxs2

یکی از مضرترین اثراتی که تا به حال بر روی جنین مشاهده شده است، از طریق مصرف مواد مخدر در زنان باردار ایجاد شده است. مصرف موادی که به عنوان مواد اعتیادآور شناخته شده است، هم برای سلامتی مادر و هم جنین زیان آور خواهد بود. به همین دلیل برخی از زنان معتاد پس از آگاهی از مضرات آن ها و دانستن بارداری خود، مصرف این مواد را به طور کامل متوقف می کنند. متاسفانه مصرف هر نوع از داروهای اعتیادآور و یا مواد مخدر مانند هروئین و کوکائین توسط یک مادر باردار، می تواند بر سلامت جسمی و روحی جنین او نیز اثر بگذارد، که در اصطلاح پزشکی به عنوان "سندرم سقط جنین" نامیده می شود.
این عمل کاملا ناعادلانه است که جنین بی گناه را در چنین معضلی گرفتار کنیم که از ضعف مرکز تحریک-پذیری سیستم عصبی، ناتوانی دستگاه گوارشی، اختلالات تنفسی و یا ناراحتی های دیگر رنج ببرد. همچنین، حرکت و یا لرزش دست ها، ایجاد اختلال در بالاترین درجه،گریه و بی قراری مداوم، فقر غذایی و به هم ریختگی الکترولیت ها از دیگر نشانه های نوزادانی است که مادران آن ها در طول دوران بارداری خود معتاد بوده اند. نوزادان متولد شده از این مادران همیشه در پریشانی به سر خواهند برد و هیچ دارویی نخواهد توانست آن ها را آرام نماید.
اگر شما تعجب می کنید و از خودتان می پرسید چه کسانی می توانند این عمل بی رحمانه را درباره نوزاد کوچک خود انجام دهند و عذاب بزرگ مصرف این مواد را بر فرزند خود تحمیل کنند، شما باید بدانید که تقریبا 10-15٪ از زنان شهری به ویژه در کشورهای اروپایی، کوکائین را حتی در دوران بارداری خود هم مصرف می کنند. حتی این مصرف مواد اعتیادآور زمانی هم که خود مادران از مضرات آن ها آگاه هستند، هم اتفاق می افتد و با جدا شدن زودرس جفت از جنین، منجر به مرگ نوزاد در داخل رحم مادر خواهد شد. علاوه بر این، مصرف مواد مخدر غیر بهداشتی ودست ساز نیز باعث ناهنجاری های دستگاه تناسلی و ادراری، نقص در جمجمه و مرده زایی در 8-10٪ از مصرف کنندگان کوکائین می شود.

آکاایران: مراقبت های هفته نهم بارداری

bxs3

شما ممکن است به عنوان یک مادر باردار، آزمایش های خاصی را در طول دوران بارداری خود تجربه نمایید که X-Ray می تواند بخشی از آن ها باشد. با این که به طور معمول و اصولی میزان اشعه ساطع شده از دستگاه اشعه ایکس بسیار کم است، اما امن ترین و عاقلانه ترین روش این است که برای جلوگیری از عوارض آن در طول سه ماهه اول بارداری خود از انجام این گونه آزمایشات خودداری کنید. اگر شما در حال ویزیت شدن توسط یک دندانپزشک و یا پزشک عمومی برای درمان بیماری خود هستید، اجازه بدهید آن ها در مورد بارداری شما قبل از تجویز دارو آگاه شوند، طوری که پزشک معالج شما احتیاط های لازم را برای محافظت از جنین به عمل آورد.

bxs4

وقتی که شما به عنوان یک همسر و پدر آینده می بینید که شریک زندگیتان به دلیل داشتن ویار، از بعضی غذاها بیزار شده است و یا ولع مصرف چیزهای غیرمعمول را دارد و هر از گاهی، با عجله به دشتشویی می رود و اغلب اوقات هم ممکن است در مورد رشد جنین خود نگران است، اگر شما مرد عاقلی باشید، می توانید از مادر فرزندتان حفاظت نموده و حمایت همه جانبه خود را از او در این مرحله اعلام نمایید. در حال حاضر، در این دوران نوسانات خلق و خوی همسرتان هنوز ادامه خواهد داشت و شما نباید همسر باردار خود را عصبانی کنید. چون معمولا زنان باردار کسانی هستند که در مورد آنچه که به آنها گفته می شود، واکنش تندی تلاش می کنند.
اگر اکنون همه چیز همراه با شریک زندگیتان خوب پیش می رود و هیچ آسیبی در داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری با او موجود نیست، دیگر جای نگرانی نیست. ولی در برخی از موارد، متخصص زنان ممکن است پرهیز از رابطه جنسی را برای همسر شما توصیه کند که در چنین مواردی شما باید به شدت از دستورات دکتر پیروی نمایید. شریک زندگی خود را که در این مرحله تحت تغییرات جسمی و روحی فوق العاده ای قرار دارد، درک کنید.
در بعضی اوقات که همسرتان خودش رابطه جنسی را می خواهد، فقط می توانید در حدی به او نزدیک شوید که او راحت شود. لازم است بدانید که همیشه باید به به او نشان دهید چقدر برای شما اهمیت دارد و در طول این لحظات که او بیشتر آسیب پذیر شده از او حمایت کنید. در واقع، شما باید در این دوران، عشق او را برای تمام طول عمر به دست آورید. همچنین باید این را هم بدانید که در برخی از مواقع، تعداد معدودی از زنان باردار افزایش غیر طبیعی میل جنسی در دوران بارداری به ویژه در هفته نهم بارداری را تجربه خواهند نمود.
به یاد داشته باشید که دانستن نکات ذکر شده در بالا و استفاده از راهنمایی ها و مراقبت های بیشتر، وقتی که شما به عنوان یک مادر حامله در هفته نهم بارداری خود قرار گرفته اید، می تواند از بروز هر گونه عوارض بیشتر در این دوره جلوگیری نماید.

.

منبع : mamanam.com