آکاایران: آیا شما مادری هستید که وارد هفته هفتم بارداری خود شده اید؟ تبریک می گوییم، شما در حال حرکت گذراندن ماه دوم بارداری خود هستید. هفته هفتم بارداری، بهترین زمان برای سونوگرافی و دانستن جنسیت جنین و اختلالات موجود در جنین می باشد و حال شما می توانید با خیال راحت خبر بارداری خود را به همه اعلام نمایید. اما برخی از زوج ها ترجیح می دهند اعلام این رویداد بزرگ را به دوستان و خانواده خود، در حالی انجام دهند که سه ماهه اول بارداری به پایان رسیده باشد، که این هم یک انتخاب کاملا درست و منطقی است.
حتی اگر شما به عنوان یک مادر باردار این خبر را به همه ندهید، بیشتر شدن علائم بارداری مانند تکرر ادرار و ویار صبحگاهی، شما را لو خواهد داد. اگر شما اکنون مشتاق هستید و آماده می شوید برخی از نشانه های خارجی را که نشان دهنده وجود جنین در رحم شماست را ببینید، باید بدانید که این کار عمل نا امید کننده ای است، چون در ماه دوم بارداری هیچ علائم ظاهری از در شما اتفاق نیافتده است که بارداری شما را نشان دهد. هر چند که اندازه رحم در هفته هفتم بارداری نسبت به هفته های قبل دو برابر شده است، اما باز هم شما نمی توانید هیچ نشانه ای از رشد رحم و یا جنین را از خارج شکم خود ببینید. برای این که شما بتوانید جلوی آینه ایستاده و بزرگ شدن شکم خود را کم کم ببینید و از چگونگی رشد جنین در رحم خود آگاه شوید، چند ماه دیگر هم ، زمان لازم است.
لازم است تا به عنوان یک مادر باردار بدانید که هفته هفتم از ماه دوم بارداری، برای سونوگرافی یا اسکن رحم و دیدن جنین، به منظور بررسی اجمالی سلامت و رشد او بهترین زمان خواهد بود.

آکاایران: مادر و جنین در هفته هفتم بارداری(بخش اول)

سونوگرافی در هفته هفتم بارداری:

وقتی که در هفته هفتم بارداری هستید، انجام دادن یک اسکن بسیار ضروری است. راهنمایی های ما را در این مقاله برای اسکن یا سونوگرافی به یاد داشته باشید. این نکات عبارتند از:

1. زمان مناسب برای سونوگرافی در ماه دوم بارداری :

هفته هفتم بارداری زمان ایده آلی برای گرفتن اولین سونوگرافی از شما به عنوان یک مادر باردار در نظر گرفته شده است. سونوگرافی می تواند یک ارزیابی کامل از بارداری شما و پیش بینی سن دقیق بارداری و جنین در حال رشد در رحم شما را ارائه دهد. در این مرحله، جنین با رشد، ویژگی های مخصوصی به دست آورده که منحصر به جنین هفت هفته ای است.
در مرحله جنینی، حدس زدن سن بارداری کار آسانی نخواهد بود، چون ژنتیک فردی هر جنین در طول رشد ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد و این کار را سخت می کند. شما با انجام اسکن اولیه می توانید دقیق ترین سن بارداری خود را دریافت کنید. به غیر از پیش بینی تاریخ زایمان، انجام یک اسکن در هفته هفتم بارداری می تواند چیزهای خاصی را در مورد بارداری که باید بدانید، نشان دهد، که عبارتند از:
1. سونوگرافی در ماه دوم بارداری می تواند سن بارداری را با دقت بیشتری پیش بینی کند.
2. همچنین سونوگرافی می تواند منبع از دست دادن خون را در مادران باردار، در صورت وجود شناسایی نماید.
3. فایده دیگر اسکن این است که سلامت رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ مادران باردار را تایید خواهد کرد.
4. سونوگرافی وجود بارداری خارج از رحم را تشخیص خواهد داد.
5. انجام اسکن، عمل چک کردن رشد مناسب جنین را متناسب با سن بارداری شما انجام می دهد.
در هفته هفتم بارداری، ضربان قلب جنین شما با وضوح بالا در سونوگرافی شنیده می شود که در آن بال بال زدن منظم جنین آشکارا دیده می شود.
به یاد داشته باشید که انتظارات بالا و استرس شما به عنوان یک مادر باردار اجازه نمی دهد که اجرای اسکن با دقت بالایی انجام گیرد، اما وجود استرس بسیار طبیعی است و می تواند در اسکن مراحل اولیه بارداری، در همه مادران وجود داشته باشد. به دلیل این که جنین و کیسه بارداری، در هفته هفتم بیش از حد کوچک هستند، دیدن حرکات فرزندتان با چشم غیرمصلح امکان پذیر نخواهد بود.

2. انواع سونوگرافی در دوران بارداری :

دو نوع سونوگرافی وجود دارد که شما می توانید در ماه دوم بارداری خود انتخاب نمایید، یکی ترانس اولتراسوند (TAU) و دیگری سونوگرافی ترانس واژینال (TVU) می باشد :
• سونوگرافی ترانس یک نمای پانوراما و گسترده ای از منطقه شکم و لگن زنان باردار فراهم می کند. این نوع سونوگرافی، یک روش بی ضرر می باشد که با قرار دادن سنسور بر روی شکم مادر باردار زمانی که مثانه او پر است، انجام می شود.
• سونوگرافی ترانس واژینال در کسانی که لگن آن ها کوچک است و محدودیت خاصی در اسکن ترانس وجود دارد، انجام می گردد. اما نتیجه آن بسیار دقیق بوده و انجام آن از طریق یک پروب به داخل واژن زن باردار صورت می گیرد. ضربان قلب جنین از این طریق به وضوح قابل شنیدن خواهد بود.

 ماه دوم بارداری

3. چه زمانی شما یکی از روش های اسکن را انتخاب می نمایید :

برخی از زنان باردار ممکن است برای پیش بینی موعد زایمان خود از هر دو روش اسکن استفاده کنند، هر چند دقت پیش بینی در آن ها همیشه سوال برانگیز است. به علت ویژگی های منحصر به فرد افراد، تنها 5٪ از این پیش بینی ها در زنان بارداری توسط دکتر متخصص در نظر گرفته می شود. شما باید برای انتخاب نوع اسکن مناسب در مورد خود موارد زیر را در نظر بگیرید:
• باید از بی نظمی در پریود خود آگاه باشید.
• شما می توانید اگر تاریخ دقیق آخرین پریود طبیعی خود را (LNMP) به یاد ندارد، بسته به نظر پزشک خود، اسکن مورد نیاز را انتخاب نمایید.
• اگر شما به عنوان یک مادر شیرده برای اولین بار تغذیه نوزادتان با شیر مادر را انجام می دهید و پریود در شما انجام نمی شود، احتمال بارداری دوباره در شما وجود دارد.
• اگر شما روش های کنترل بارداری را به تازگی پس از برنامه ریزی برای بارداری متوقف کرده باشید.
• اگر بلافاصله بعد از سقط جنین دوباره باردار شده اید.
• اگر هر گونه اختلاف در تاریخ LMNP خود و رشد جنین شما وجود دارد.
باز هم در ماه دوم بارداری، علائم اولیه ظاهر شده ذهن شما را بیشتر از هر زمان دیگری درگیر خود خواهد نمود. در پایان هفته ششم شما قطعا علائمی را در خود مشاهده خواهید نمود، که عبارتند از:
• افزایش دفعات دفع ادرار
• غش کردن یا داشتن سرگیجه
• نوسانات خلقی
• به وجود آمدن نگرانی ها در مورد ظاهر بدن خودتان
• بی حوصلگی و خستگی
• ویار صبحگاهی
هفته هفتم بارداری بهترین برای مشاهده برخی از علائم مخصوص اوایل دوران بارداری ، در سه ماهه اول این دوران خواهد بود.
می توانید ادامه مطلب را در مادر و جنین در ماه دوم بارداری – هفته هفتم (بخش دوم) دنبال کنید.

.

منبع : mamanam.com