آکاایران: بیشتر زنان دردناک شدن سینه ها در بارداری را تجربه می کنند، این حالت یکی از علائم اولیه بارداری در سه چهار هفته اول است که در ناحیه سینه هایتان ، خود را نشان می دهد و باعث افزایش حساسیت، دردناکی و حالت مور مور شدن پوست می شود. موارد حساسی همانند تماس لباس با سینه هایتان می توانند بسیار آزار دهند باشد و حتی باعث آسیب شود. تعدادی از زنان برای پی بردن به این که باردار هستند قبل از انجام تست بارداری تنها با این علامت مراجعه می کنند.

دلایل دردناک شدن سینه ها در بارداری

دردناک شدن سینه ها در بارداری ،اغلب به علت افزایش تولید هورمون های استروژن و پروژسترون است. استروژن باعث افزایش بافت سینه شده و پروژسترون با تجمع آب به رشد سینه ها منجر می شود. دردناک، سفت و متورم شدن سینه ها نشانه است که بدنتان خود را برای شیر دادن احتمالی آماده می کند.
در کنار دردناک شدن سینه ها در بارداری احتمالا متوجه افزایش رشد سینه هایتان خواهید شد. لایه چربی موجود در سینه هایتان با تکثیر غدد شیری شروع به ضخیم شدن می کند و جریان خون به سینه ها افزایش می یابد بنابراین با پیشرفت بارداری بزرگتر می شوند. این روشی است که بدنتان برای رشد جنین و به دنیا آمدن او خود را آماده می کند.

سایر تغییرات در سینه ها در دوران بارداری

به غیر از دردناک شدن سینه ها در بارداری، تغییرات زیر را نیز در دوران بارداری در سینه هایتان احساس خواهید کرد.

1- برآمده شدن نوک سینه ها در دوران بارداری

علاوه بر مور مور شدن و احساس درد متوجه خواهید شد که نوک سینه هایتان برآمده شده و رنگ شان تیره تر می شود. این مشخصا علامتی نیست که شما باعث ایجاد آن شده باشید و ممکن است به طور واضحی سفت تر شوند.

۲- تیره تر شدن ناحیه قرمز دور نوک سینه ها

در بیشتر زنان ناحیه تیره دور نوک سینه ها تیره تر و بزرگ تر می شود، این تغییر از حدود نیمه بارداری شروع شده و با پیشرفت بارداری ادامه خواهد یافت. ممکن است متوجه برآمدگی های کوچکی اطراف ناحیه دور نوک سینه ها شوید که چیزی جز غدد عرقی که ناحیه را لغزنده می کنند نیست.

۳-عروق وریدی اطراف سینه ها

بعضی از زنان نیز متوجه تعدادی عروق وریدی آبی رنگ برجسته در اطراف سینه های شان می شوند. این عروق وریدی مسئول انتقال مواد مغذی از مادر به نوزاد هستند بنابراین در هنگام باردرای قطرشان افزایش یافته و برآمده می شوند.

راهکارهایی برای مقابله با سفتی و دردناک شدن سینه ها در دوران بارداری   - آکادردناک شدن سینه ها در بارداری

مقابله با سفتی و دردناک شدن سینه ها در بارداری

هر چند این مرحله از بارداری اجتناب ناپذیر است می توانید با رعایت مواردی دردناکی سینه ها در بارداری را کاهش دهید.

۱-با همسرتان صحبت کنید:

لمس سینه ها در زمان معاشقه می تواند درد غیر قابل تحملی را به جای گذارد، با همسرتان صحبت کنید و در مورد اتفاقاتی که برایتان می افتد به او توضیح دهید، سعی کنید این کار را به شکل درست انجام دهید و به احساسات همسرتان با پس زدن او لطمه نزنید.

۲-سینه بند اسپورت برای جلوگیری از دردناک شدن سینه ها در بارداری:

زمانی که دردناک شدن نوک سینه ها فشار زیادی به شما وارد می کند، سینه بندهای اسپورت به طور خاص می تواند به داد شما برسد. سینه بندهای اسپورت طوری طراحی شده اند که از سینه هایتان محافظت کنند تا حرکات آن ها محدود که یکی از عوامل اصلی ایجاد درد است، محدود شود.

۳- حفظ بهداشت برای التیام دردناک شدن سینه ها در بارداری:

اگر مراقبت کافی به عمل نیاید ناحیه دردناک شدگی نوک سینه ها می تواند ترک برداشته و خونریزی کند. حفظ بهداشت با عوض کردن روزانه سینه بند و حتی دو بار در روز در تابستان بسیار اهمیت دارد. سینه بندتان را با استفاده از شوینده های ملایم اما موثر بشویید. در هنگام حمام کردن نوک سینه ها را کامل شسته و در صورت امکان از صابون های غیر شیمیایی استفاده کنید. ناحیه نوک سینه ها را همواره خشک و تمیز نگه دارید.

.

منبع : mamanam.com