آکاایران: در مادر و جنین در ماه دوم بارداری - هفته هشتم تغییرات ایجاد شده در بدن مادر و جنین در ماه دوم بارداری - هفته هشتم به طور کامل گفته شد ، در ادامه مراقبتهای لازم برای زنان باردار در هفته هشتم بیان می شود.

در دوران بارداری بدن شما برای محافظت از فرزندتان، روز به روز بیشتر رشد می کند. هر چند مقصد شما دو نفر در آینده جدا خواهد بود، اما در حال حاضر تکلیف بدن شما و فرزندتان از پیش تعیین شده و از لحاظ تغذیه و احساسات متصل به یکدیگر هستند. بدین ترتیب هر چه که از ذهن شما به عنوان یک مادر باردار می گذرد، به بدن و حتی مغز جنین کوچک شما هم وارد خواهد شد. شما ممکن است عادت کرده باشید که در بعضی مواقع، آگاهانه یا ناآگاهانه در معرض مواد مضر قرار بگیرید. به یاد داشته باشید که در دوران بارداری ، این شرایط بر فرزند شما هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.
اجازه دهید در مورد اثرات خطرناک توتون و تنباکو، الکل و کافئین بر روی جنین شما در هفته هشتم بارداری بحث کنیم. آگاهی از اثرات آن ها برای کسانی که عادت های نادرستی دارند و کودکان آن ها را هم درگیر عوارض خطرناک می کند، ترک این مواد مضر را برایشان راحت تر خواهد نمود.

عوارض توتون و تنباکو، الکل و کافئین بر روی جنین در ماه دوم بارداری - هفته هشتم :

1. تاثیر توتون و تنباکو بر سلامت جنین در دوران بارداری:

تا به امروز، مطالعات و تحقیقات گسترده ای در مورد اثرات دخانیات بر روی جنین درون رحم مادر انجام گرفته است. این مطالعات به وضوح ثابت کرده است که اثرات نامطلوب مصرف آن ها بر روی جنین می تواند مشکلات رشدی جدی را در فرزند شما ایجاد کند. زنان بارداری که اغلب به دود و دم و مصرف دخانیات عادت دارند، به هنگام زایمان، نوزادانی با وزن کم به دنیا خواهند آورد که این کمبود وزن در نوزادان تازه متولد شده، با عنوان محدودیت رشدی داخل رحمی شناخته شده است. همچنین خطر تولد زود هنگام نوزاد هم در مادران دودی افزایش می یابد. لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که سیگار کشیدن به عنوان عاملی که باعث افزایش رشد غیر طبیعی در جنین و ایجاد ناهنجاری های جنینی می شود، هم شناخته شده است. 
نوزادان متولد شده از مادرانی که در طول دوران بارداری خود سیگار می کشیده اند، بیشتر از سایر نوزادان در معرض خطر ابتلا به معلولیت شناختی قرار می گیرند. همچنین این نوزادان مستعد ابتلا به بیماری های ریوی مزمن هستند. علاوه بر این، به دلیل وجود مواد سمی در خون زنانی که در دوران بارداری خود سیگار می کشند، اکسیژن رسانی به جنین آن ها کاهش خواهد یافت.
همچنین، سیگار در دوران بارداری می تواند نشانه هایی مانند تنگی نفس یا احتقان را بدتر از معمول نماید. از آنجا که سیگار کشیدن در دوران بارداری ، سیستم ایمنی بدن مادر و فرزند داخل رحم او را تحت تاثیر قرار می دهد، مادران باردار سیگاری، بیشتر از سایر مادران باردار در معرض ابتلا به عفونت های مختلف قرار خواهند گرفت.

آکاایران: مراقبت های هفته هشتم بارداری

2. اثرات الکل بر روی جنین در رحم مادر در ماه دوم بارداری - هفته هشتم:

انواع نوشیدنی های الکلی در هر مرحله از زندگی می تواند سلامتی شما و فرزندتان را تهدید نماید، اما در دوران بارداری، این شرایط خطرناک تر و کشنده تر خواهد بود. مصرف الکل در سه ماهه اول بارداری، تا حد زیادی می تواند سلامت شما و جنین داخل رحمتان را به مخاطره اندازد، و همچنین آثار سوء بسیاری بر روی فرزند در حال رشدتان گذاشته و رشد بدن او را تضعیف کند. زن بارداری که اغلب الکل مصرف می کند، از کمبود اسید فولیک و تیامین در بدن خود رنج می برد، که به نوبه خود تاثیر منفی و خطرناکی بر روی جنین او خواهد گذاشت. بسیاری از زنان باردار پس از نوشیدن چند جلسه نوشابه های الکلی به ترومای یا سقط جنین ناگهانی دچار شده و مشکلات جدی در شکم و رحم آن ها به وجود خواهد آمد. شانس ابتلا به بیماری-های کبدی، از بین رفتن مغز استخوان و ذات الریه در زنانی که به الکل اعتیاد دارند، نسبت به زنان دیگر بالاتر می باشد.
مادران بارداری که الکل می نوشند، لازم است بدانند که این الکل فقط در بدن آن ها باقی نمی ماند، بلکه به بدن کوچک جنین داخل رحم آن ها هم از طریق جفت وارد خواهد شد. افزایش سطح الکل در خون مادر باردار می تواند آسیب دائمی در جنین ایجاد کرده و سلامتی او را برای همیشه به مخاطره اندازد. بیشتر نوزادان به علت قرار گرفتن در معرض عوارض الکل در رحم مادر الکلی، با ناهنجاری سندرم به دنیا می آیند. این نوزادان بیشتر در معرض خطر ابتلا به عقب ماندگی ذهنی، مشکلات در سیستم عصبی مرکزی، ویژگی های تغییر شکل در صورت، درست عمل نکردن کلیه ها و قلب قرار خواهند گرفت.
اگر می خواهید به عنوان یک مادر باردار بدانید که نوشیدن چقدر الکل برای شما امن است، من می گویم مادر باردار نباید لب به الکل بزند. هیچ مدرکی موجود نیست که بتواند مقدار مناسب الکل مصرفی در یک زن باردار را تعیین کند. چون تاثیر منفی آن در هر حالت بر روی جنین، قابل مشاهده خواهد بود. همچنین، ممکن است به تولد نوزادان مرده هم منجر شود. بنابراین، بهتر است به عنوان یک مادر باردار به دنبال قطع مصرف الکل در دوران بارداری خود باشید.

3. در هفته هشتم بارداری، نوشیدن چه مقدار قهوه بر روی جنین تاثر منفی ندارد:

زنان بارداری که بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز مصرف می کنند، بیشتر از سایر مادران در معرض خطر سقط جنین قرار خواهند گرفت. این بدان معنی است که مصرف قهوه در حد متوسط، هم برای زنان باردار خوب نیست. لازم است بدانید که مصرف قهوه در اندازه کم هم دارای پتانسیل انجام فرایند مضر شیمیایی در بدن مادران باردار است. محرک های موجود در قهوه می تواند منجر به بی خوابی، کم آبی بدن، سردرد، زیاد شدن سرعت سوخت و ساز بدن و سوزش سر دل در مادران باردار شود. به غیر از بروز این ناراحتی ها در مادر باردار، اثر سوئی هم در رشد جنین در ماه دوم بارداری خواهد داشت.
مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری، به عنوان یکی از علل کم وزنی نوزادان هنگام تولد آن ها، بروز زایمان زودرس و نقص در نوزادان هنگام تولد شناخته شده است. کافئین هم مثل الکل از طریق جفت عبورکرده و وارد بدن جنین در داخل رحم مادر می شود و تقریبا 11 ساعت در بدن کوچک و فعال او باقی می ماند. آیا می دانید که جنین شما بیش از 100 ساعت وقت لازم دارد تا آنزیم هایی تولید کند که مولکول های کافئین ها را شکسته و بدن کوچک او را سم زدایی نمایند؟ ما به شما به عنوان یک مادر باردار توصیه می کنیم که هر چقدر می توانید از مصرف قهوه در دوران بارداری خود اجتناب کنید. 

 ماه دوم بارداری

نکاتی برای پدران آینده :

همانطور که شما با خواندن برخی مقالات از عوارض جانبی مصرف توتون و تنباکو، همچنین الکل و کافئین بر روی جنین درحال رشد در رحم مادر آگاه شدید، سعی کنید تا آنجا که ممکن است از مصرف دخانیات در منزل و در کنار همسر باردار خود اجتناب نمایید. حتی اگر چه شما فرزند خود را در رحم خود حمل نمی-کنید، اما سیگاری بودن پدر می تواند آسیب های جدی به شریک زندگی غیرسیگاری او و فرزندش اعمال کند. علاوه بر این شما، با کشیدن سیگار ممکن است همسر خود را به استفاده از سیگار وسوسه کنید که بار اول یک نخ و بار دوم تعداد آن را زیاد خواهد کرد.
اگر همسر باردار شما به مصرف قهوه و الکل و یا دخانیات عادت کرده است، سعی کنید او را برای ترک دادن این عادات حمایت کنید. این کار نه تنها برای جنین در حال رشد شما خوب است، به شما نیز کمک خواهد کرد تا سلامت خود و همسرتان را تضمین نمایید.

.

منبع : mamanam.com