آکاایران:  

در مادر و جنین در ماه اول بارداری - هفته اول (بخش دوم) مراقبت های لازم در هفته اول بارداری گفته شد ، در ادامه به مراقبت های مورد نیاز دیگر پرداخته شه است.

آماده شدن برای بارداری :

شما به عنوان خانمی که می خواهید باردار شوید، باید خود را از لحاظ ذهنی و جسمی برای بارداری آماده نمایید و اجازه بدهید این تجربه تاریخی به جای این که خاطره پر هرج و مرج و ترسناکی در زندگی شما بر جای گذارد، به یک خاطره به یادماندنی تبدیل شود.
• توقف کنترل بارداری شما باید چند ماه قبل از برنامه ریزی برای شروع بارداری انجام گیرد، طوری که بدن شما به عملکرد طبیعی خود بعد از مصرف قرص های کنترل بارداری بازگشته و تغییرات اساسی در ترشحات هورمونی شما ایجاد نماید. از این رو، عاقلانه است که قبل از برنامه ریزی برای بارداری ، به بدن خود زمان دهید تا هورمون ها به سطح عادی و طبیعی خود بازگردند. به یاد داشته باشید که اگر شما با استفاده از قرص های ضدبارداری، از بروز بارداری خود جلوگیری می کردید از آن جایی که قرص های ضد بارداری تغییرات هورمونی فراوانی را در بدن القا می کنند، زمان زیادی طول می کشد تا هورمون ها به حالت عادی برگردند.
• شما می توانید تلاش خود را برای باردار شدن، بعد از قطع قرص های ضد بارداری شروع کنید، و مطمئن شوید که بدن شما به حالت طبیعی خود بازگشته است. از آنجا که هدف از مصرف قرص های ضد بارداری، جلوگیری از تخمک گذاری در زنان است، شما با توقف مصرف این قرص ها، به بدن خود فرصت می دهید تا دوباره هورمون های آن شروع به کار کنند، و تخمک گذاری آغاز شود. همچنین شما می توانید در مورد قرص های ضد بارداری با دکتر خود مشورت نمایید، چون در این مرحله، پزشک معالج قادر به هدایت بهتر شما خواهد بود.
• شما نباید فاقد انجام آزمایشات کامل تصورکنید که صددرصد باردار هستید، زیرا ناامیدی در این مورد می تواند برای هر دو طرف دردناک باشد. طیف گسترده ای از بیبی چک برای تست بارداری در بازار موجود است که استفاده از آن ها نسبتا آسان می باشد. برای استفاده از این کیت ها شما باید ادرار خود را در یک ظرف جمع آوری کرده، و سپس دستورالعمل های نوشته شده روی کیت را دنبال کنید. اگر جواب تست بارداری شما مثبت شد، همیشه می توانید بعد از آن با دکتر خود صحبت نمایید، تا او هم با انجام آزمایش های گوناگون، بارداری شما را تأیید کند.

آکاایران: مادر و جنین در هفته اول بارداری (بخش سوم)

• امروزه مراقبت های مناسب قبل از لقاح تخمک، به راحتی در دسترس تمام زنان است، که به کار بردن آن ها می تواند شانس شما را در باردار شدن، داشتن یک بارداری سالم و فرزند قوی یاری نماید. به یاد داشته باشید که اگر شما امید به یک بارداری سالم دارید، باید برنامه ریزی و مراقبت های حاملگی را حداقل 3 ماه قبل از آغاز بارداری شروع کرده باشید. رعایت این نکات برای شریک زندگی شما هم لازم و ضروری است، هر چند که او در عمل حمل جنین نقشی را ایفا نمی کند، اما برخوردار بودن او از سلامت جسمی و روانی به اندازه سلامتی شما و فرزندتان مهم است.
• این نکته بسیار مهم است که در مورد سابقه خانوادگی هر دو طرف قبل از بارداری، اطلاعات درستی به دکتر داده شود، چون دادن اطلاعات درست می تواند خطرات ژنتیکی موجود در خانواده دو طرف را روشن نماید. همچنین، برخی از زوج ها ممکن است از طریق مشاوره ژنتیک از خطرات احتمالی در زایمان خودشان آگاه شوند.
• از صحبت کردن با دکتر خود در مورد نگرانی ها، شک و تردیدهای موجود در ذهن خود که در مورد بارداری به وجود آمده است، دریغ نکنید.
• دانستن اینکه شما به زودی باردار خواهید شد احساساتی از جمله هیجان، پیش بینی، ترس، اضطراب، ترس و دلهره در درونتان به وجود می آورد، و شما را تا پایان این دوره به خود مشغول خواهد نمود. در دوران بارداری، همیشه از خود خواهید پرسید که آیا من مادری مسئول و توانا خواهم بود و خواهم توانست از نوزاد خودم مراقبت نماییم.
• خبر بارداری باعث تداعی واکنش های مختلفی در کل خانواده خواهد شد. هر چند دوران بارداری مانند یک سفر پر از فراز و نشیب برای شما خواهد بود، ولی بالاخره شما در پایان اسن سفر به پاداش بزرگ و دلچسبی خواهید رسید. وقتی که شما فرزند خود را با شادی در آغوش گرفتید، احساس خواهید نمود که به جان خریدن همه دردها ارزشمند بوده است. دوران 40 هفته بارداری با سختی و دشواری همراه خواهد بود، اما شما به عنوان پدر و مادر باید سعی کنید به دیده مثبت به این دوره نگاه کنید. تمام اضطراب، شک و تردیدها و ترس های به وجود آمده در این زمان فقط منحصر به شما نیست، بلکه آن ها بخشی از دوران بارداری هر پدر و مادری است.

 هفته اول بارداری

دانستن اینکه چه اتفاقی درحال افتادن است و چه موجودی در حال آمدن به جمع خانوادگی شما است، ذهنتان را آماده روبه رو شدن با مسائل دوران بارداری کرده، و همچنین سطح اعتماد به نفس شما و همسرتان را افزایش خواهد داد. به یاد داشته باشید که این احساسات شامل حال شریک زندگی شما هم در روند بارداری خواهد شد. این باورها کمک خواهد کرد تا به همسرتان اثبات شود که یک شریک دلسوز با او دراین سفر همراه است.

 خواندن مادر و جنین در ماه اول بارداری - هفته اول به شما توصیه می شود.

فیلم از اسپرم تا تخمک

.

منبع : mamanam.com