آکاایران:  

آیا شما به عنوان یک زن باردار در حال گذراندن هفته دوم بارداری خود هستید؟ درست است که بارداری شما ممکن است هنوز تایید نشده باشد، اما اجازه دهید ما به شما بگوییم که در هفته دوم بارداری شما در صورتی قابل تشخیص خواهد بود، که لقاح تخمک در بدن شما، 10 روز بعد از قاعدگی اتفاق افتاده باشد.
لقاح تخمک به احتمال زیاد در پایان هفته دوم بارداری و یا در آغاز هفته سوم رخ می دهد که بستگی به چرخه قاعدگی شما خواهد داشت. لازم است بدانید که تاریخ دقیق بارداری 40 هفته از تاریخ LNMP و یا پایان آخرین دوره قاعدگی طبیعی مادر باردار حساب می شود. اگر سن بارداری شما با این تاریخ محاسبه شده باشد، تغییر زیادی در ظاهر بدن شما در طول هفته دوم بارداری به وجود نخواهد آمد. اما در حال حاضر، تعدادی تغییرات مهم در داخل بدن شما به عنوان یک مادر باردار در حال وقوع است تا بدن شما را برای لانه گزینی جنین و رشد او آماده کند.

چرا هفته دوم بارداری مهم است؟

اگر شما در حال برنامه ریزی برای بچه دار شدن هستید، تخمک گذاری فقط یکی از تغییرات داخلی مورد نیاز برای بارداری شما است که در داخل بدنتان روی می دهد. حال اگر شما به عنوان یک مادر در حال برنامه ریزی مصمم برای باردار شدن باشید، نیاز شدیدی به نگه داشتن تخمک بعد از مشاهده نشانه های تخمک گذاری دارید.

علائم بارداری در هفته دوم :

همان طور که می دانید، داشتن رابطه جنسی مناسب با شریک زندگیتان تقریبا دوره تخمک گذاری، شانس شما را در باردار شدنتان افزایش خواهد داد. برای دستیابی به این هدف، شما نیازمند حفظ مسیرهایی هستید که نشانه هایی از تخمک گذاری در آن ها وجود داشته باشد، طوری که روند حرکت این مسیرها، راه را برای مادر شدن شما هموار و آسان نماید. هر چند که شناسایی علائم بارداری در ماه اول بارداری برای بسیاری از زنان کار آسانی است، اما ما در این مقاله مجموعه ای از علائم هفته دوم بارداری در را بررسی خواهیم کرد. این علائم عبارتند از:
• در هفته دوم بارداری ، تغییرات مشخص و قابل مشاهده ای در کیفیت و کمیت مخاط دهانه رحم مادر باردار وجود خواهد داشت، اگر مشاهده این تغییرات برای شما سخت است، نگران نباشید! این اطلاعات، در 2 الی 3 ماه آینده در مخاط دهانه رحم شما به عنوان یک مادر باردار به وضوح رویت خواهد شد.
• شما ممکن است در یک دوره افزایش میل جنسی داشته باشید که اطلاع دهنده زمان تخمک گذاری در بدنتان است. این افزایش میل جنسی زمانی خواهد بود که بدن شما تغییرات را در رابطه با تخمک گذاری دریافت نماید و نزدیک شدن آن را به شما اطلاع دهد. اگر شما در بعضی مواقع احساس می کنید که نمی توانید از شریک زندگی خود دور باشید، ممکن است راه طبیعی برای نشان دادن زمان تخمک گذاری در بدنتان باشد. به یاد داشته باشید که شما باید از این فرصت استفاده کرده و شانس خود را برای باردار شدن امتحان کنید.
• "اوه خدای من! تو خیلی جذابی". آیا این صدا برای شما به عنوان یک خانم آشنا نیست؟ برای یک زن این حرف ها می تواند به معنای واقعی کلمه، خوشایند باشد. در واقع، مدتی است که شما احساس گرما و حرارت در بدن خود می کنید که ممکن است افزایش دمای پایه بدن شما به دلیل تخمک-گذاری اتفاق افتاده باشد و حالا این افزایش دما تبدیل به میل باردار شدن در شما شده است. لازم است بدانید که درجه حرارت بدن شما، ممکن است در زمان تخمک گذاری از 96 فارنهایت به 98 فارنهایت افزایش یابد.
• دهانه رحم شما در این مواقع برای سازگار شدن با لقاح تخمک، نرم، مرطوب و بازتر خواهد شد، که شما می توانید این تغییرات را به راحتی در بدن خود درک نمایید.
• ترشح مقدار زیادی از هورمون ها در زمان تخمک گذاری، باعث بروز تغییرات عمده در بدن شما خواهد شد. همچنین، این تغییرات سبب به وجود آمدن حساسیت در پستان های شما هم خواهد شد که ممکن است در این دوره، کاملا حساس و دردناک شده باشند.
شناسایی دوره باروری در زنان :
در برخی از زنان 5 روز قبل از تخمک گذاری، تا زمان 1 تا 2 روز پس از این عمل، شناخته شده است و به دوره باروری در چرخه قاعدگی زنان مشهور می باشد. هر چند که یک سلول تخمک، تنها دارای طول عمر 24 ساعت است، اما در مقابل یک اسپرم می تواند تا 5 روز زنده بماند. اگر یک زن در مقاربت جنسی در این دوره زیاده روی کند، شانس او در باردار شدن بسیار بالا خواهد بود. ولی متاسفانه این کار آسانی نیست، چون برای بسیاری از زنان شناسایی دوره باروری مشکل می باشد.

آکاایران: مادر و جنین درهفته دوم بارداری

تغییرات جنین در هفته دوم بارداری :

• در هفته دوم بارداری ، جنین شما که تنها از یک فولیکول تشکیل شده، شروع به رشد خواهد نمود. در طول هفته دوم بارداری ، در حالت عادی هورمون FSH توسط غده هیپوفیز در بدن زن باردار ترشح خواهد شد، بعد از این مرحله با افزایش LH (هورمون جسم زرد)، دیواره فولیکول داخل تخمدان تضعیف می شود.
• در این هفته، فولیکول داخل تخمدان به طور کامل رشد یافته و در حال حاضر، تخمک ثانویه بعد از پارگی دیواره های خود آزاد خواهد شد.
• تشکیل تخمک در غدد جنسی زنان که با عنوان اوئوژنز شناخته شده است، شامل رشد فولیکول نابالغ و تبدیل شدنش به یک تخمک بالغ می باشد. در پشت تمام این اصطلاحات فنی، واقعیتی ساده وجود دارد و آن این است که جنین شما فقط از یک تک سلولی در داخل رحم تشکیل شده، که شانس زندگی در این دوره را نصیب خود کرده است.
• در نهایت زمانی که یکی از فولیکول های بالغ تخمک آزاد شد و به لوله های فالوپ رسید، در این هنگام اندازه قطر جنین شما به 2/0 میلی متر خواهد رسید. اندازه جنین در این مرحله به قدری است که تقریبا با چشم غیر مسلح دیده نمی شود، طوری که در این مرحله فقط یک سلول بارور شده است که مانند یک اسپرم، حتی قادر به حرکت و فعالیت نیست.
• بعد از اینکه تخمک از تخمدان آزاد شد، می تواند به طرف لوله های فالوپ حرکت کرده و توسط کرک های جاروب مانند در داخل این لوله ها، به سمت جلو حرکت نماید. در حال حاضر، بافتی در پایان لوله های فالوپ وجود دارد که تخمک برای مدت یک روز در آنجا باقی می ماند، قبل از آن هم تخمک های بارور نشده در لوله های فالوپ متلاشی شده، و از بین خواهند رفت. اگر در این مرحله، تخمکی خوش شانس باشد، در مسیر حرکت خود به سوی مقصد با اسپرم دیدار نموده و با آن ترکیب خواهد شد.
• زمانی که تخمک و اسپرم توانستند با موفقیت باهم ترکیب شوند، یک سلول دیپلوئید نوین که با عنوان تخمک شناخته می شود، تشکیل خواهد شد. به یاد داشته باشید که این تخمک بعدها به کودکی تبدیل می شود، که شما او را با تمام وجود دوست خواهید داشت.
• از آنجا که هر دو تخمدان موجود در بدن خانم ها، در هر دوره قاعدگی سلول تخمک را تولید می کند، هیچ قانون ثابتی موجود نیست که هر تخمدان باید تخمک خاصی را برای یک چرخه قاعدگی آزاد نماید. از این رو، در بعضی مواقع اتفاق می افتد که هر دو تخمدان تخمک خود را در یک زمان آزاد می کنند. اگر بعد از آزاد شدن این تخمک ها، آن ها در یک مکان قرار گیرند، هر دو تخمک بارور خواهند شد، که باعث تشکیل جنین دوقلو در رحم شما خواهد شد. لازم است بدانید که جنین های دوقلو با هم شروع به رشد خواهند نمود. هر چند آنها دوقلو هستند، اما تنها با شرایط مشابهی لقاح یافته اند، که ممکن است یکی از آن ها دختر و دیگری پسر باشد.
• در این هنگام شما نه تنها باید در حالت آماده باش برای شناسایی تغییرات ایجاد شده در بدن خود باشید، بلکه باید به دنبال دانستنی های لازم درباره دوران بارداری بوده و از آن ها آگاه شوید. پس به یاد داشته باشید هنگامی که شما می توانید یکی از این تغییرات را در بدن خود ببینید، باید بدانید آن زمان برای شما، زمان تخمک گذاری است. همچنین، شما می توانید به کمک استفاده از کیت ها، زمان تخمک گذاری خود را مشخص نمایید. با افزایش هورمون جسم زرد، که 24 الی 36 ساعت قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، می توان زمان دقیق بارداری را تشخیص داد. علت دیگر استفاده از این کیت ها، این است که تهیه کردن و همچنین استفاده از این کیت ها بسیار آسان می باشد. لازم است بدانید که اگر شما برنامه ای را برای افزایش افراد خانواده خود در آینده دارید، بهتر است قبل از رسیدن به سن 30سالگی اقدام نمایید، زیرا باروری یک زن سال ها قبل از 30سالگی شروع می شود و پس از آن، قدرت باروری رو به کاهش خواهد بود.

 هفته دوم بارداری

امیدواریم که شما در حال حاضر بینش خوبی نسبت به علائم بارداری در هفته دوم بارداری پیدا کرده باشید. حتی اگر کودک شما هنوز در ظاهر به وجود نیامده است، اما به یاد داشته باشید که اینک شما در پایان هفته دوم بارداری خودتان هستید که زمان بسیار مهمی در زندگی شما و فرزندتان به شمار می رود. این دوره، زمانی است که شانس شما برای به دست آوردن یک موجود دلپذیر و خاطره انگیز در زندگی بسیار بالا است. به یاد داشته باشید تا زمانی که شما در هفته دوم بارداری خود هستید، خوردن مواد بسیار مغذی و داشتن امنیت حق مسلم شماست.

 خواندن مادر و جنین درماه اول بارداری-هفته سوم به شما مادر مهربان توصیه می شود.

.

منبع : mamanam.com