آکاایران: همانطور که می دانید جفت، عضوی متصل به دیواره رحم مادران حامله است که باعث رشد جنین داخل رحم این افراد می شود. همچنین، انتقال مواد مغذی به جنین داخل رحم زنان باردار با این عضو صورت می گیرد. البته، تنظیم حرارت، دفع مواد زاید از بدن جنین و تبادل اکسیژن با جریان خون مادر باردار نیز با وجود جفت امکان پذیر است. علاوه بر اعمال ذکر شده، مبارزه با عفونت های داخلی نیز بر عهده جفت بوده و این عضو کمک می کند تا تولید هورمون های لازم برای داشتن یک دوره بارداری سالم در اندازه متعادلی صورت گیرد. یادتان باشد که جفت، خود را در دیواره رحم زن حامله نهفته کرده و در موقعیت طرفین و یا بالای رحم این افراد قرار می گیرد. البته، لازم است به خاطر داشته باشید که موقعیت قرارگیری جفت در داخل رحم هر زن حامله ای، متفاوت از سایر زنان باردار است.

جفت قدامی چیست؟

به یاد داشته باشید که در برخی موارد، ممکن است جنین داخل رحم شما، جفت طبیعی را در حد نامتعادلی رشد دهد. معمولا، در چنین شرایطی تخمک، در رحم خلفی مادر باردار که در نزدیکی ستون فقرات او قرار دارد، جایگزین می شود . اما، در برخی موارد هم ممکن است تخمک در طرف مقابل، که دیواره قدامی رحم و در نزدیکی شکم مادر باردار است، لانه گزینی کند. در این گونه بارداری، جفت در سمت قدامی رحم رشد یافته و در قسمت جلوی رحم قرار می گیرد، که در این شرایطی، جنین در پشت جفت قرار گرفته و به رشد خود ادامه می دهد.

چه زمانی زنان باردار متوجه می شوند که جفت آن ها در قسمت قدامی رحم رشد نموده است؟

معمولا، در هنگان انجام اسکن در هفته 20 از دوران بارداری، که به عنوان "اسکن ناهنجاری" شناخته می شود، موقعیت قرارگیری جفت بررسی شده و دکتر متخصص زنان و زایمان موقعیت جفت را به شکل یکی از موقعیت های زیر توصیف می کند. این موقعیت ها عبارتند از:

•    موقعیت طبیعی جفت در بدن زنان باردار   معمولا در این شرایط، جفت در دیواره مقابل رحم زنان باردار قرار گرفته است.
•    جفت خلفی   اگر جفت در قسمت پشت دیواره رحم زنان باردار قرار گرفته شود، جفت خلفی نامیده می شود.
•    قرار گیری جفت در قسمت بالای رحم زنان باردار  در برخی حاملگی ها، جفت در قسمت بالای دیواره رحم مادر ایمپلنت می شود.
•    قرار گیری جفت در قسمت راست و یا چپ رحم زنان باردار  البته در تعداد کمی از بارداری های جفت در سمت راست و یا سمت چپ رحم مادر قرار می گیرد.
فراموش نکنید که موقعیت های ذکر شده برای قرارگیری جفت در بدن زنان باردار، طبیعی می باشند. اما، جفت قدامی حرکت های راحت و روانی را برای جنین داخل رحم زنان باردار مهیا می کند.

آیا محل قرارگیری جفت در داخل رحم مادر باردار به جنسیت جنین وابسته است؟

در مورد موقعیت قرارگیری جفت در رحم خود زیاد نگران نباشید! چون محل قرار گرفتن این عضو در داخل رحم شما بر روند رشد فرزندتان تاثیری نمی گذارد. البته، برخی افراد عقیده دارند که قرار گرفتن جفت در موقعیت های مختلف رحم زنان باردار بستگی به جنس جنین دارد، که قطعا درست نیست! علاوه بر این موارد، به خاطر داشته باشید که موقعیت قرارگیری جفت در بدن شما تفاوتی در روند رشد جنین ایجاد نخواهد کرد. با این حال، موقعیت جفت در داخل رحم زنان باردار می تواند اثرات مختلفی بر روند بارداری این افراد بگذارد، که تعدادی از مهم ترین این موارد عبارتند از:

1. ایجاد مشکلاتی در احساس کردن حرکات جنین داخل رحم توسط خود مادر:

به دلیل این که جفت قدامی مانند یک مانع بین نوزاد و رحم عمل می کند، بنابراین مادر باردار نمی تواند هیچ یک از حرکات کودک خود را در طول هفته های مختلف دوران حاملگی تجربه کند. فراموش نکنید که جفت قدامی حتی در سه ماهه دوم از دوران بارداری نیز مانند سپر عمل کرده و مانع حس نمودن حرکات جنین داخل رحم توسط مادر خواهد شد. این در حالی است که در برخی موارد، مادر باردار ضربات تند جنین داخل رحم خود را هم به هیچ وجه احساس نمی کند.

2. بروز مشکل در روند گوش دادن به ضربان  قلب جنین داخل رحم مادر باردار:

هنگامی که جفت مادر بارداری در موقعیت قدامی قرار می گیرد، شنیدن ضربان قلب جنین برای دکتر معالج و یا ماما بسیار سخت خواهد شد. با این حال، یادتان باشد که این وضعیت نمی تواند در هنگام انجام سونوگرافی برای تشخیص جنسیت نوزاد مشکلی ایجاد کند.

3. تداخل جفت قدامی با روش های پزشکی:

به یاد داشته باشید که قرار گرفتن جفت داخل رحم زنان باردار در موقعیت قدامی ممکن است با آمنیوسنتز که یک روش پزشکی است، تداخل پیدا کند. در واقع، اگر جنین داخل رحم این مادران در یک موقعیت عرضی و یا بریچ قرار گیرد، جفت قدامی یک مشکل عمده برای به دنیا آمدن آن نوزاد تلقی خواهد شد.
با همه این توصیفات، فراموش نکنید که همه مشکلات ناشی از قرارگیری جفت در موقعیت قدامی به راحتی حل خواهد شد. اما، اگر جفت در موقعیت خلفی قرار گیرد، در روزهای آخر از دوران بارداری باعث بروز اتفاقات خطرناکی برای خود مادر و نوزاد او می شود.

آیا میدانید استرس مادر باردار با جنین چه می کند؟ 

در هنگام قرارگیری جفت در موقعیت قدامی، در چه زمان هایی مادر باردار حرکات جنین داخل رحم خود را احساس می کند؟

به یاد داشته باشید زمان دقیق برای این که مادران حامله بتوانند حرکات جنین خود را برای اولین بار احساس کنند، ممکن است در شرایط قرارگیری جفت در حالت طبیعی و در حالت قدامی، متفاوت باشد. اما، اکثر زنان باردار حرکات جنین داخل رحم خود را در هفته 22 از دوران بارداری حس می کنند. ولی، اگر جفت مادر بارداری در موقعیت قدامی قرار گیرد، او کمی دیرتر از سایر مادران، حرکات فرزند خود را احساس می کند. با تمام این شرایط،   فراموش نکنید که اگر بعد از هفته 24 از این دوران حساس نتوانستید حرکات جنین داخل رحم خود را حس کنید، باید با دکتر معالج خود مشورت کنید. یادتان باشد که همه مادران باردار باید جنبش و حرکات فرزند متولد نشده خود را با پیشرفت هفته های دوران بارداری، به طور منظم احساس کنند. جالب است بدانید که با درک ضربات جنین داخل رحم مادر، هر خانم بارداری می تواند زمان خواب و بیداری فرزند خود را به راحتی تشخیص دهد.

نکاتی مهم در مورد جفت قدامی   - آکاجفت قدامی

عوارض مرتبط با قرارگیری جفت در موقعیت بالای رحم زنان باردار:

فراموش نکنید که پزشکان متخصص زنان و زایمان، سلامت رحم مادر و جنین داخل آن را با انجام سونوگرافی فراصوت در هفته های 32 تا 36 از دوران بارداری مشخص نموده و محل قرارگیری جفت را بررسی می کنند. زنان حامله ای که جفت آن ها در موقعیت بالای رحم قرار گرفته است، هم می توانند با انجام زایمان طبیعی نوزاد خود را به دنیا آورند، چون این نوزادان در طول دوران بارداری رشد مناسبی را تجربه کرده اند. با این حال، یادتان نرود که ممکن است قرارگیری جفت در موقعیت بالای رحم عوارض مختلفی را در هنگام انجام روند زایمان طبیعی، در بدن زنان باردار ایجاد کند. برخی از این عوارض عبارتند از:

1. جفت سرراهی و یا جفت دروغین:

به خاطر بسپارید که اگر جفت شما به سمت بالای رحم حرکت کند، حتی پس از رسیدن به هفته های 33 تا 34 از دوران بارداری هم در این موقعیت باقی می ماند و ممکن است منجر به تشکیل جفت سرراهی در بدن شما شود. در چنین شرایطی، انجام یک سونوگرافی به پزشکان متخصص زنان و زایمان کمک خواهد نمود تا بهترین موقعیت برای قرارگیری جفت را با انجام یک برش کوچک در شکم زن حامله ایجاد کنند. البته، دکتر متخصص زنان و زایمان با انجام این کار، برای به دنیا آوردن نوزاد هم به انجام عمل سزارین نیاز خواهد داشت. همچنین، در این مواردی ممکن است بیشتر مادران در معرض خطر زایمان زودرس برای تولد نوزاد خود قرار گیرند.

2. بازگشت روند زایمان و عوارض دیگر ناشی از قرار گرفتن جفت در موقعیت بالای رحم:

در مواردی که جفت در قسمت بالای رحم زنان باردار قرار گیرد، ممکن است هنگام مادر در هنگام شروع عمل زایمان درد شدیدی را در پشت بدن خود احساس کرده و انقباضات رحمی زیادی را تجربه کند. البته، موقعیت قرارگیری جفت در سمت های مختلف رحم به اندازه جنین و سلامت جسمی مادر هم وابسته است. در بدن تعدادی از زنان باردار ممکن است نوزاد در آستانه شکم  قرار گیرد. همچنین، لازم است بدانید که به احتمال زیاد، در این نوع بارداری ها، جنین در هنگام حرکت با ستون فقرات مادر خود برخورد می کند.
بنابراین، اگر مادری در بارداری های قبلی خود، نوزادش را با انجام عمل سزارین به دنیا آورده است، باید بداند که احتمال زیادی وجود دارد که جفت او در موقعیت اسکار و چسبیده به دیوار رحم رشد کند. البته، این حالت یک نوع بیماری بسیار نادر است و با انجام سونوگرافی و MRI به راحتی تشخیص داده می شود.
در نهایت، لازم است بدانید در مطالعاتی که محققان انجام داده اند، مشخص شده است که وقتی جفت در موقعیت قدامی قرار گیرد، ممکن است عوارض مختلفی مانند دیابت بارداری، جدا شدن زودرس جفت، عقب ماندگی جنین داخل رحم و حاملگی با فشار خون بالا را به دنبال داشته باشد.

آیا انجام عمل سزارین تنها گزینه برای به دنیا آمدن نوزاد، در صورت قرار گرفتن جفت در موقعیت قدامی است؟

به یاد داشته باشید که اگر جفت شما در موقعیت قدامی قرار گیرد، انجام عمل سزارین تنها گزینه برای به دنیا آمدن نوزادتان نیست! اما اگر جفت در همان محل و با همان پوشش، تا هفته 40 از دوران بارداری باقی بماند، انجام زایمان طبیعی برای شما امکان پذیر نخواهد بود. اما، در بسیاری از موارد، جفت تا حدی از رحم حرکت کرده و در یک موقعیت مناسب قرار می گیرد، که در چنین شرایطی احتمال نیاز به انجام عمل سزارین خود به خود از بین خواهد رفت.

نتیجه تحقیقات انجام شده در ارتباط با قرارگیری جفت در موقعیت قدامی:

تحقیقات اخیر دانشمندان در زمینه قرارگیری جفت در موقعیت قدامی نشان می دهد که وزن چنین نوزادانی در هنگام تولد، طبیعی بوده و احتمال تولد نوزادان دختر در موقعیت جفت قدامی بیشتر است. اگر چه قرار گرفتن جفت در موقعیت قدامی هیچ خطری برای مادران حامله به دنبال ندارد، اما برخی مطالعات نشان می دهد که قرارگیری جفت در موقعیت قدامی ممکن است شانس مبتلا شدن مادر حامله به فشار خون، آسیب دیدن جفت، دیابت بارداری، رشد آهسته جنین و حتی مرگ او را به شدت افزایش دهد. همچنین، این تحقیقات نشان می دهد زنان حامله که دارای گروه خونی O مثبت هستند، بیشتر از سایر خانم ها در معرض خطر قرارگیری جفت در موقعیت قدامی قرار دارند.
در نهایت، این نکته مهم را فراموش نکنید که موقعیت خواب زنان در زمان لانه گزینی جنین هم بر موقعیت قرارگیری جفت این افراد تاثیر می گذارد.
علاوه بر نکات ذکر شده، قرار گرفتن جفت در موقعیت قدامی می تواند در هنگام به دنیا آمدن نوزاد نیاز به انجام عمل سزارین را افزایش دهد. در واقع، این شرایط می تواند شروع کار زایمان طبیعی در بدن زنان حامله را به تاخیر بیاندازد. همچنین، خطر بروز عوارض پس از زایمان مانند خونریزی بعد از زایمان (PPH) و یا خونریزی در طول زایمان طبیعی هم بسیار بالا می رود.

نکاتی مهم در مورد جفت قدامی   - آکاجفت قدامی

درجه بندی جفت در دوران بارداری زنان چیست؟

به یاد داشته باشید که درجه بندی جفت در دوران بارداری زنان به درجه بندی میزان بلوغ آن اشاره دارد، که این نوع درجه بندی با کمک سونوگرافی مشخص می شود. در واقع، درجه بندی جفت نشان دهنده سن جفت بوده و درجه آن با پیشرفت روند حاملگی مادر، از 0تا 3 متغیر می باشد. اندازه جفت با درجه صفر، از اوایل دوران بارداری شروع شده و با پیشرفت روند حاملگی مادر، درجه آن بالا رفته و به بلوغ می رسد.

جفت درجه صفر در دوران بارداری زنان:

درجه صفر جفت مربوط به سه ماهه اول از دوران بارداری زنان است. اما، اگر علائم سه ماهه دوم از دوران بارداری زنان هم دیر آغاز شود، درجه جفت 0 خواهد بود. یادتان باشد که در این شرایط، صفحه جفتی مستقیم، صاف و با یک خط متراکم ناگسستنی تعریف می شود. البته اگر درجه جفت مادر بارداری صفر باشد، ماده echotexture جفت او یکنواخت بوده و با مناطق اکوژن هماهنگ خواهد بود. در نهایت، این نکته مهم را به خاطر داشته باشید زمانی که اندازه جفت در حد پایین تر از نرمال قرار داشته باشد، این عضو فاقد لایه بازال echogenicities خواهد بود.

جفت درجه یک در دوران بارداری زنان:

فراموش نکنید که معمولا اندازه جفت زنان در سه ماهه دوم از دوران بارداری و یا در اوایل سه ماهه سوم از این دوران که زن حامله در هفته های 18 تا 29 قرار دارد، درجه یک است. البته، یادتان باشد که این دوره از روند بارداری زنان، آغاز بلوغ اولیه جفت در بدن است. در این دوره از بارداری صفحه جفتی با یک خط ناگسستنی به تعریف شده و نوسان آن هم به خوبی قابل مشاهده است. همچنین، این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که ماده جفت درجه یک شامل چند ناحیه اکوژن است، که به طور تصادفی در بدن زنان باردار پراکنده شده اند.

جفت درجه دو در دوران بارداری زنان:

جفت 2 درجه مخصوص اواخر دوران بارداری زنان (سه ماهه سوم این دوران) می باشد، یعنی زمانی که زن حامله  هفته های بالاتر از هفته 30 دوران بارداری را پشت سر می گذارد. در این دوره، معمولا صفحه جفتی مادر باردار دندانه دار شده و این داندانه ها به وضوح مشخص می باشد. همچنین، در طی این دوره از روند بارداری ماده جفتی ناقص بوده و با تراکم اکوژن خطی تقسیم می شود.
علاوه بر این موارد،به خاطر داشته باشید که در حال حاضرریال کلسیفیکاسیون بدن شما بزرگ تر شده و در صفحه بازیلر با یک نقطه نشان داده می شود.

جفت درجه سه در دوران بارداری زنان:

در نهایت، به یاد داشته باشید که جفت درجه سه مخصوص هفته های بالاتر از 39 دوران بارداری زنان است، که در این دوران جفت کاملا بالغ شده است. در واقع، در این دوره از بارداری صفحه جفتی مادر باردار دارای دندانه های کاملی می باشد. البته، ماده جفتی نیز کاملا مشخص شده و به اندازه  لپه در قسمت های مختلف تقسیم شده است. علاوه بر این موارد، در این دوره از بارداری لایه بازال مادر باردار متراکم تر و بزرگ تر از قبل خواهد شد.

نکاتی مهم در مورد جفت قدامی   - آکاجفت قدامی

عوامل موثر بر بهداشت جفت در دوران بارداری زنان:

عملکرد صحیح جفت در دوران بارداری زنان برای سلامت خود مادر و جنین داخل رحم او ضروری است. در واقع، بروز عوارض جفتی در دوران بارداری زنان ناهنجاری های رشدی و حتی مرگ را برای جنین داخل رحم به دنبال خواهد داشت. برخی از عوامل موثری  که ممکن است سلامت جفت را تحت تاثیر قرار دهند، به شرح زیر هستند:

•    مبتلا شدن زنان حامله به فشار خون بالا
•    باردار شدن زنان در سن بالای 40 سالگی
•    بارداری چندقلویی زنان
•    جراحی رحم زنان قبل از باردار شدن
•    پارگی کیسه آمنیوتیک زنان باردار قبل از شروع درد زایمان طبیعی
•    وجود مشکلات لخته شدگی خون در بدن زنان باردار
•    استفاده غیرقانونی زنان باردار از داروهای آرام بخش و یا هر نوع سوء مصرف مواد دیگر در دوران بارداری
•    رسیدن آسیب های شکمی به زنان باردار

اگر سوالاتی در مورد پاک سازی معده در دوران بارداری دارید بهتر است لزوم پاک سازی روده ها در سه ماه دوم بارداری را مطالعه نمایدد.

.

منبع : mamanam.com