آکاایران: در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته نهم (بخش اول) تغییرات ایجاد شده در بدن مادر در هفته نهم بارداری را خواندید ، در ادامه تغییرات ایجاد شده در جنین در هفته نهم بارداری را خواهید خواند ، با ما باشید.

شما به عنوان مادری که در ماه سوم بارداری خود قرار دارید ، باید با حالت استراحت، دست خود را به آرامی بر روی شکم قرار داده و تظاهرکنید که در حال دست کشیدن بر سر فرزند خود هستید. بر روی تنفس خود تمرکز نموده و با تغییر دادن افکار خودتان به سمت جنین، این کار را بهتر انجام داده و اولین قدم برای شروع برقراری ارتباط با فرزند خودتان را بردارید. هر چند که ممکن است انجام این اعمال مانند یک معامله بزرگ به نظر نرسد، اما لازم است بدانید که شما از این طریق، افکار خود را به جنین منتقل خواهید کرد. این حرکات، آغاز یک راه طولانی در فرآیند ایجاد ارتباط بین شما و فرزند عزیزتان خواهد بود، که آهسته آهسته باید پیش برود.

تغییرات ایجاد شده در جنین در ماه سوم بارداری - هفته نهم :

اکنون اندام های ضروری جنین شما مانند بافت ها و قسمت های مختلف بدن در حال شکل گرفتن می باشند، هر چند این اندام ها مجبور به ایجاد تغییرات دیگری هم قبل از تولد هستند. حالا دیگر جنین شما، ویژگی-های متمایزتری به خود گرفته و در حال رشد سریع می باشد. اینک او شبیه به یک نوزاد انسان شده است. در نهایت، دم انتهای او که در آخر ستون فقرات قرار داشت به طور کامل ناپدید شده است. در هفته نهم بارداری، ضربان قلب جنین در داخل رحم مادر به اندازه کافی قوی شده و قابل شنیدن در سونوگرافی رحمی جنین خواهد بود.
در ماه سوم بارداری ، عملکرد قلب جنین شما در سطح بالاتری بوده و به چهار قسمت تقسیم شده است. دریچه ای در داخل قلب او در حال شکل گیری بوده و بهتر است بدانید که در حال حاضر، سرعت رشد جنین شما بسیار بالاست. اینک گردن او در حال شکل گیری بوده و به طور کامل دیده می شود. جنین می تواند سر خود را بلند کرده و یا به هر طرف بچرخاند. با گذشت هفته نهم بارداری ، سوراخ های توخالی در دو طرف سر او در حال رشد بوده و به سمت بیرون در خواهد آمد که گوش های فرزند شما را به وجود خواهند آورد. هر چند که پلک ها و چشم های او به طور کامل تشکیل شده اند، اما آنها معمولا بسته بوده و این پوشش تا لحظه تولد بر چشمان بزرگ و درخشان جنین باقی خواهد ماند. بینی جنین، در هفته نهم بارداری مثل دو سوراخ بر روی صورت او در حال شکل گرفتن است که بعدها با رشد کردن و بزرگ شدن این سوراخ ها تبدیل به بینی کامل خواهد شد.

آکاایران: مادر و جنین در هفته نهم بارداری(بخش دوم)

با گذر هفته نهم بارداری هر چند دهان، روند رشد خود را طی می کند، اما زبان فرزندتان هنوز به طور کامل فرم نگرفته است و دندان هایی هم در داخل دهان او وجود نخواهند داشت. عضلات کوچک به اندازه کافی رشد نموده و اجازه حرکت قابل توجهی از اندام ها را برای جنین مهیا خواهند کرد. هر چند اندام های جنسی در هفته نهم بارداری رشد کرده ، اما هنوز هم تشخیص آن ها به عنوان پسر یا دختر بودن جنین، کار مشکلی می باشد.
در حال حاضر جفت تقریبا به صورت کامل رشد نموده و بیشترین تولید هورمون ها را برای جنین انجام می-دهد. در حالت کلی، تشکیل بخش های اساسی بدن جنین در این زمان جای خود را پیدا کرده اند و تنظیم و رشد بقیه اعضای بدن او هم در ماه های بعد انجام خواهد شد.

اندازه جنین در ماه سوم هفته بارداری – هفته نهم :

در حال حاضر، جنین شما قابل اندازه گیری بوده و قد او در حدود 22-30 میلی متر می باشد. در حقیقت شما می توانید بگویید که نقطه عطف رشد جنین از لحاظ طولی در هفته نهم بارداری، رخ داده است. بهتر است در نظر داشته باشید که اندازه جنین شما به لحاظ چشمی مطابق با اندازه یک حبه انگور و یا زیتون سبز خواهد بود.

 می توانید مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته دهم هم اکنون بخوانید.

.

منبع : mamanam.com